MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Książki w Kurierze. Polecamy wakacyjne lektury

LUB
Lubisz wypoczynek z książką w ręku? Oto nasze propozycje dla Ciebie.

Orhan Pamuk „Noce zarazy”, Wydawnictwo Literackie
Wiosną 1901 roku spokojna wyspa nazywana „perłą Lewantu” stała się najniebezpieczniejszym miejscem w Imperium Osmańskim. Zaatakował je śmiertelnie groźny wróg. Dżuma. Liczba ofiar szybko rośnie. Ale zaraza nie jest jedynym zabójcą. Zamordowany zostaje główny inspektor sanitarny, Bonkowski Pasza, a wkrótce potem dochodzi do otrucia jego asystenta. Czy te zbrodnie mają coś wspólnego z epidemią? Śledztwo utyka w martwym punkcie, fiaskiem kończą się też próby zaprowadzenia kwarantanny i izolacji. Podzieleni i sfrustrowani mieszkańcy w sobie nawzajem upatrują winnych, a prasa eskaluje napięcie. Bunt wisi w powietrzu. Mówiąc krótko: Pamuk w najlepszej formie. Koniecznie przeczytaj.

Edward Powys Mathers „Żuchwa Kaina”, Czwarta Strona
Książka, która ponownie odkryta po latach, stała się sensacją i zachwyciła czytelników na całym świecie. W 1934 roku miłośnik zagadek Edward Powys Mathers (znany jako Torquemada) wydał zbiór „The Torquemada Puzzle Book”. Trafiła do niego „Żuchwa Kaina”, powieść-łamigłówka złożona ze stu stron wydrukowanych w całkowicie przypadkowym porządku. Tylko dzięki logice i uważnemu, inteligentnemu czytaniu będziesz w stanie posortować strony w poprawnej kolejności, ujawniając tożsamość zabójców. Sześć morderstw. Sto stron. Miliony możliwych kombinacji, ale tylko jedna jest prawidłowa. Potrafisz rozwiązać morderczą zagadkę Torquemady? Do tej pory udało się to nielicznym.

Sara Manning Peskin „Zbuntowany mózg”, Rebis
Nasz mózg jest najbardziej skomplikowaną maszyną znaną ludzkości, lecz nawet on ma piętę achillesową: te same cząsteczki, dzięki którym istniejemy, mogą sabotować nasz umysł. I tak dziewczyna, która dopiero co skończyła studia, po południu nie pamięta, że rano jadła śniadanie, a wieczorem jest już w szpitalu - przekonana, że walczy z zombi. Mężczyzna planuje oświadczyny, ale zamiast tego wpada w szał i spazmy tak silne, że mało nie odgryza sobie języka. W Karolinie Południowej kolejni biedni farmerzy umierają podczas zagadkowej epidemii otępienia. Autorka śledzi nie tylko historię pacjentów z chorobami układu nerwowego, ale też dzieje niesamowitych i bezgranicznie oddanych nauce badaczy.

Tom Doyle „Kate Bush w 50 odsłonach”, Rebis
Kate Bush jest jedną z najbardziej niezwykłych artystek naszych czasów, znaną z wyrafinowanych przebojów. Biografia Toma Doyle’a to składający się z 50 rozdziałów wielostronny portet tej wybitnej wokalistki, kompozytorki i tancerki. Książka zawiera obszerne fragmenty rozmów, które autor przeprowadził z Kate oraz ludźmi bliskimi jej osobiście i zawodowo, takimi jak jej brat John Calder Bush czy David Gilmour z Pink Floyd. Znajdziemy tu również opisy i analizy piosenek, albumów, koncertów, teledysków oraz wielu ważnych wydarzeń związanych z nieszablonową karierą Kate Bush, która dzięki serialowi Stranger Things podbiła serca kolejnego pokolenia słuchaczy.

Gesualdo Bufalino „Kłamstwa nocy”, Officyna
Forteca na niedostępnej wysepce u wybrzeży Sycylii. Czterej więźniowie, skazani na gilotynę za próbę zamachu na króla, czekają w celi śmierci na egzekucję. Aby nie myśleć o tym co ma nastąpić, postanawiają, że każdy z nich opowie taki epizod ze swego życia, który zaważył najbardziej na jego późniejszych losach. Te cztery opowieści, gdzie liryzm graniczy nieraz z drastycznymi scenami, na pozór bardzo realistyczne, wprowadzają czytelnika w dziwną, mroczną atmosferę, gdzie bliska śmierć nie tylko stawia pytanie o sens istnienia, ale podważa każdą prawdę, każdy pewnik i życie ludzkie przyrównuje do sceny, na której bezwolne marionetki odgrywają swoją żałosną komedię.

Arthur C. Clarke „Spotkanie z Ramą”, Rebis
Klasyczna powieść science fiction. Odkąd w 2077 roku duża asteroida uderzyła w Ziemię, powodując ogromne straty materialne i zabijając setki tysięcy ludzi, astronomowie bacznie śledzą ruchy wszystkich takich obiektów. Gdy sześćdziesiąt lat później w Układzie Słonecznym pojawia się Rama, jego rozmiary i prędkość budzą niepokój. Zdjęcia z sondy tylko go pogłębiają - rzekoma asteroida ma zadziwiająco regularny kształt i najwyraźniej jest statkiem obcej cywilizacji. Jakie ma zamiary? Dokąd tak naprawdę zmierza Rama i czy zagraża ludzkości? Na wszystkie te pytania ma odpowiedzieć załoga Śmiałka, jednostki Straży Kosmicznej. Ludziom komandora Nortona udaje się przybić do statku, ale mają niewiele czasu.

Angela Santini „Troy”, Prószyński i S-ka
Marina Moore staje przed najtrudniejszym wyzwaniem. Czy poradzi sobie z konsekwencjami swojej decyzji o porzuceniu uprzywilejowanego życia i podąży za głosem serca? Czy będzie gotowa poruszać się w podstępnym świecie przemytników, intryg i zdrady? Kiedy niebezpieczeństwo czai się za każdym rogiem, Marina musi zdecydować, gdzie leżą granice jej lojalności i co jest gotowa zaryzykować dla miłości. Wkrótce zostanie zmuszona do dokonania wyboru, który na zawsze zmieni jej życie. Z wyrazistymi postaciami, zapierającą dech w piersiach akcją i urzekającą historią miłosną, „Troy” jest lekturą dla fanów romansu i przygody. To kontynuacja „Szmuglerów”.

Dustin Brady „Uwięzieni w grze”, Muza
Przyjaciele, którzy niespodziewanie zostali uwięzieni w wirtualnej rzeczywistości gry, muszą szybko poznać jej zasady, żeby przetrwać i nie zostać w niej na zawsze. Jasse Rigsby nie znosi gier i tego całego wirtualnego świata. Jasne, są w nich plecaki odrzutowe, portale umożliwiające teleportację, poduszkowce, ukryte ostrza oraz nieograniczona liczba żyć. To go jednak nie bawi. Ale gdy pewnego dnia otrzymuje tajemniczo brzmiącego esemesa od swojego najlepszego kumpla Erica, maniaka gier, który totalnie odleciał na punkcie najnowszej produkcji zatytułowanej Pełna Moc, a następnie odkrywa, że Eric gdzieś nieoczekiwanie zniknął, zostawiwszy włączoną grę, postanawia spróbować.

John Boyne „Córka komendanta”, Replika
Kontynuacja słynnego „Chłopca w pasiastej piżamie” i tematu: kiedy dziecko potwora jest winne zbrodni ojca? Gretel Fernsby mieszka w okazałym apartamencie w Londynie. Pomimo przerażającej przeszłości wiedzie spokojne i wygodne życie. Nie opowiada o ucieczce z nazistowskich Niemiec. Nie opowiada też o ojcu, komendancie jednego z najbardziej znanych niemieckich obozów zagłady. A przede wszystkim nie wypowiada imienia swojego brata. Pewnego dnia do mieszkania na parterze wprowadza się młoda rodzina z dzieckiem. Z jego powodu, przez przypadek, musi zmierzyć się z przeszłością, poczuciem winy, żalu i z wyrzutami sumienia. Czy ujawnieni tajemnice, które skrywała przez całe życie?

Nazanine Hozar „Aria”, Albatros
Debiut Nazanine Hozar przenosi nas w czasie i przestrzeni do Iranu - od lat 50. XX wieku aż do rewolucji w 1979 roku - ale oglądamy go oczami sieroty. Pewnej nocy kierowca pracujący w irańskiej armii wraca do domu przez Teheran i słyszy płacz. Zaciekawiony, szuka źródła i znajduje niemowlę porzucone na poboczu i otoczone przez wygłodniałe psy. Chwyta je i na zawsze zmienia przeznaczenie oraz los małej dziewczynki, którą nazywa Arią. Wzruszająca historia Arii prowadzi nas przez brutalną rewolucję, która w końcu wynosi Ajatollaha Chomeiniego na przywódcę Iranu, i kończy się, gdy Aria zakochuje się i sama staje się młodą matką.Przepiękna saga napisana z rozmachem porównywalnym do „Doktora Żywago”.

Witold Horwath „Dziewczyna z Konstancina”, Replika
Ona - początkująca funkcjonariuszka na dorobku. On - wiekowy policjant po przejściach. Między nimi odsłaniająca kolejne mroczne sekrety międzywojenna Warszawa. Jest początek lipca 1923 roku. Hanka Lubochowska spełnia swe pragnienia i zostaje pracownikiem policji. Od razu trafia się jej niezwykle zawiła sprawa. W centrum Warszawy zamordowano pewnego znanego adwokata, obrońcę wielu szemranych klientów. Podejrzenie pada na jego wrogów, jednak w niedługim czasie giną także inni ludzie z półświatka. Kiedy Hanka bliżej przygląda się ich koneksjom, sprawa jeszcze bardziej się komplikuje i zatacza coraz szersze kręgi.

Marian Błażejczyk „Polski czetnik”, Replika
Burzliwy czas II wojny światowej obfitował na Bałkanach w szczególnie krwawe epizody. W grę wchodziły nie tylko potyczki z okupantem, ale także walki narodowe i ideologiczne. W wydarzeniach przedstawionych z perspektywy królewskiego czetnika brało udział wielu naszych rodaków, a fakt ten wciąż jest mało znany. Ze wspomnień prof. Błażejczyka wynika, że pomimo upływu lat pozostał mocno związany z czetnikami, o czym mówi z dumą. Jednak swój szlak bojowy zakończył w Berlinie, walcząc w szeregach Wojska Polskiego podległego sowietom. Tę kontrowersyjną autobiografię - zdumiewający epizod powikłanych losów - uzupełniono o przypisy ułatwiające zrozumienie historii „bałkańskiego kotła”.

Sarah Bonner „Sobowtórka”, Muza
Megan i Leah - siostry bliźniaczki. Zerwały ze sobą kontakt, gdy ukazała się książka o ich życiu. Miały ją pisać wspólnie, a napisała w większości Megan. Ale to Leah na niej zarobiła (wykradła manuskrypt, sprzedała wydawcy i stała się milionerką). Kiedy Megan odkrywa, że jej mąż ma romans z Leah, chce wyjaśnić sprawę. Czy Chris wie, że sypia z jej siostrą, czy Leah po prostu udaje Megan, tak jak kiedyś? Bliźniaczki spotykają się w domku letniskowym. Wybucha kłótnia. Wściekła Megan uderza siostrę w głowę butelką. Milionerka, influencerka i autorka bestsellera pada martwa. Megan ukrywa ciało i zamierza udowodnić całemu światu, że jej siostra ma się dobrze. Postanawia prowadzić podwójne życie .

Barbie Latza Nadeau „Matki chrzestne”, Albatros
Świeże spojrzenie na pozornie doskonale znany temat. Mafia, odkąd tylko zawładnęła naszą wyobraźnią, ma płeć męską. Mafiosi, a zwłaszcza ojcowie chrzestni, są synonimami macho. To oni rządzą organizacjami przestępczymi, podczas gdy kobiety - banalne kochanki lub cierpliwe mafijne żony - pozostają na drugim planie. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej złożona. „Matki chrzestne…” na nowo definiują nasze wyobrażenia o przestępczych biznesach prowadzonych przez kobiety, które są wystarczająco zdeterminowane i silne, wystarczająco mądre i wystarczająco okrutne, by przejąć władzę. Książka oparta na rzetelnym researchu i osobistym podejściu autorki.

Daphne du Maurier „Zatoka Francuza”, Albatros
Londyn, połowa XVII wieku. Lady Dona St. Columb, jedna z pierwszych dam na dworze Karola II Stuarta, jest znużona trywialnością codziennego życia w królewskim otoczeniu. Choć zwykle znajduje się w samym centrum pałacowych intryg, w głębi ducha tęskni za płomienną miłością, nawet jeśli ta miałaby się wiązać z pewną dozą niebezpieczeństwa. Wyższych sfer, wyjeżdża do Navron w odległej Kornwalii. Na miejscu odkrywa, że w należącej do jej męża posiadłości, zaszył się francuski pirat, który budzi postrach całego wybrzeża. Co więcej, Dona szybko orientuje się, że mężczyzna wcale nie jest nieokrzesanym zbirem, a z pewnością ma więcej ogłady i kultury niż jej głupkowaty małżonek.

Janusz Szpotański „Bo mnie stać na blagę”, PIW
Oto kompletne wydanie utworów satyrycznych Janusza Szpotańskiego (1929-2001). „Bo mnie stać na blagę…” ukazuje się w PIW-e, z którym Szpotański był związany jako redaktor. Komplet utworów satyrycznych Szpota ukazuje się w szczególnej chwili historycznej. Na Ukrainie toczy się okrutna wojna, rozpętana przez barbarzyńską Rosję, a na Zachodzie - szaleńcza wojna kultur, osłabiająca europejskiego ducha. Oba zjawiska zostały proroczo - wręcz kasandrycznie - przepowiedziane przez autora w „Carycy i zwierciadle” oraz w „Bani w Paryżu”. Szpot bezbłędnie wyczuwający sytuację polityczną, zza grobu raz jeszcze daje o sobie znać jako barometr czasu i szyderczy, pełen goryczy Stańczyk.

Ben Creed „Serce zdrajcy”, Rebis
Zima 1952 roku. Niewidzialny zabójca skrada się ulicami Leningradu. Trzy tysiące kilometrów dalej w gułagu były porucznik milicji Rewol Rossel jest bliski śmierci. Ale pojawia się okrutny wybawiciel: śledczy radzieckiego aparatu bezpieczeństwa major Nikitin, który wiele lat temu zniszczył mu życie. Rossel łączy siły ze swoim dawnym oprawcą i razem ruszają tropem mordercy. Muszą go pojmać za wszelką cenę, ale po drodze natrafiają na inne zagadki. Tajemniczy szyfr ukryty w wyjątkowym egzemplarzu Księcia Machiavellego. Ślady wiodące do konającej Trzeciej Rzeszy. Wskazówkę prowadzącą do broni o niewyobrażalnej mocy, za którą spiskowcy ze stalinowskiego Kremla są gotowi zabić.

Mick Herron „Londyńskie zasady”, Insignis
W siedzibie brytyjskiego wywiadu przy Regent’s Park Claude Whelan - nowe Pierwsze Biurko - boleśnie zaznajamia się z tajnikami swojej roboty. Whelan ma chronić premiera znajdującego się w ogniu krytyki, co nie przychodzi mu łatwo, bo sam jest atakowany ze wszystkich stron: przez kontrowersyjnego deputowanego, który doprowadził do referendum w sprawie Brexitu, a teraz ma chrapkę na Downing Street 10; przez żonę tego polityka, felietonistkę tabloidu, pogrążającą go w swoich artykułach; a już najbardziej przez Lady Di Taverner, swoją zastępczynię, która czyha na jego najmniejsze potknięcie. Na domiar złego krajem wstrząsa seria pozornie niepowiązanych ze sobą zamachów terrorystycznych.

Tina Brown „Wojna Windsorów”, Marginesy
Mimo że Windsorowie przezwyciężyli kryzys, który nastąpił, gdy małżeństwo Diany i Karola okazało się fiaskiem, wkrótce musieli stawić czoła nowym wyzwaniom. Tina Brown odkrywa afery, romanse, zdrady i rozgrywki o władzę, które są udziałem brytyjskiej rodziny królewskiej od przeszło dwudziestu pięciu lat. Przybliża postawę królowej Elżbiety po śmierci jej siostry księżniczki Małgorzaty, królowej matki i księcia Filipa, a także wtedy, kiedy członkowie monarchii wywoływali kolejne skandale. Analizuje determinację księcia Karola, by poślubić Kamilę Parker Bowles, napięcia między jego synami, upadek księcia Andrzeja oraz zaskakującą decyzję Harry’ego i Meghan o wycofaniu się z rodziny królewskiej

Leszek Adamczewski "Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich", Wydawnictwo Replika
Łuny nad jeziorami to wybór kilkudziesięciu dramatycznych i sensacyjnych epizodów z dziejów Prus Wschodnich w ostatnich miesiącach II wojny światowej i pierwszych miesiącach pokoju. Leszek Adamczewski, poznański pisarz, dziennikarz i autor bestsellerowego Zmierzchu bogów w Posen (a także takich książek jak Pierwszy błysk, Skarby w cieniu swastyki czy Podziemny skarbiec Rzeszy i in.) ukazuje czytelnikowi tajemnice rezydencji Wilhelma II, a także opisuje kulisy zamachu w Wilczym Szańcu i losy Bursztynowej Komnaty. Dla pasjonatów II wojny, historii i dawnych terenów Prus Wschodnich – pozycja obowiązkowa.

Jack Jordan "Śmierć, która cię ocali", Muza
Trudno o bardziej skutecznego mordercę niż wprawny chirurg. Mój syn został porwany. Teraz muszę dokonać wyboru. Albo mój pacjent nie przeżyje operacji, albo już nigdy nie zobaczę mojego dziecka. Na stole operacyjnym leży człowiek. Jako chirurg mam za zadanie go uratować. Jako matka wiem, że muszę go zabić. Ktoś mógłby pomyśleć, że jestem potworem. Ale mam tylko jedno wyjście. Nikt nie może odkryć, że popełniłam morderstwo. W przeciwnym razie mój syn umrze. Tragiczny dylemat moralny i zawrotne tempo. Historia, która pochłania od pierwszej strony.

Patxi Zubizarreta "Usoa", Widnokrąg
Kukułka to nazwa ptaka wędrownego, który pochodzi z Afryki. Usoa to baskijskie imię żeńskie, które na polski można przetłumaczyć jako Gołąbka. Usoa, czyli Gołąbka, to imię dziewczynki, która przyleciała… z Afryki, z kraju ogarniętego wojną, w którym panował głód i niedostatek. Przyleciała samolotem – bez bagażu, zupełnie sama. Jedyne co miała, to list, który ściskała w dłoniach. Kto go napisał? Do kogo był adresowany? Historia, w której można znaleźć radość mimo smutku, miłość mimo straty i nadzieję. Opowieść uzupełniają delikatne, lekkie i subtelne ilustracje światowej klasy ilustratorki Eleny Odriozoli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski