MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laureaci XV Gali Bene Meritus Terrae Lublinensi. Wyjątkowe osoby, które promują Lubelszczyznę

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Bene Meritus Terrae Lublinensi to sposób na uhonorowanie osób zasłużonych dla Lubelszczyzny. W środę wieczorem poznaliśmy laureatów piętnastej edycji wydarzenia. Kapituła wybrała wybitnych naukowców, artystów i biznesmenów.

Bene Meritus Terrae Lublinensi w kategorii Nauka

Tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi w kategorii Nauka - nauki humanistyczno-społeczne została wyróżniona prof. Iwona Hofman. kierownik Zakładu Dziennikarstwa i Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, profesor Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego w Trnavie, dyrektorka Instytutu Nauk o Komunikacji i Mediach oraz kierowniczka Katedry Dziennikarstwa UMCS. Prowadzi badania w zakresie publicystyki i myśli politycznej polskiej emigracji po 1945 roku, koncentrując się na dorobku Jerzego Giedroycia i „Kultury”. W 2010 roku otrzymał tytuł Kobiety Roku w kategorii Nauka przyznawany przez Kongres Kobiet.

- Ta nagroda potwierdza, że moje zaangażowanie w promowanie nauki na najwyższym poziomie uprawianej w Lublinie i moim uniwersytecie zostało dostrzeżone. Poza wyróżnieniem, ta nagroda jest również zobowiązaniem do nieustającej pracy, żeby jeszcze więcej i głośnie mówiono o Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, który mam zaszczyt reprezentować - powiedziała prof. Iwona Hofman.

Z kolei dr hab. Aneta Ptaszyńska z Zakładu Botaniki i Mykologii Wydziału Biologii i Biotechnologii Katedry UMCS została laureatką w kategorii Nauka - nauki przyrodnicze. Wraz z zespołem udało jej się stworzyć preparat, który pomaga ratować pszczoły chore na nosemozę - jedną z najbardziej rozpowszechnionych pszczelich chorób. - Serdecznie dziękuje za wyróżnienie mojej pracy i UMCS. Za to, że moje starania zostały zauważone - mówiła laureatka.

Bene Meritus Terrae Lublinensi w kategorii Kultura

Tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi w kategorii Kultura została nagrodzona Elżbieta Niczyporuk. Jest nauczycielką muzyki w Szkole Podstawowej "Paderewski" w Lublinie. Laureatka Złotej Odznaki Honorowej Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury. Jest założycielką i dyrygentką dwóch chórów Akademos i Akademos Junior. W 2020 roku chór Akademos weźmie udział w prestiżowym konkursie „New York International Music Festival” w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

- Kiedy sportowiec odbiera swoją nagrodę to jest głównie jego zasługa. Ale kiedy dyrygent odbiera nagrodę to za moimi plecami powinien stać sztab ludzi, którzy na tą nagrodę pracowali nie mniej ciężko niż ja, czyli fantastyczni chórzyści, ich rodzice, moi rodzice, którzy wspierali przy pierwszych gamach i pasażach. Nie wiem, czy uda nam się w Nowym Jorku wygrać, ale obiecuję, że staniemy na wysokości zadania - mówiła Elżbieta Niczyporuk.

Bene Meritus Terrae Lublinensi w kategorii Biznes

Natomiast Maciej Maniecki został wyróżniony w kategorii Biznes. Jest współzałożycielem i inwestorem wielu start-upów. Założyciel i były współwłaściciel Asseco Business Solutions czy Safo. Był doradcą prezydenta Krzysztofa Żuka w obszarze inwestycji, członkiem Rady Rozwoju Lublina, współzałożycielem Rady Przedsiębiorczości Lubelszczyzny.

- Postanowiłem wrócić do biznesu i wspierać komercjalizację start-upów, chociażby projekt naszej lubelskiej sztucznej kości. Chciałbym, żeby więcej przedsiębiorców włączyło się w proces wspierania komercjalizacji nie tylko swoim kapitałem, ale również swoją wiedzą i doświadczeniem dlatego, że jeżeli pozostawimy ten świat tylko start-upowcom lub profesorem - to nie przekształcimy naszej gospodarki w gospodarkę innowacyjną i nie będziemy tworzyli dobrobytu dla naszego społeczeństwa - zaznaczył Maciej Maniecki.

Bene Meritus Terrae Lublinensi - nagroda specjalna

W tym roku kapituła postanowiła przyznać nagrodę specjalną za społeczne promieniowanie imponującego dorobku artystycznego. Laureatem tego wyróżnienia został Włodzimierz Staniewski, który jest reżyserem teatralnym, założycielem i dyrektorem Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Wypracowana przez niego metoda aktorska znana jako "ekologia teatru" jest uznawana jako jedną z najważniejszych w XXI wieku. Wystawiał swoje spektakle na największych scenach całego świata.

- Ze wszystkich miast, które mnie wychowywały i ukształtowały: Wrocław, Kraków, metropolitarne Gardzienice, to Lublin jest najfantastyczniejszy, najpiękniejszy i najcudowniejszy na świecie. Kiedy tu przyjechałem 42 lata temu, wiedziałem, że wylądowałem w mieście, które jest jak z malowideł Chagalla. Jestem bardzo szczęśliwy, że niektórzy z państwa wciąż o mnie pamiętają, bardzo dziękuje - powiedział Włodzimierz Staniewski.

Nieodłącznym elementem idei Bene Meritus Terrae Lublinensi jest kalendarz promujący Lubelszczyznę. Co roku ma swój motyw przewodni, który łączy wszystkie strony i pokazuje Lubelszczyznę z ciekawej strony. Tym razem temat brzmi "Buszując w głowie". Autorem zdjęć jest Paweł Bajew - fotograf, który mieszka w Puławach. Pracował pod opieką Tomka Sikory. Mimo, że zaczął fotografować zaledwie 5 lat temu, ma już na swoim koncie wiele wystaw.

Bene Meritus Terrae Lublinensi to inicjatywa drukarni Intrograf oraz agencji marketingu taktycznego Vena Art. Laureatów wybierała kapituła w której skład weszli przedstawiciele lubelskich mediów.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski