MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laury Konserwatorskie 2024 zostały rozdane. Nagrodzono parafię, akademię, dzwonnicę i pałac. Zdjęcia

Laury Konserwatorskie 2024 zostały rozdane. Nagrodzono parafię, akademię, dzwonnicę i pałac.Tegoroczną nagrodę laura konserwatorskiego 2024 otrzymały dwa obiekty sakralne, akademia i pałac wraz z dziedzińcem. Nagroda jest przyznawana osobom i instytucjom, które przywróciły zabytkom świetność z zachowaniem ich pierwotnego charakteru.
Laury Konserwatorskie 2024 zostały rozdane. Nagrodzono parafię, akademię, dzwonnicę i pałac.Tegoroczną nagrodę laura konserwatorskiego 2024 otrzymały dwa obiekty sakralne, akademia i pałac wraz z dziedzińcem. Nagroda jest przyznawana osobom i instytucjom, które przywróciły zabytkom świetność z zachowaniem ich pierwotnego charakteru. KL
Tegoroczną nagrodę laura konserwatorskiego 2024 otrzymały dwa obiekty sakralne, akademia i pałac wraz z dziedzińcem. Nagroda jest przyznawana osobom i instytucjom, które przywróciły zabytkom świetność z zachowaniem ich pierwotnego charakteru.

Celem konkursu “Laur Konserwatorski” jest wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich, które cechują się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytkach oraz dbałością o przywrócenie ich świetności i znaczenia. Pod uwagę komisja konkursu bierze również promocje dobrych wzorów realizacji prac przy zabytkach, adaptacje i dbałość o właściwe ich utrzymanie i zagospodarowanie oraz uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych inwestorów i gospodarzy zabytków. Ta prestiżowa nagroda odlanej z brązu plakietki okolicznościowej oraz aktu nadania, przyznawana jest właścicielom zabytków, którzy podczas realizacji prac konserwatorskich i restauratorskich zapewnili wysoki poziom wykonawstwa oraz osiągnęli wyróżniający się efekt konserwatorsko - estetyczny.

Kapituła konkursu przyznała w 2024 r. cztery “Laury Konserwatorskie”.

Kościół parafialny rzymskokatolicki p.w. św. Mikołaja w Lublinie. Nagrodzone zostały wykonane prace w okresie od lutego 2006 r. do sierpnia 2023 r., a ich wysoki poziom nadał znakomity efekt konserwatorsko-estetyczny całej realizacji, obejmującej wystrój malarski wnętrza kościoła z jego wyposażeniem, bryłę kościoła, dzwonnicę i otoczenie z drzewostanem. Prace badawcze pozwoliły na przywrócenie historycznego charakteru świątyni.

- Ten laur czekał na przyznanie 18 lat, bo pierwsze prace konserwatorskie rozpoczęły się w 2006 r. - podsumował dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Gmach dawnej Akademii Zamojskiej w Zamościu. Nagrodzone prace zostały wykonane w okresie od października 2019 r. do grudnia 2023 r., a ich zakres obejmował odtworzenie historycznej bryły dawnego gmachu Akademii Zamojskiej poprzez zrekonstruowanie mansardowego dachu, a także wyglądu elewacji poprzez przywrócenie ich wystroju, odtworzenie portalu zachodniego i wschodniego oraz odsłonięcie arkad dziedzińca. Wykonano także gruntowny remont wnętrz budynku, w trakcie którego odkryto m.in. zabytkowe polichromie z XVII, XVIII i XX wieku, historyczną posadzkę, kamienne obramienia okien oraz wykonano ich konserwację i restaurację.

- Mogę obiecać, że laur będzie dla nas inspiracją do dalszych prac na rzecz ochrony zabytków - obiecała Marta Pfeifer, zastępczyni prezydenta Zamościa.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim. Wykonane w okresie od kwietnia 2021 r. do grudnia 2023 r. prace obejmowały rewitalizację pałacu wraz z jego dziedzińcem i pozwoliły na pełne przywrócenie walorów architektonicznych, historycznych i zabytkowych jednego z najcenniejszych założeń rezydencjonalnych w Polsce. Na szczególną uwagę zasługują prace konserwatorskie przy dekoracji rzeźbiarskiej pałacu, w efekcie których zostały odtworzone jej elementy figuralne (postacie niewolnika tureckiego, putta) oraz detale architektoniczne elewacji. Wyróżniona inwestycja obejmowała również całkowitą wymianę zniszczonej stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych, wykonanie nowych drewnianych podłóg i kamiennych posadzek oraz nowego oświetlenia wnętrz, a także wykonanie witraża w pomieszczeniu pełniącym dawniej funkcję kaplicy.

- To ogrom pracy włożonej w zachowanie naszego pałacu, perły barokowej, a jednocześnie zobowiązanie do tego, aby teraz ten pałac wypełnić życiem, tak aby służył mieszkańcom, których wielkim honorem jest to, że mogą być właścicielami tego pałacu, jak też wielkim zobowiązaniem, aby tętniło tam życie przyciągające turystów - mówił Jakub Jakubowski, burmistrz Radzynia Podlaskiego.

Drewniana dzwonnica w Szczepiatynie. Prace przyczyniły się nie tylko do poprawy stanu technicznego dzwonnicy i jej estetycznego odbioru, ale przede wszystkim miały na celu uratowanie zabytku. Jej uratowanie było możliwe dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu lokalnej społeczności, reprezentowanej m.in. przez przedstawicieli fundacji „Robim Co Możem”.

- Cieszę się, że praca społeczna została doceniona. To nas inspiruje, mamy kolejne pomysły dotyczące architektury zabytkowej, a zwłaszcza drewnianej - zapewnił Mariusz Skorniewski, wójt gminy Ulhówek.

Podczas uroczystości zostały również przyznane wyróżniania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad Zabytkami”.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski