Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś był wolontariuszem w Lublinie, dziś walczy za wolność Ukrainy. Ruszyła zbiórka dla oddziału Olka

Adrianna Romanek
Oleksandr Szwec kilka lat temu był wolontariuszem w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN”. Teraz wrócił do swojej ojczyzny i znalazł się wśród żołnierzy broniących wolności Ukrainy. Lubelska scena kulturalna chce mu się odwdzięczyć i w związku z tym zorganizowano zbiórkę na sprzęt dla oddziału Olka. Dodatkowo każdy, kto wpłaci minimum 100 złotych, otrzyma prezent.

„Pomóżmy Olkowi skuteczniej bronić mieszkańców Ukrainy!”

Do Lublina przyjechał na przełomie roku 2017/2018 i w tym czasie był także wolontariuszem w Ośrodku “Brama Grodzka - Teatr NN”

- W ramach pracy byłem jednym z jego opiekunów i Olek zostawił po sobie wyłącznie dobre wrażenia. Pomagał m.in. w realizacji projektu "Shtetl Routes. Podróże przez Zapomniany Kontynent" oraz w zbieraniu materiałów o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Udzielał się także jako wolontariusz na festiwalu Inne Brzmienia i uczestnik Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej - mówi Emil Majuk, główny organizator zbiórki.

Prywatnie jest też krajoznawcą i zapalonym podróżnikiem. Podczas jego rocznego pobytu w naszym mieście udało mu się odwiedzić wszystkie kraje Unii Europejskiej. Następnie wyjechał na stypendium do uniwersytetu Makassar w Indonezji, po czym wrócił na Ukrainę. W lutym 2022 roku, po wybuchu wojny, Olek wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy, żeby bronić swojej ojczyzny przed agresorami z Rosji.

- Aby zapewnić Olkowi i jego towarzyszom broni lepszy sprzęt do obrony przed rosyjsko-irańskimi dronami Shahed, które niemal co noc atakują cele cywilne w Ukrainie, potrzebne są środki na zakup sprzętu - informują organizatorzy zbiórki, którzy planują dostarczyć do Ukrainy reflektory typu szperacz (sky beam), a także akumulatory i radiotelefony.

Organizatorzy zbiórki oferują też drobny upominek dla osób, które wezmą udział w zbiórce.

- Każdy, kto wpłaci co najmniej 100 zł będzie mógł otrzymać w prezencie egzemplarz przewodnika "Shtetl Routes" (w języku angielskim albo ukraińskim) i mapę obiektów żydowskiego dziedzictwa kulturowego na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy - zaznaczają.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski