Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski ksiądz i profesor KUL mówi o żydowskich mordach rytualnych. Kuria i uczelnia odcinają się od jego słów

Piotr Nowak
Piotr Nowak
„Absolutnie niedopuszczalne jest (…), aby opinie o rzekomej prawdziwości mordów rytualnych były tolerowane w przestrzeni publicznej” - przekonują Stanisław Krajewski i Zbigniew Nosowski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. To reakcja na słowa ks. prof. Tadeusza Guza, pracownika KUL. Na oświadczenie odpowiedziały kuria i Katolicki Uniwersytet Lubelski.

„Arcybiskup Metropolita Lubelski i Rektor KUL uznają przytoczone w piśmie wypowiedzi ks. prof. Guza za niedopuszczalne” - czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisali się dr Lidia Jaskuła - rzecznik KUL i ks. dr Adam Jaszcz - rzecznik archidiecezji lubelskiej.
To odpowiedź na list Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, który z kolei jest reakcją na słowa ks. prof. Tadeusza Guza, wykładowcy KUL.

Członkowie PRCiŻ mieli dotrzeć do nagrania wykładu duchownego, który miał powiedzieć: „My wiemy, kochani państwo, że tych faktów, jakimi były mordy rytualne, nie da się z historii wymazać. Dlaczego? Dlatego, że my, polskie państwo, w naszych archiwach, w ocalałych dokumentach, mamy na przestrzeni różnych wieków - wtedy, kiedy Żydzi żyli razem z naszym narodem polskim - my mamy prawomocne wyroki po mordach rytualnych”.

List pochodzi z 13 listopada. W piątek pismo spotkało się z odpowiedzią Kurii Metropolitalnej w Lublinie i KUL. Autorzy wspólnego oświadczenia zaznaczają, że „pozauniwersytecka działalność wykładowa ks. prof. Guza jest aktywnością podejmowaną i prowadzoną przez niego na własną rękę i własną odpowiedzialność, a głoszone tezy nie są stanowiskiem jego przełożonych”.

„Przytoczone w przesłanym przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów liście wypowiedzi księdza profesora stanowią rozpowszechnianie nieprawdy i szkodzą dobremu imieniu Uniwersytetu i Archidiecezji, dlatego zostanie on poproszony o szczegółowe wyjaśnienia w sprawie swojej aktywności wykładowej na temat Żydów i judaizmu” - informują rzecznicy KUL i kurii.

Budzące sprzeciw wystąpienia
Ks. prof. Tadeusz Guz nie jest zawodowym historykiem. Ukończył studia teologiczne i filozoficzne na KUL. W minionym roku prezydent Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Znany jest m.in. ze swojej krytyki ekologii ( „to ateistyczny, materialistyczny i nihilistyczny neokomunizm”), „Gazety Wyborczej” i Adama Michnika. W ubiegłym roku od poglądów duchownego i naukowca odcięły się władze KUL.

„Budzące sprzeciw wystąpienia nie są głosem naukowca prowadzącego rzetelne, krytyczne badania źródłowe, ani tym bardziej głosem osoby reprezentującej Kościół w Polsce lub stanowisko Archidiecezji Lubelskiej. Tego typu wypowiedzi rozmijają się z nauczaniem Kościoła o relacji do Żydów i judaizmu, tak mocno przypominanym przez św. Jana Pawła II, wieloletniego profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego” – czytamy w oświadczeniu KUL i kurii.

Przypomnijmy, w 2000 r. podczas wizyty w Izraelu św. Jan Paweł II powiedział: „Jako Biskup Rzymu i Następca Apostoła Piotra zapewniam naród żydowski, że Kościół katolicki, kierując się ewangeliczną zasadą prawdy i miłości, a nie żadnymi względami politycznymi, głęboko ubolewa z powodu nienawiści, prześladowań i przejawów antysemityzmu, jakie kiedykolwiek i gdziekolwiek spotkały Żydów ze strony chrześcijan”.

Po złożeniu wyjaśnień przełożeni księdza profesora mają zadecydować o dalszych krokach w tej sprawie. Jednocześnie rektor uczelni skierował sprawę do rzecznika dyscyplinarnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski