Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LSM nie dostał dotacji z unijnej kasy na remonty

Redakcja
LSM planuje, że w tym roku odnowi centralne ogrzewanie w pawilonach przy Wileńskiej
LSM planuje, że w tym roku odnowi centralne ogrzewanie w pawilonach przy Wileńskiej Jacek Babicz
Remont pawilonów handlowych przy ul. Wileńskiej, odnowienie balkonów na osiedlu Słowackiego - m.in. takie inwestycje chciała przeprowadzić Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa w oparciu o unijne fundusze. - Niestety, żaden z naszych wniosków nie zyskał akceptacji - ubolewa Jan Gąbka, prezes LSM.

- Pawilony rzeczywiście psują wygląd okolicy, ale nie one jedyne - uważa Urszula, studentka, która wynajmuje stancję w bloku przy ul. Wajdeloty. - Do remontu nadają się też chodniki i klatki schodowe - wylicza.

Spółdzielnia mieszkaniowa miała chrapkę na kompleksową odnowę swoich osiedli. Starała się o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczone na rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich. Złożyła w tej sprawie pięć wniosków. Ewentualne pieniądze miały trafić na remonty osiedli: Słowackiego, Mickiewicza, Krasińskiego, Piastowskie i rewitalizację pawilonów przy ul. Wileńskiej. Z danych przekazanych nam przez zarząd spółdzielni wynika, że żaden z wniosków nie zyskał akceptacji. - Przedwczoraj dostaliśmy informację, że nasze wnioski nie spełniają wymaganych kryteriów - tłumaczy Jan Gąbka, prezes LSM. - Chodzi m.in. o to, że nasi mieszkańcy mają za wysokie średnie dochody - precyzuje.

Nowy biurowiec stanie u zbiegu Zana i Krasińskiego

Spółdzielnia nie ma jednak zamiaru rezygnować z planowanych inwestycji. - Bezwzględnie musimy przeprowadzić remont centralnego ogrzewania na targowisku przy Wileńskiej. Nie będziemy z tym czekać na unijną pomoc - tłumaczy Wojciech Lewandowski, zastępca prezesa LSM ds. eksploatacyjnych. - Skoro nie możemy liczyć na dofinansowanie z zewnątrz, inwestycje musimy prowadzić w oparciu o własne środki. To oznacza, niestety, że prace będą trwały dłużej. W przypadku targu przy Wileńskiej, w tym roku uda się nam zrealizować zaledwie 20 procent tego, co sobie zamierzyliśmy - szacuje Lewandowski. Spółdzielnia zapowiada, że prace ruszą, gdy skończy się sezon grzewczy. Kompleksowy remont pawilonów handlowych to koszt rzędu 7 mln zł. - My jesteśmy w stanie wydać tylko milion. Łatwo zauważyć, że to kropla w morzu potrzeb - ubolewa zastępca prezesa.

Spółdzielnia zamierza też odnawiać balkony na osiedlu Słowackiego. - To kolejna pilna inwestycja, z którą nie możemy czekać, nawet jeśli nie ma dla niej wsparcia z Unii Europejskiej - argumentuje Lewandowski.

W Urzędzie Marszałkowskim, który analizuje wnioski, dowiedzieliśmy się jednak, że ich ocena ciągle trwa. - Sprawdzanie wniosków pod kątem formalnym potrwa prawdopodobnie do końca lutego - wyjaśnia Krzysztof Prybuła, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Co na to spółdzielnia? - Dostaliśmy decyzję, że nasze projekty nie przeszły - ucina Jan Gąbka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski