Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Jeszywas Chachmej w Lublinie powrócił obszerny zbiór przedwojennej korespondencji. Zdjęcia

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Do Lublina powróciły listy i pocztówki, które powstały jeszcze przed drugą wojną światową.

Historia żydowskiego dziedzictwa Lublina widziana jest często z perspektywy Zagłady i zniszczenia. Jednak mimo skali tragedii jaką niosła ze sobą II wojna światowa, żydowska historia Lublina nadal trwała. Mimo oczywistych różnic kulturowych, religijnych i społecznych, od 1944 roku nieprzerwanie działają w mieście żydowskie organizacje i toczy się żydowskie życie.

– Co jakiś czas odnajdują się lub wracają do Lublina skarby, które przemawiają do nas żywym głosem swoich dawnych mieszkańców – Iwona Hermon, koordynatorka filii Lubelskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Jednym z takich skarbów jest obszerny zbiór przedwojennej korespondencji Jeszywas Chachmej Lublin, która w wyniku działa II wojny światowej znalazła się w Niemczech.

– Korespondencja została przywieziona do Lublina przez wnuczkę żołnierza Wehrmachtu, który zrabował ją między 1939 a 1941 rokiem z budynku Jesziwy, ponieważ od dzieciństwa był zapalonym filatelistą i zainteresowały go znaczki na pocztówkach – mówi Piotr Nazaruk z Ośrodeka „Brama Grodzka – Teatr NN".

W czwartek (11 kwietnia) Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie z Filią w Lublinie wspólnie z Ośrodkiem „Brama Grodzka — Teatr NN” podczas uroczystości w synagodze przy Jeszywas Chachmej w Lublinie przedstawili te liczące blisko 100 lat pamiątki.

– Adresatami większości są zarząd Jeszywas Chachmej Lublin, rabin Szapira lub osoby pracujące dla jesziwy, np. rabin Aron Lebwohl. Nadawcami osoby zaangażowane w prowadzenie w Polsce i na świecie akcji zbierania funduszy na utrzymanie jesziwy, ale również np. aspirujący student opisujący, w jaki sposób dostał się do JChL – dodaje Nazaruk.

A czego dotyczy korespondencja?

– W dużej mierze akcji rozmieszczania w różnych miastach puszek na datki na rzecz jesziwy i zbierania funduszy na jej utrzymanie. Wśród korespondencji są też np. życzenia na Jom Kipur dla rabina Szapiry, informacje dotyczące organizacji obchodów jego śmierci, czy wspomniany wyżej list studenta – mówi Piotr Nazaruk.

Jeszywa Chachmej w Lublinie ma już prawie 100 lat

Synagoga wraz z całym kompleksem Jeszywas Chachmej Lublin została zbudowana w 1930 roku. Poza funkcjami religijnymi pełniła też funkcję auli wykładowej jesziwy i mogła pomieścić ponad 200 studentów. Podczas II wojny światowej synagoga została zdewastowana przez hitlerowców, a jej cenne wyposażenie zostało zniszczone. Dziś ponownie pełni funkcję domu modlitwy oraz służy naszej społeczności. Ma charakter ortodoksyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski