MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy radni wracają do ratusza. Będzie naprawdę gorąco. Podczas sesji m.in. debata nad absolutorium dla prezydenta

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Po dwóch miesiącach przerwy lubelscy radni miejscy będą w czwartek znowu „normalnie” debatować w sali obrad. W porządku spotkania dwa wyjątkowo „zapalne” punkty: absolutorium dla prezydenta oraz udzielenie mu votum zaufania, poprzedzone debatą nad raportem o stanie Lublina.

W kwietniu i maju sesje Rady Miasta Lublin odbywały się zdalnie. Radni łączyli się za pośrednictwem komputerów. - Ale wracamy już na salę obrad. Sesja odbędzie się prawie normalnie – zapowiada Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublina.
„Prawie normalnie” bo zachowane muszą być rygory związane z epidemią koronawirusa. M.in. przebywający na sali muszą zachować między sobą odległość 1,5 metra, trzeba będzie zakrywać usta i noc, przestrzegać procedur związanych z dezynfekcją.
- W sesji będą uczestniczyli mieszkańcy ale siłą rzeczy zmieści się ich mniej niż wtedy, gdy nie obowiązują ograniczenia wprowadzone na okres epidemii – wyjaśnia Pakuła.

Mieszkańcy będą m.in. brać udział w debacie nad przedstawionym przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka „Raportem o stanie Lublina za 2019”. To element procedury związanej z udzieleniem votum zaufania prezydentowi Lublina. Przepisy określają, że w debacie może wziąć udział maksymalnie 15 mieszkańców. Ale chętnych jest już 21, a mogą się jeszcze zgłaszać do godz. 19 w środę. Prawdopodobnie radni zgodzą się dopuścić do głosu więcej niż 15 osób. Ale ta liczba nie będzie nieograniczona. – Jeśli mielibyśmy 30 mówców i każdy zabierałby głos przez 10 minut to ich wystąpienia zajęły łącznie pięć godzin – wylicza Pakuła.

Udzielenie votum zaufania to nowa procedura. Obowiązuje od tej kadencji (2018-2023).

Radni będą też debatować nad udzieleniem absolutorium prezydentowi Lublina. Absolutorium jest podsumowaniem wykonania budżetu, ma stwierdzać czy prezydent miasta dobrze gospodarował miejskimi funduszami i zrealizował zaplanowane w budżecie zadania inwestycyjne. Zazwyczaj wiąże się jednak też oceną „polityczną” prezydenta.

Żuk nie powinien mieć kłopotów z uzyskaniem votum zaufani i absolutorium. Z 31 radnych 19 to członkowie koalicji popierającej prezydenta.

Dochody Lublin w 2019 r wyniosły 2,358 mld zł, wydatki – 2,429 mld zł.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski