- Ten okres jest z jednej strony bardzo trudny, bo odczuwamy skutki uboczne wszystkich ostatnich wydarzeń i związanego z nimi spowolnienia gospodarki. Jednak z drugiej - w przyszłości być może przełoży się on na dużą szansę dla Lubelszczyzny. Może powstanie tutaj specjalna polsko-ukraińska strefa inwestycyjna? - zastanawiał się podczas dyskusji panelowej prof. dr hab. Tomasz Wołowiec.
Jego słowa europoseł Hetman skonfrontował z perspektywą Brukseli i UE.
- Nie mam wątpliwości, że tocząca się wojna w Ukrainie - szczególnie w kontekście wczorajszych wydarzeń związanych z eksplozją w Przewodowie - znacznie ogranicza zainteresowanie Polską wschodnią jako regionem inwestycyjnym - mówił. - Zarówno nasz region jak i Podkarpacie uważane są za obszary objęte największym ryzykiem, wojna mocno zahamowała ich rozwój. Trzeba jednak patrzeć w przyszłość - i ten scenariusz ze stworzeniem u nas "hubu", miejsca przyszłej odbudowy Ukrainy może się ziścić. Musimy tylko uważać na to, żeby nie stać się jedynie zapleczem przerzutowym, a zachować podmiotowość.
Wszyscy paneliści podkreślali ogromną rolę, jaką pełnią w efektywnej dystrybucji kapitału samorządy. Według prezydenta Krzysztofa Żuka pomogłaby im w tym zadaniu niezależność.
- Nie dyskutujemy ze zmianami systemu podatkowego, bo do ustanowienia swoich ma prawo każdy rząd. Rozmawiamy jedynie o ich skutkach i wpływie na samorządy. Od 2019 roku mierzymy się z one powolną, sukcesywną utratą do zdolności samofinansowania - tłumaczył. - Na przykładzie Lublina ubytek tych dochodów w perspektywie przyszłego roku to około 300 milionów złotych. I teraz nasuwa się pytanie - w jaki sposób zaplanować budżet miasta tak, by ochronić inwestycje, a jednocześnie nie obniżać poziomu jakości usług, do którego przywykli mieszkańcy? Nie zdejmiemy tej kwoty z kosztów typu oświata, pomoc społeczna czy komunikacja zbiorowa. Nie chcemy też działać na szkodę mieszkańców potrącając z kultury czy projektów dzielnicowych.
Ubytki finansowe wszystkich samorządów z tego tytułu opiewają na kwotę ponad 60 miliardów złotych. Prezydent na panelu podzielił się sposobem na wyjście z tej patowej sytuacji:
- Niezbędna jest nowelizacja ustawy o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego ze szczególnym uwzględnieniem gmin wiejskich, do tej pory w tym temacie spychanych na dalszy plan. W przyszłym roku trzeba będzie już na poziomie politycznym zbudować tę strukturę dochodów na nowo, w innym bowiem razie stracimy zdolność kredytową i nie będziemy mogli zagwarantować wkładu własnego, przez co w efekcie utracimy prawo do funduszy unijnych stanowiących w tej chwili podstawę inwestowania.
Poza tym tematem w ramach tegorocznej edycji LFG pod dyskusję poddano także problemy związane z gospodarką i bezpieczeństwem energetycznym, perspektywą uchodźców, obawami o pracę. Paneliści poświęcili uwagę także cyberprzestrzeni jako narzędziu propagandy, szerzenia fake newsów i zagrożeń bezpieczeństwa.
- Nie masz planów na niedzielę? A może wpadniesz na łyżwy? Zobacz zdjęcia z Icemanii
- Przy parafii św. Andrzeja Boboli zatańczyli poloneza dla Niepodległej. Zobacz zdjęcia
- Morsy z Firleja uczciły Święto Niepodległości. Zobacz zdjęcia
- Narodowe Święto Niepodległości w Lublinie. Zobacz zdjęcia
- Dworzec z nagrodą. Ale też z szykującym się kolejnym poślizgiem. Zdjęcia z drona
- W lubelskim Klubie "Snajper" strzelcy walczyli o Puchar Niepodległości