MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy politycy komentują wyniki wyborów prezydenckich. „Brawo Lubelszczyzna"

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Marta Wcisło, Jan Kathak i Jan Łopata
Marta Wcisło, Jan Kathak i Jan Łopata Łukasz Kaczanowski/Aleksandra Kaźmierczak/Małgorzata Genca
51,21 proc. dla Andrzeja Dudy i 48,79 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - to wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą po godz. 8 z 99,87 proc. obwodów wyborczych. W województwie lubelskim przewaga Andrzeja Dudy jest jeszcze większa – zyskał 66,31 proc., podczas gdy Rafał Trzaskowski 33,69 proc. Jak komentują te wyniki politycy z województwa lubelskiego?

Krzysztof Szulowski, poseł PiS

Jestem niezmiernie szczęśliwy z tego wyniku. Różnica jest stosunkowo niewielka, choć wyraźna. Biorąc pod uwagę niespotykanie wysoką frekwencję, wynik daje prezydentowi Dudzie silny mandat do rządzenia krajem. Ten wynik oznacza też stabilizację polityczną, co bardzo ważne dla Polski zwłaszcza kiedy stoimy w obliczu walki ze skutkami koronawirusa. Dobrze się stało, że wygrał Duda i nie będziemy musieli teraz eksperymentować z kohabitacją. Prezydent Andrzej Duda dał już sygnał, że stawia sobie za cel zasypywanie podziałów między Polakami, sprawianie, żeby nie były one aż tak silne. Ale jest tutaj też duża rola opozycji, która musi odejść od hasła opozycji totalnej.

Politycy PiS komentują również wyniki wyborów w mediach społecznościowych:

Jan Kathak, poseł PiS z województwa lubelskiego napisał na Twitterze: „Mam przeczucie że dla Rafała Trzaskowskiego większym problemem od porażki w wyborach jest to, że nadal jest Prezydentem Warszawy. Panie Rafale. Obietnice same się nie spełnią". I w innym wpisie: „Te wybory to również ostateczne zwycięstwo Prezesa Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem. Tusk został przez Trzaskowskiego definitywnie odesłany na emeryturę, a Prezes Kaczyński jest przywódcą obozu, który rządzi i wygrywa kolejne wybory. Różnica kilkudziesięciu klas."

„Brawo Lubelszczyzna" - napisał na Twitterze poseł Przemysław Czarnek pokazując wyniki wyborów z części naszego regionu.
„Dziękuję mieszkańcom woj. lubelskiego! Jesteście wspaniali" - dodał poseł PiS Sylwester Tułajew.

Marta Wcisło, posłanka PO

Od początku przewidywaliśmy, że różnica między kandydatami będzie niewielka, do końca walczyliśmy o zwycięstwo. Ale ta walka była nierówna. Pamiętajmy, że obecny prezydent miał ogromne wsparcie m.in. publicznych mediów, a także rządu. Przypomnę wręczanie samorządowcom czeków bez pokrycia na inwestycje lokalne, co było typową zagrywką PR-ową. Zabrakło też czasu, kampania naszego kandydata trwała krótko. Dlatego Rafał Trzaskowski nie odwiedził wielu zaplanowanych miejsc, poza tym musiał pełnić obowiązki prezydenta Warszawy i wracać do stolicy odwołując czy przekładając spotkania.
Docierają też do nas informacje o różnych incydentach wyborczych, które mogły wpłynąć niekorzystnie na wynik naszego kandydata. Młodzi ludzie głosowali na Rafała Trzaskowskiego, co jest obiecujące.

Jan Łopata, poseł PSL

Wyniki wyborów po raz kolejny zarysowały wyraźny podział Polski i Polaków. Zarówno jeden, jak i drugi kandydat grali na ten podział, nie tylko zresztą przy tych wyborach. Szacunek dla Rafała Trzaskowskiego za wynik, bo w wielu województwach jest nawet zwycięski. Natomiast na pewno Rafał Trzaskowski był kandydatem, przeciwko któremu PiS-owi łatwo było wytoczyć pewne zarzuty, które funkcjonują w tej retoryce podziału.
Przed nami recesja związana ze skutkami pandemii. Z jednej strony to więc może dobrze, że wygrał Andrzej Duda – w razie niepowodzeń, partia rządząca nie będzie mogła się tłumaczyć, że jej działania blokuje prezydent.
Z drugiej strony szkoda mi Polski - jak powiedział kiedyś Jarosław Kaczyński, będąc jeszcze w opozycji, demokracja nie znosi monopolu. I tu się z nim zgadzam.

Druga tura wyborów prezydenckich. Tak głosujemy w Lublinie. ...

Wybory 2020. Wieczór wyborczy lubelskich działaczy PiS. „Wyn...

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski