Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O zinie, riso i słowiańskim bestiariuszu. Program Warsztatów Kultury w listopadzie

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Materiały organizatora
Opowieści ze słowiańskiego bestiariusza, jak wydać swojego zina i o riso, ale nie tym z ryżem – to tylko część tematów o jakich opowiedzą artyści, pisarze i dziennikarze podczas Warsztatów Kultury. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na 5 inspirujących spotkań. To okazja aby dowiedzieć się więcej o świecie sztuki, muzyki, literatury i fotografii oraz porozmawiać z autorami wyjątkowych książek.

Program na listopad:

  • 9 listopada (czwartek), godz. 18:00, Pub Bałagan, ul. Grodzka 5

Oficyna Peryferie. Spotkanie z Michałem Chojeckim

Michał Chojecki od 2014 roku prowadzi wydawnictwo i pracownię drukarską Oficyna Peryferie, której misją jest popularyzacja i promocja niszowych form grafiki i publikacji artystycznych. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak wydać własnego zina, czym jest riso oraz jak sprawić, by nasz plakat stał się nie tylko projektem, ale także techniką drukarską.

  • 10 listopada (piątek), godz. 18:00, Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro

Opowieści bestiariuszowe. Spotkania Opowiadaczy Słowodaję

Witold Vargas jest współautorem i ilustratorem Bestiariusza Słowiańskiego – książki pełnej opowieści o duszkach, stworach i stworzeniach z dawnych wierzeń słowiańskich. Na dzieci powyżej 6. roku życia wraz z rodzicami czeka wieczór pełny dreszczyku, śmiechu, marzeń i przygód.

Zapisy odbywają się przez formularz online, decyduje kolejność zgłoszeń.

  • 10 listopada (piątek), godz. 18:00, Pub Bałagan, ul. Grodzka 5a, Lublin

Antena Krzyku. Antologia 1986–1990

„Antena Krzyku. Antologia 1986–1990” to wyjątkowy album wydany we wrześniu tego roku, który prezentuje kultową oficynę powołaną do życia w 1984 roku przez Arka Marczyńskiego, a skupioną wokół szeroko pojętej muzyki niezależnej. W swojej długiej i wielowątkowej historii wytwórnia wydawała też własną gazetę, organizowała trasy koncertowe oraz regularnie inicjowała nowe zjawiska muzyczno-kulturowe. Na przestrzeni ostatnich 40 lat Antena Krzyku zyskała renomę i rozpoznawalność zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach na całym świecie.

Album prezentuje początki Anteny jako inicjatywy już wtedy przełomowej, osobnej i międzynarodowej. Można w nim znaleźć siedem numerów zina Antena Krzyku, fragmenty numeru „Bez Alternatywy”, archiwalne zdjęcia oraz materiały tekstowe przygotowane przez Wojciecha Kozielskiego przypominające pierwsze wizyty w naszym kraju takich zespołów jak: Nomeansno, The Ex, De Kift, Verbal Assault, False Prohets czy Soulside. Przewodnikiem, który oprowadza nas po „antenowym” świecie jest oczywiście Arek Marczyński.

Dla wszystkich miłośników punk rocka, post punka, no wave czy zimnej fali organizatorzy przygotowali specjalną selekcję muzyczną, która wypełni resztę wieczoru w Pubie Bałagan.

  • 16 listopada (czwartek), godz. 18:00, Pub Bałagan, ul. Grodzka 5a

„To wszystko nie robi się samo”. Rozmowy na zapleczu kultury

Oglądając spektakl, wystawę albo film, czytając książkę czy idąc na koncert, rzadko pamiętamy o tym, jak wiele osób pracowało przy ich powstaniu. Dzięki znakomitym rozmówcom Aleksandry Boćkowskiej w książce „To wszystko nie robi się samo” zaglądamy na zaplecza kultury i poznajemy tajniki tych na co dzień niedostrzegalnych zawodów.

– Książka jest zbiorem wywiadów z ludźmi, którzy współtworzą kulturę z tylnego siedzenia, których praca sprawia, że widz ma później tyle radości i nowych doświadczeń. Te rozmowy pozwalają zrozumieć czym tak naprawdę jest praca w kulturze i jak wiele czynności potrzeba, żeby zorganizować koncert, wystawę, warsztaty czy wydać książkę – mówi Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Autorka zdradzi także smaczki z kulis powstawania kultury. O tym czym jest zmarszczenie marszczyciela, czym różni się rekwizyt od kostiumu i o wielu innych smaczkach z kulis powstawania kultury autorka opowie już 16 listopada.

  • 16 listopada (czwartek), godz. 17:00, Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro

Cisza w mieście, czyli o twórczości Giorgio de Chirico i Edwarda Hoppera

– Kamila Śpiewla-Kasperek opowie o dwóch niezwykłych malarzach, którzy są bardzo związani z dwoma miastami – Nowym Jorkiem i Florencją. Wielu z nas oglądając te prace zapewne będzie je kojarzyć, natomiast o tym czemu te obrazy są takie nostalgiczne, oniryczne i rozpoznawalne na całym świecie będzie się można dowiedzieć podczas wykładu – mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Giorgio de Chirico i Edward Hopper malowali swoje dzieła w czasie kulturowej awangardy. Na ich twórczość nie miały wpływu ani nowoczesne nurty w sztuce, ani wstrząsające światem wydarzenia, a biografie de Chirico i Hoppera były dalekie od biografii artystycznych outsiderów i ekscentryków. Wybierali pozornie proste tematy, lecz w swojej twórczości dokonywali diagnozy kondycji ludzkiej, świadomości wypływającej z frustracji, dylematów i fobii współczesnego człowieka. O malowanym przez nich spokoju opowie Kamila Śpiewla-Kasperek, plastyczka i nauczycielka historii sztuki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na niektóre obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Szczegóły dostępne na stronie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski