MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Londyn, Paryż, Berlin, Chicago, a teraz Lublin. Polonia przyjechała na Katolicki Uniwersytet Lubelski

OPRAC.: Aleksandra Szymczak
W Zjeździe Polonii na KUL uczestniczyło ponad 80 osób z 18 krajów, które szkoliły się podczas kursów 3. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.
W Zjeździe Polonii na KUL uczestniczyło ponad 80 osób z 18 krajów, które szkoliły się podczas kursów 3. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. KUL/Tomasz Koryszko
Warsztaty, wykłady, wizyty studyjne oraz udział w debacie dotyczącej sytuacji Polonii i Polaków za granicą wypełniły dwudniowy Zjazd Polonii na KUL. Uczestniczyło w nim ponad 80 osób z 18 krajów, które szkoliły się podczas kursów 3. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

To nie ostatnia edycja kursów dla Polonii

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zapowiedział, że na 3. edycji kursów uniwersytet nie poprzestanie.

– Mamy już ponad 2 tysiące absolwentów z Anglii, Francji, Belgii, Australii, USA. W planie projekty polonijne z uwzględnieniem Brukseli, Rzymu, Toronto oraz Wiednia - podkreślił ks. prof. Kalinowski, który zainicjował i wsparł powstanie Centrum Polonijnego KUL.

Jedna ze słuchaczek, Ania Ekholm, urodziła się w Szwecji i kocha Polskę, choć nigdy w niej nie mieszkała. W Sztokholmie uczy katechezy w katolickiej szkole.

– Na KUL byłam bardzo dawno temu, pod koniec lat 90. To była półroczna nauka w Szkole Kultury i Języka Polskiego. Gdy zobaczyłam, że są takie szkolenia są dostępne teraz online, to oczywiście się zgłosiłam – mówiła Anna, która ukończyła kurs z teologii.

Wszystkie zajęcia w ramach Studium były nieodpłatne. Prowadzili je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL. Trwały sześć miesięcy i odbywały się w trybie hybrydowym. W ofercie znalazły się między innymi takie szkolenia: Studium reportażu i wywiadu dziennikarskiego, Sztuczna inteligencja, Logopedia dla Polonii, Kultura języka polskiego, Opieka nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym, Nowe media i komunikacja.

– Po pięciu spotkaniach online, ostatnie – zamykające cykl nauki – zorganizowaliśmy stacjonarnie. Po Londynie, Paryżu, Berlinie i Chicago, przyszedł czas na Lublin – zaznaczył dr Wojciech Wciseł, Koordynator Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą powstało z inicjatywy rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego w listopadzie 2022 roku. Za koordynację i organizację zajęć oraz promocję oferty edukacyjnej odpowiada Centrum Polonijne KUL. Łącznie w trzech edycjach Studium udział wzięło ponad 2 tys. uczestników z 30 krajów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski