MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelski zamek prosto z XVI wieku. Możesz go zobaczyć w technologii 3D

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Wideo
od 16 lat
Mobilna aplikacja pozwalająca turystom i mieszkańcom przenieść się w przeszłość wkracza na wyższy poziom. Do zabytków z przeszłości dołącza Zamek Królewski w swojej szacie architektonicznej z XVI w.

– Technologia rozszerzonej rzeczywistości jest doskonałym narzędziem edukacyjnym. Pozwala w ciekawy sposób doświadczyć historii miasta oraz zwiedzać miejsca, których w jego przestrzeni już od dawna nie ma – mówi Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Turystyczny Lublin to dwumodułowa aplikacja. W pierwszym module możemy znaleźć informacje dotyczące zwiedzania, gastronomii, noclegów i wydarzeń. Natomiast drugi moduł jest prawdziwie magiczny i pozwala przenieść się w czasie. Dzięki modułowi AR możemy zobaczyć nieistniejący kościół farny pw. Św. Michała Archanioła i wieży ciśnień z dzisiejszego placu Wolności. Do zabytków teraz dołącza makieta zamku lubelskiego z XVI wieku.

- Nie wszyscy wiedzą, że obecny zamek nie jest tą samą budowlą, o której mowa w kontekście chociażby Unii Lubelskiej. Obecny budynek pojawił się w krajobrazie miasta dopiero w XIX w. Z pomocą nowych technologii, w sposób ciekawy i przyjemny chcemy przybliżyć mieszkańcom i mieszkankom oraz odwiedzającym nasze miasto gościom historię lubelskiego wzgórza zamkowego – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Dostępny w aplikacji model 3D oglądamy aż z 5 różnych punktów i perspektyw: placu po farze, ulicy Zamkowej, Wzgórza Czwartek, tarasu Galerii „Vivo!” oraz możemy się znaleźć na zamkowym dziedzińcu. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli, istnieje możliwość obracania i zmiany wielkości zabytku. Murowany zamek wraz z kaplicą Trójcy Świętej powstał w XIV wieku i był jednym z najważniejszych zabytków Lublina. Wielokrotnie w swoich murach gościł polskich władców oraz właśnie w tym miejscu toczyły się obrady zakończone podpisaniem Unii Lubelskiej. Oprócz wizualizacji, użytkownicy aplikacji mają możliwość poznania całej historii nieistniejącego już zamku królewskiego za sprawą nagrania audio dostępnego w języku polskim i angielskim.

Model zamku powstał na podstawie źródeł historycznych opracowanych przez między innymi dr Romana Zwierzchowskiego. Oczywiście, nie jest to stuprocentowa rekonstrukcja, w związku z nieścisłościami mogą pojawiać się pewne różnice.

- Aplikację Turystyczny Lublin można pobrać bezpłatnie na system Android i iOS. Korzystanie z modułu AR aplikacji jest proste. Do obiektu prowadzi mapa zawarta w aplikacji, a uzyskanie wirtualnego obrazu możliwe jest po zeskanowaniu geometrycznego symbolu umieszczonego na tabliczkach zlokalizowanych w poszczególnych punktach widokowych - informuje Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Aplikację można pobrać na urządzenia z systemem Android i IOS. Dostępne pod linkiem: Google Play,
App Store.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski