Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: ExxonMobil rezygnuje z poszukiwań gazu łupkowego

Ewa Pajuro
materiał ilustracyjny
materiał ilustracyjny archiwum
ExxonMobil, amerykański gigant paliwowy rezygnuje z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce, w tym w naszym regionie. Do informacji ze spokojem podchodzą władze województwa, specjaliści, a także inne koncerny.

ExxonMobil wyjaśnia, że wyniki prowadzonych poszukiwań okazały się dla niego zbyt mizerne. - Nie zaobserwowaliśmy stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów w naszych dwóch otworach w basenie lubelskim i podlaskim - poinformował Adam Kopyść z ExxonMobil Exploration and Production Poland. O całej sprawie jako pierwsza napisała Gazeta Wyborcza.

Exxon dostał łącznie sześć koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu z łupków w Polsce. Trzy z nich znajdowały się na terenie naszego województwa. Na przełomie 2009 i 2010 r. koncern wykonał otwór badawczy w miejscowości Krynica (gm. Krasnystaw). Jego głębokość końcowa wyniosła 3806 m. W otworze przeprowadzono zabieg szczelinowania, czyli wtłoczono wodę z piaskiem i chemikaliami, by rozszczelnić skałę i uwolnić ściśnięty w niej gaz. W czasie odbioru płynu na chwilę zapaliła się flara (tzw. świeczka), co świadczy o obecności gazu. Jeszcze kilka miesięcy temu przedstawiciele koncernu deklarowali, że cały czas analizują pozyskane dane. Teraz są już pewni: to koniec dalszych prac w Polsce.

Gaz łupkowy na Lubelszczyźnie: ExxonMobil rezygnuje z poszukiwań

Inne firmy poszukujące u nas złóż gazu przyjęły decyzję ExxonMobil ze spokojem. - To nie zmienia naszych planów inwestycyjnych - zapewnia Grażyna Bukowska, rzeczniczka Chevron Polska Exploration and Production. Podobnie deklarują m.in. Orlen i PGNiG.

Dalecy od dramatyzowania są też specjaliści. - Z moich informacji wynika, że inne firmy są zadowolone ze wstępnych efektów poszukiwań na swoich polach koncesyjnych - mówi prof. Marian Harasimiuk, geolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - Teraz ważna będzie wielkość zasobów oraz koszty wydobycia, w tym kwestia podatków, którą Sejm powinien się zająć jak najszybciej - dodaje.

Spokój zachowują też władze województwa. - Polskie i amerykańskie przykłady pokazują, że jeden odwiert to stanowczo za mało, by oszacować wielkość złóż - przekonuje marszałek Krzysztof Hetman. I przywołuje okoliczność, która mogła wpłynąć na decyzję amerykańskiego potentata. - Niedawno ExxonMobil zawarł sojusz strategiczny z rosyjskim koncernem Rosnieft. Zakłada on współpracę przy eksploatacji złóż na Syberii - wskazuje.

W naszym regionie gazu łupkowego szuka teraz 8 firm. W kwietniu miały łącznie 26 koncesji.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski