Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie Dni Modernizmu: nie tylko pokaz mody z epoki PRL (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Lubelskie Dni Modernizmu 2016. W piątek festiwal promujący wiedzę o dobrej architekturze gościł w Tarasach Zamkowych – w holu tej galerii handlowej zostało urządzone wnętrze pokoju z lat 60. XX wieku.
Lubelskie Dni Modernizmu 2016. W piątek festiwal promujący wiedzę o dobrej architekturze gościł w Tarasach Zamkowych – w holu tej galerii handlowej zostało urządzone wnętrze pokoju z lat 60. XX wieku. Małgorzata Genca
Kończą się Lubelskie Dni Modernizmu, w niedzielę uczestnicy festiwalu będą odkrywać architekturę najstarszych osiedli LSM. Spacery rozpoczynają się przy ulicy Grażyny 7, obok pawilonu dawnego Empiku.

W piątek festiwal promujący wiedzę o dobrej architekturze gościł w Tarasach Zamkowych – w holu tej galerii handlowej zostało urządzone wnętrze pokoju z lat 60. XX wieku. Gdyby przenieść krzesła, lekką, stojącą lampę, czy stolik z blatem wyłożonym mozaiką do współczesnych sklepów, to nikt nie zorientowałby się, że ogląda oryginalny design sprzed pół wieku. Co więcej, te rzeczy szybko znalazłyby zadowolonych klientów.

Autorzy prezentacji pokoju z lat 60. zadbali o każdy szczegół, stąd syfon z epoki, a obok radio Sonatina, produkowane w Dolnośląskich Zakładach Wytwórczych Urządzeń Radiowych ”Diora”, od 1957 do 1963 roku i 17-calowy telewizor Tosca.

Przedmioty i meble były wyszukiwane m.in. na targach staroci, ale też w domach uczestników warsztatów na temat designu z lat 60.

Lubelskie Dni Modernizmu w bogatym programie miały debaty z udziałem specjalistów, ale też takie popularyzatorskie wydarzenia, jak piątkowy pokaz mody z epoki PRL.

Architektura, która nie przytłacza

W sobotę można było wybrać się na spacer po Śródmieściu śladem budynków reprezentujących powojenny modernizm. Zwiedzanie zaczęło się przy Centrum Spotkania Kultur, które powstało na bazie słynnego Teatru w Budowie.

Hubert Mącik, przewodnik w czasie sobotniego spaceru, a jednocześnie miejski konserwator zabytków zaczął od stwierdzenia, że bardzo często mamy do czynienia z niedocenianiem powojennego modernizmu i przekonaniem, że nie jest to wartościowa architektura. - W pierwszym rzędzie ze względu na epokę, w której powstała – zaznaczył Mącik.

Na trasie spaceru oglądaliśmy budynki modernistyczne, które są tak zaprojektowane, aby nie dominować nad sąsiednią zabudową. Jednym z nich jest dawny Pedet przy Krakowskim Przedmieściu, który został cofnięty przez lubelskiego architekta Tadeusza Witkowskiego w głąb działki, aby nie przytłoczyć swoją bryłą zabytkowego kościoła kapucynów.

Pozytywnie została też oceniona bryła Astorii, stojącej na rogu Racławickich i ulicy Lipowej. – W latach 70. dążono do przyciągania do Polski turystów zagranicznych. Powstawały takie hotele, jak Victoria w Lublinie i kombinaty gastronomiczne w rodzaju Astorii – mówił Hubert Mącik. Zwracając uwagę, że po usunięciu przez gospodarzy budynku części płacht reklamowych zakrywających elewację, odsłonił się ciekawy taras.

Odkrywamy LSM

W niedzielę Lubelskie Dni Modernizmu przenoszą się na LSM, pierwszą powojenną spółdzielnię Lublina. W czasie specjalnych spacerów po osiedlu Mickiewicza i osiedlu Słowackiego będziemy odkrywać historię tej części miasta. Spacery startują przy pawilonie dawnego Empiku przy ulicy Grażyny 7. Będzie to też okazja do wysłuchania wspomnień mieszkańców LSM.

Pokłosiem festiwalu jest album ze zdjęciami LSM z ich rodzinnych zbiorów. Publikacja wydana w ilości 700 sztuk jest rozdawana w trakcie Lubelskich Dni Modernizmu.

Program ostatniego dnia Lubelskich Dni Modernizmu

Niedziela
22 maja, Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa (LSM)
ul. Grażyny 7, Pawilon Dawnego Empiku
11:00 - „Rewizje przeszłości – sny o przyszłości" – interakcje o charakterze społeczno-artystycznym.
(początek godz. 11.00, ul. Grażyny 7, Pawilon Dawnego Empiku – finał godz. 16.00)
Kuratorka: Paulina Paga.
Artyści: Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z Kolektywu Palce Lizać (Kraków) oraz Maciej Połynko (Otwock/Lublin).
Nanoturystyczne zwiedzanie osiedla i spacery architektoniczne z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej.

Rozkład zwiedzania LSM
Ścieżka A: Modernistyczna architektura miejsc spotkań; Narracje: Hubert Mącik oraz mieszkańcy LSM
godz. 11:30, godz. 13:30
Ścieżka B: Balkony i ogródki jako spontaniczna architektura krajobrazu; Samodzielne zwiedzanie z mapą i nasłuchiwanie opowieści mieszkańców.
Realizacja artystyczna: Maciej Połynko, opieka merytoryczna: Małgorzata Wołoszyn.
godz. 12:00, godz. 14:00
Ścieżka C: Osiedla Mickiewicza oraz Słowackiego jako realizacja koncepcji miast ogrodów. Dwugłos historyczki sztuki Izy Pastuszko i architekta Michała Fronka.
godz. 12:30, godz. 14:30
Ścieżka D: LSM ponad dachami. Perspektywa ornitologiczna Bernadetty Ebertowskiej.
Godz. 15.45 (poprosimy o zabranie własnych lornetek)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski