Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas remontu budynku OSP doszło do niecodziennego odkrycia

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Podczas remontu budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzkowie zostały odkryte macewy. Zabytkowe nagrobki zostały użyte do podbudowy posadzki garaży.

W sierpniu podczas prac remontowych budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzkowie doszło do odkrycia dużej liczby macew. Zabytkowe nagrobki zostały wykorzystane, jako podbudowa pod posadzkę garaży.

- Odnalezione macewy również pochodzą ze sprofanowanego i zniszczonego przez Niemców w okresie II wojny światowej cmentarza żydowskiego w Gorzkowie (obecnie miejscowość Chorupnik granicząca z Gorzkowem), założonego po 1834 r. - wyjaśnił na profilu społecznościowym Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wykonawca robót przewiózł macewy na teren cmentarza żydowskiego w Gorzkowie (Chorupniku). Tam zostały zdeponowane obok lapidarium i kamienia z pamiątkową tablicą.

-Ze względu na ich dużą wartość historyczną i artystyczną, tj. użyty kamień, inskrypcje, polichromię, sposób ornamentowania, docelowo wyeksponowane zostaną w sposób, który pozwoli na zachowanie ich wartości zabytkowych - dodaje konserwator.

Zobacz zdjęcia zabytkowych nagrobków. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

To już drugie odkrycie macew w okolicy

W kwietniu i lipcu 2021 r. na terenie miejscowości Zamostek koło Gorzkowa. Wydobyto wtedy z chodnika jedną z płyt, która po oczyszczeniu z ziemi i umyciu okazała się dobrze dobrze zachowanym zabytkowym nagrobkiem.

- Pomimo częściowo zniszczonego zwieńczenia nagrobka, czytelny był płaskorzeźbiony motyw dekoracyjny – otwarta szafa z książkami – symbolizująca: rabina, osobę uczoną w Torze i Talmudzie, autora rozpraw religijnych lub sofera, czyli osobę przepisującą święte księgi. Na półkolumnach flankujących wnękę inskrypcyjną dotrwała do naszych czasów czerwona monochromia - informował wojewódzki konserwator zabytków.

Podczas prowadzonych prac wydobywczych zgłosiła się wtedy mieszkanka miejscowości, u której również znajdował się podobny kamień z napisami. Po sprawdzeniu okazało się, że był to fragment macewy z piaskowca.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski