MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie rozpoczął się Samorządowy Kongres Trójmorza [ZDJĘCIA]

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Rozpoczął się Samorządowy Kongres Trójmorza. Wydarzenie potrwa 2 dni (12-13.06.2024) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
Rozpoczął się Samorządowy Kongres Trójmorza. Wydarzenie potrwa 2 dni (12-13.06.2024) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Małgorzata Genca
Bezpieczeństwo energetyczne, transport, sztuczna inteligencja - to m.in. wokół tych zagadnień koncentruje się rozpoczęty w środę w Lublinie IV Samorządowy Kongres Trójmorza. Wydarzenie potrwa do czwartku. Bierze w nim udział ponad 900 gości z 20 państw.

Lublin znów stał się nieformalną stolicą Inicjatywy Trójmorza zrzeszającej 13 państw Europy: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. A to wszystko za sprawą rozpoczętego w środę IV Samorządowego Kongresu Trójmorza.

- 13 krajów Trójmorza zajmuje 1/3 obszaru Europy, który zamieszkuje łącznie 112 mln osób. Jesteśmy znaczącym głosem państw, które gonią zjednoczoną Europę, która chce nam pomóc. Chcemy państw równych praw i o taką Europę ciągle chcemy walczyć, współpracując na polu tej "trzynastki", która jest na wschodzie, na rubieżach Europy, ale ma odgrywać coraz większe znaczenie w obliczu nowego totalitaryzmu ze Wschodu, a także transformacji energetycznej - podkreślał podczas przemówienia inaugurującego Kongres Jarosław Stawiarski, marszałek woj. lubelskiego.

W ramach Kongresu przewidziano w sumie 30 paneli tematycznych. W środę przedmiotem dyskusji była m.in. kwestia bezpieczeństwa energetycznego, sztucznej inteligencji i jej wpływu na różne obszary życia gospodarczego i społecznego oraz kultury rozumianej jako pomost pomiędzy narodami.

Jutro, podczas drugiego i ostatniego dnia kongresu, uczestnicy będą debatować m.in. o rozwoju infrastruktury, ze szczególnym uwzględnieniem Via Carpatia.

Jak przekonują organizatorzy, kluczowym celem Kongresu jest wzmocnienie współpracy międzyregionalnej oraz promowanie zrównoważonego rozwoju. Służyć temu mają inicjatywy, które powstały dzięki poprzednim edycjom Kongresu. Chodzi m.in. o Sieć Uniwersytetów Trójmorza, w skład której wchodzi 14 uczelni wyższych z 11 krajów. Wczoraj do przedsięwzięcia oficjalnie dołączyły trzy kolejne uczelnie: Katolicki Uniwersytet Pétera Pázmánya w Budapeszcie (Węgry), Georgian American University w Tbilisi (Gruzja) oraz Uniwersytet w Preszowie (Słowacja).

- To nie tylko integracja środowisk naukowych krajów Trójmorza, ale też pokazanie naszego potencjału szczególnie wtedy, kiedy chcemy występować jako jeden duży organizm do instytucji grantodawczych. Realizując wspólne projekty służymy społecznościom akademickim i regionalnym każdego z naszych partnerów – nie mą wątpliwości ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który jest pomysłodawcą Sieci Uniwersytetów Trójmorza.

Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze. Nie brakuje tam strefy spotkań B2B, strefy wystawienniczej, w której swoją ofertę prezentują przedsiębiorcy oraz regiony z kraju oraz zagranicy. W programie znalazła się także Akademia Biznesu. Przygotowano na niej m.in. warsztaty dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z woj. lubelskiego.

- Celem tych szkoleń jest dążenie do internacjonalizacji przedsiębiorców i wypracowanie modelu, który potem posłuży do obsługi MŚP w zakresie ekspansji na rynki zagraniczne - tłumaczyła w ubiegłym tygodniu Elwira Lorenz, p.o. dyrektora Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego.

Na Samorządowy Kongres Trójmorza zarejestrowało się 900 uczestników z 20 państw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski