Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Los górek czechowskich w Lublinie przesądzony

JAXA
Land art wykonany przez Jarosława Koziarę na górkach czechowskich
Land art wykonany przez Jarosława Koziarę na górkach czechowskich MDRON.PL
Na dawnym poligonie powstaną bloki, ale na 30 hektarach - postanowił ratusz.

Koniec domysłów w sprawie tego, jak mogą zmienić się górki czechowskie. Chodzi o dwie kluczowe sprawy określające przyszłość terenu. Po pierwsze: nie wzrośnie obszar przeznaczony pod zabudowę, o co występował poprzedni i obecny właściciel dawnego poligonu. Po drugie, zamiast centrum handlowego, usług będą tam mogły powstać bloki i domki jednorodzinne.

Takie zapisy znalazły się w przedstawionym w środę „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina”. Tytuł dokumentu nie oddaje jednak jego rangi dla przyszłości miasta. A jego rola jest kluczowa. - To podstawowy dokument kreujący politykę przestrzenną miasta - podkreślał w środę Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Studium jest podstawą do opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. A te rozstrzygają m.in., jak można wykorzystać daną działkę; czy może na niej stanąć dom i czy ma być to zabudowa jedno- czy wielorodzinna; gdzie są tereny rolnicze, a gdzie przemysłowe i rekreacyjne.

Przedstawiony w środę dokument rozstrzygnął np. losy górek czechowskich. - Zachowaliśmy dotychczasowy obszar przeznaczony pod zabudowę. Redefiniowaliśmy natomiast funkcję: grunty zostały przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe wielo- i jednorodzinne - podkreślała Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania UM Lublin.

W liczbach wygląda to następująco. Zabudowa może objąć ok. 30 hektarów poligonu, pozostałe 70 ha ma być pozostawione jako teren zielony. To nie po myśli właściciela tego obszaru, czyli TBV.

- Nie jesteśmy usatysfakcjonowani, jeśli studium mówi tylko o redefiniowaniu funkcji zabudowy. To nowy dokument i musimy go przeanalizować - zastrzegł Wojciech Dzioba, prezes firmy.

TBV chciał, aby ratusz dopuścił zabudowę na 40 hektarach. Pozostałe 60 miało być przeznaczone na ogólnodostępny park, który deweloper oferował miastu za złotówkę.

Studium rozstrzyga nie tylko sprawę górek czechowskich. Na nowych zapisach skorzystają mieszkańcy np. Głuska, gdzie dotychczasowe tereny rolnicze zostały przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne. Podobnie jest na Szerokiem. Dokument wskazuje, że nowy cmentarz dla Lublina będzie mieścił się na Sławinie.

ZOBACZ TEŻ: Land art Koziary na górkach czechowskich. Okręgi wyłoniły się z nawłoci (ZDJĘCIA Z DRONA, WIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski