Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przestrzenie w piwnicach Centrum Kultury już otwarte! Zobacz zdjęcia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Nowe przestrzenie w piwnicach Centrum Kultury już otwarte. Inwestycja realizowana była w latach 2022-2023.
Nowe przestrzenie w piwnicach Centrum Kultury już otwarte. Inwestycja realizowana była w latach 2022-2023. Małgorzata Genca
Kiedyś był tam Hades, teraz jest artystyczna piwnica w Centrum Kultury, gdzie każdy jej zakątek zadziwia pomysłowością. To idealna przestrzeń dla spragnionych kultury, tych z artystycznym zacięciem oraz zainteresowaniami multimedialnymi.

Artystyczna piwnica za miliony złotych

W piwnicach Centrum Kultury w Lublinie powstały nowe studia multimedialne, nagraniowe i realizacyjne. W przestrzeniach znajdują się również laboratoria rzeźby, scenografii, grafiki, malarstwa, a także rysunku, animacji i fotografii. Artyści mają też widowiskową przestrzeń o powierzchni 200 m kwadr., która przeznaczona jest do koncertów, spektakli i spotkań.

– W strefach laboratoryjnej i multimedialnej będziemy rozwijać dotychczasową działalność statutową naszej instytucji i szukać nowych rozwiązań. W najbliższym czasie zapraszamy m.in. do Sali Kameralnej na spektakle z cyklu Dekalog Teatralny z Agnieszką Warchulską i Jarosławem Tomicą w rolach głównych oraz koncert z okazji premiery płyty zespołu Teo Olter Quintet - mówiła Izabela Śliwa, zastępczyni dyrektora Centrum Kultury w Lublinie ds. Programowych.

Inwestycja polegała na przebudowie piwnic klasztoru powizytkowskiego, który jest wpisany do rejestru zabytków. Projekt zakładał adaptację pomieszczeń do prowadzenia działalności kulturalnej oraz dostosowanie ich do aktualnych przepisów przeciwpożarowych. W wyniku prac budowalnych w podziemiach powstały pomieszczenia i pracowanie o łącznej powierzchni użytkowej 867 m kwadr.

- Dla miasta kultura, a zatem i prowadzenie tej działalności, to sprawa innowacyjnego, kreatywnego, przyjaznego Lublina. Cieszymy się, że inwestycja doszła do końca. Będziemy starali się kontynuować te działania zobowiązaliśmy się do tego w aplikacji, którą składamy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 - zapowiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Co znajduje się w piwnicy Centrum Kultury?

Piwnice zostały podzielone na strefy. Laboratoryjna tzw. Fab Lab pełni funkcję pracowni twórczych i edukacyjnych, gdzie w poszukiwaniach kreatywnych rozwiązań pomagają nowe technologie zestawione z tradycyjnymi metodami. Przewidziana też jest funkcja wystawiennicza oraz wykorzystywanie drukarki 3D w kontekście dostępności tyflografiki.

Strefa multimedialna pozwala na eksperymenty z dźwiękiem, jego tworzeniem, przetwarzaniem i zapisywaniem. Odbywają się tam cykle warsztatowe muzyki eksperymentalnej i regularne pokazy pracy. Studio pozwala na transmitowanie wydarzeń z Sali Kameralnej, a także na działania związane z zapisem, montażem czy produkcją obrazu.

Przestrzeń widowiskowa pozwala na organizację m.in. kameralnych wydarzeń muzycznych, małych form teatralnych. Ma także funkcję zapisu audiowizualnego i dalszą eksploatację.

Miejsce wyposażono w urządzenia dla osób z niepełnosprawnościami takie jak: wzmocnienia sygnału audio, systemy do audiodeskrypcji oraz druku informacji w 3D dla osób niedowidzących.

Inwestycja była realizowana w ramach projektu „Udostępnienie nowych powierzchni do prowadzenia działalności kulturalnej w piwnicach klasztoru powizytkowskiego w Lublinie”. Wartość zadania wyniosła niemal 7,7 mln zł, z czego wysokość dofinansowania unijnego to blisko 2,3 mln zł. Dodatkowe dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło 264 tys. Zł.

– Lubelska kultura otrzymała kolejne nowe przestrzenie do prowadzenia działalności animacyjnej, lubelscy artyści – pracownie twórcze o wysokim standardzie, a mieszkanki i mieszkańcy wyjątkowe miejsce, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje - podsumował prezydent Lublina.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski