18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Już 21 wniosków w sprawie likwidacji szkół

KOS
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne archiwum
Samorządy z całego województwa wysyłają od kuratorium oświaty wnioski o zgodę na likwidacje i przekształcenia szkół. Aktualny bilans wygląda następująco: 21 placówek do zamknięcia, 4 do przekazania stowarzyszeniom, 550 uczniów, których cała sytuacja dotyczy. To jednak dopiero początek. Kuratorium spodziewa się, że największa fala wniosków dopiero przed nami.

- Najbardziej gorący okres dopiero się zaczyna - mówi Krzysztof Babisz, Lubelski Kurator Oświaty. - Samorządy mają czas do końca lutego na wystąpienie do nas z wnioskiem o opinię na temat zmian w sieci szkół na swoim terenie. W większości miast, gmin i powiatów decyzje te zapadają na przełomie stycznia i lutego.

Zobacz także: Raport ORE: Dyrektor szkoły hamuje reformy?

Chociaż samorządy zabiegają, by opinia kuratorium w sprawie likwidacji była pozytywna, w większości przypadków nie ma ona dla nich charakteru wiążącego. To oznacza, że nawet jeśli kurator wyrazi sprzeciw, samorząd i tak może zamknąć szkołę.

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, którzy chcą likwidować szkoły na swoim terenie najczęściej tłumaczą to względami finansowymi. - Likwidacja szkoły powinna być jednak ostatecznością - mówi Babisz. - Zanim samorząd zdecyduje się na ten krok, powinien sprawdzić inne możliwości.

Okazuje się, że nie zawsze tak jest. - Pamiętam miejscowość, w której chciano zlikwidować gimnazjum - opowiada Babisz. - Kiedy przyjrzeliśmy się sytuacji w tej szkole okazało się, w poszczególnych klasach w tej szkole jest niewielu uczniów. Samych klas jest za to na tyle dużo, by szkole przysługiwała możliwość zatrudniania osoby na stanowisku wicedyrektora. W przypadku tej placówki wystarczyło zwiększyć liczebność klas z kilkunastu do dwudziestu kilku uczniów i zmniejszyć ilość oddziałów. Oszczędności z tego tytuły wyniosłyby kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Tę informacje jednak przedstawiciel gminy usłyszał dopiero w kuratorium.

W ubiegłym roku szkolnym do kuratorium wpłynęły 72 wnioski o opinie ws. likwidacji i przekształceń szkół. Kuratorium oświaty wydało negatywne opinie w 16 przypadkach.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski