Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leki z listy 75 plus. Recepty tylko od lekarzy rodzinnych

Gabriela Bogaczyk
pixabay.com
Już od czwartku osoby po 75. roku życia będą mogły za darmo otrzymywać te leki, które znajdują się na specjalnej liście bezpłatnych leków, przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Im bliżej uruchomienia programu, tym więcej pojawia się wątpliwości.

Trzeba wiedzieć, że tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i uprawnione do tego pielęgniarki POZ będą mogli przepisywać darmowe leki.

- Senior nie dostanie takiej recepty od lekarza specjalisty. Będzie musiał pójść najpierw np. do kardiologa, by wziąć wykaz zażywanych leków i wrócić do lekarza rodzinnego, by ten wypisał darmową receptę - wyjaśnia lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz, lekarz rodzinny z Lublina.

Jest jeszcze jedno ważne ograniczenie. To, że lek znajduje się na darmowej liście leków, wcale nie oznacza, że osoba po 75. roku życia dostanie go bezpłatnie. W czym tkwi sekret?

- Niektóre leki będą dostępne tylko z wybranych wskazań medycznych. Np. lek Pradaxa otrzyma za darmo senior z chorobą zakrzepową. A ten z migotaniem przedsionków już nie, mimo że go stosuje od lat - tłumaczy lek. med. Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych.

Marek Stankiewicz, rzecznik prasowy Lubelskiej Izby Lekarskiej, podkreśla, że na zamieszaniu wokół leków 75+ ucierpią najbardziej pacjenci.

- Lekarze sobie poradzą z jeszcze niejednym takim absurdem. Natomiast dla pacjentów to może być udręka. Będą musieli chodzić jak od Annasza do Kajfasza - mówi Stankiewicz. I przypomina: - Trudno potępiać pomysł wprowadzenia darmowych leków, ale uważam, że Ministerstwo Zdrowia nie dotrzymało słowa, bo na samym początku była mowa o bezpłatnych lekach dla wszystkich osób po 75. roku życia bez żadnych ograniczeń.

Na liście bezpłatnych leków 75+ znajdują się 1192 pozycje. Wśród nich są medykamenty przypisywane przez lekarzy chorym m.in.: z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, zakrzepicą, miażdżycą i astmą. W wykazie brakuje natomiast większości insulin, niektórych leków na nadciśnienie czy chorobę Parkinsona (np. madoparu). Jednak, według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, wykaz leków ma być poddawany korekcie co dwa miesiące.

- Hasło „darmowe leki dla seniorów” było wyborczą obietnicą, wygłaszaną na potrzeby kampanii wyborczej. Działało, bo jest łatwe i chwytliwe. Jednak w praktyce jest niezwykle trudne do zrealizowania - zwraca uwagę Ewa Borek, prezes fundacji „My Pacjenci”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski