Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy politycy PO ogłaszają alert w sprawie cen prądu. Przypominają o konieczności złożenia oświadczenia

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Małgorzata Genca/archiwum
Mali i średni przedsiębiorcy muszą szybko złożyć specjalne oświadczenia, jeśli nie chcą płacić więcej za prąd. - Na razie złożyło je 5 procent z 2 milionów przedsiębiorców. Ogłaszamy alert - alarmują politycy PO.

W poniedziałek, 29 lipca mija termin składania przez szpitale, samorządy i małe oraz średnie przedsiębiorstwa specjalnych oświadczeń.

To dokument mówiący, że dana instytucja lub firma jest końcowym odbiorcą prądu. Jeśli dokumentu nie złoży się na czas do swojego dostawcy energii to np. małe firmy za prąd zapłacą więcej od 30 procent w górę.

- Firm o których jest mowa jest w Polsce ponad 2 miliony - mówiła w piątek posłanka PO, Magdalena Marek i narzekała: - Czas na złożenie tych oświadczeń jest krótki i przypada na okres urlopowy.

Zdaniem polityków PO skandalem jest to, że ani rząd, ani ministerstwo energii, ani firmy energetyczne nie prowadzą w tym zakresie kampanii informacyjnej. - Tylko my ją prowadzimy - mówiła Marek.

Bożena Lisowska, radna sejmiku województwa krytykowała to, że dokumentów nie można wysłać listem poleconym, tylko trzeba je do firmy energetycznej dostarczyć osobiście.

- To niebywałe, że ustawodawca, mimo zapewnień premiera polskiego rządu, uzależnia ceny energii od złożenia oświadczenia. Nie ułatwia to, i tak już obłożonym biurokracją, przedsiębiorcom działalności - mówiła. - Do tej pory takie oświadczenia złożyło tylko 5 procent małych i średnich przedsiębiorstw - dodała.

W piątek PGE poinformowała, że wprowadza dodatkowe udogodnienia dla przedsiębiorców, samorządów i szpitali

Pełne oświadczenie PGE:

PGE wprowadza dodatkowe udogodnienia dla przedsiębiorców, samorządów i szpitali

Osobiście we wszystkich biurach obsługi klienta PGE Obrót i PGE Dystrybucji w piątek, sobotę, niedzielę oraz poniedziałek do północy, listownie (decyduje data stempla pocztowego) oraz mailem (nie skan ale z podpisem kwalifikowanym): tak przedsiębiorcy, samorządowcy i szpitale mogą składać oświadczenia niezbędne do obniżenia rachunków za prąd w II półroczu 2019 r.

Kto może ubiegać się o niższą cenę energii?

Po raz kolejny przypominamy, że podmioty spełniające przesłanki z art. 5 ust. 1a pkt. 2-5 ustawy, tj. mikroprzedsiębiorstwa, małe przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, w tym samorządy, mają prawo korzystać w II półroczu 2019 r.
z obniżonych cen, jeśli w terminie 28 dni od dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2538; zm.: Dz.U. z 2019 r. poz. 412 i poz. 1210) złożą stosowne oświadczenie, którego wzór określa zał. nr 1 do ustawy.

Przypominamy również, że z uwagi na to, iż termin na składanie oświadczeń upływa w sobotę, oświadczenie można składać do poniedziałku, 29 lipca 2019 r.

Jak składać oświadczenia?

W związku z trwającym procesem składania oświadczeń odbiorców końcowych określonych w ustawie o cenach energii elektrycznej PGE wprowadza udogodnienia dla wszystkich podmiotów uprawnionych do skorzystania z zapisów tzw. ustawy prądowej.

Osobiście w Biurach Obsługi Klienta

Oświadczenia można złożyć osobiście w Biurach Obsługi Klienta PGE Obrót, a także w Punktach Obsługi Klienta Dystrybucyjnego. Z uwagi na sprawność tego procesu i udogodnienia dla klientów zmienione zostały godziny obsługi interesantów w piątek, sobotę, niedzielę oraz poniedziałek.

Szczegółowy grafik wygląda następująco:

  • piątek, 26 lipca, do godz. 19.00
  • sobota, 27 lipca, godz. 9.00-17.00
  • niedziela, 28 lipca, godz. 11.00-19.00
  • poniedziałek, 29 lipca, godz. 8.00-24.00

Listownie

Oświadczenie można również przesłać listownie na adres: PGE Obrót, ul. 8-go Marca 6, 35-959 Rzeszów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów przyjmowane będę również oświadczenia nadane w poniedziałek, 29 lipca 2019 r. 

Drogą elektroniczną

Oświadczenie można także przesłać drogą elektroniczną na adres [email protected], pod warunkiem, że oświadczenie jest opatrzone podpisem kwalifikowanym. Ze względów prawnych skan dokumentu nie będzie honorowany.

Gospodarstwa domowe nie muszą składać oświadczeń

W przypadku gospodarstw domowych i innych odbiorców końcowych z grupy taryfowej Gx
w całym roku 2019 obowiązują ceny z roku 2018 – nie ma więc wymogu składania oświadczeń przez tych klientów.

Wszystkie najważniejsze informacje związane z kwestią ustawy, w tym również wzór oświadczenia, znajdują się na stronie: pge-obrot.pl

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski