Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: NFZ otrzyma 3,5 mld zł w 2014 r.

Aleksandra Dunajska
Lubelskie: NFZ otrzyma 3,5mld zł z w 2014 r.
Lubelskie: NFZ otrzyma 3,5mld zł z w 2014 r. Polskapresse
Pieniędzy na leczenie w przyszłym roku ma być dokładnie tyle samo, co w obecnym, czyli 3 mld 547 mln zł. Kwoty rozdzielane przez NFZ na poszczególne województwa mniejsze być nie mogą, bo gwarantuje je ustawa.

Tyle samo pieniędzy będzie na m.in. na podstawową opiekę zdrowotną i funkcjonowanie poradni specjalistycznych. Pacjenci nie mają więc co liczyć na skrócenie kolejek do kardiologów, neurologów czy endokrynologów.

Trochę więcej pieniędzy NFZ przydzielił na leczenie szpitalne - konkretnie na chemioterapie i inne programy lekowe. - Poziom finansowania tych pozycji zwiększy się o 4 proc. w stosunku do planu na 2013 r. - zapowiada Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ.

- Jest to na pewno wiadomość pocieszająca, bo rośnie liczba zachorowań, a zwiększenie finansowania da szansę leczenia większej liczby pacjentów - podkreśla prof. Elżbieta Staro-sławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
O 3,6 proc. - do 117,6 mln zł - wzrosną nakłady na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień. 77,8 mln zł (o 2,8 proc. więcej niż w 2013 r.) będzie przeznaczonych m.in. na dializy. Finansowanie rehabilitacji leczniczej w szpitalach, w tym pulmonologicznej, wzrośnie o 1,6 proc. (około 1,5 mln zł).

3,5 mld zł z NFZ otrzyma w 2014 r. woj. Skorzystać mają m.in. pacjenci chorzy na raka

- Przy klinice pulmonologii w SPSK4 powstaje rehabilitacja pulmonologiczna i zapewne z tym faktem związany jest wzrost. To oczywiście bardzo dobra wiadomość, bo do tej pory takiej rehabilitacji kontraktowej w Lublinie nie było - tłumaczy dr hab. Piotr Majcher, konsultant wojewódzki w dziedzinie rehabilitacji medycznej. - Jednak ogólnie rzecz biorąc, zwiększenie nakładów na rehabilitację o 1,6 proc. to zmiana wyłącznie kosmetyczna, kropla w morzu potrzeb.

Jak NFZ zamierza zrekompensować większe wydatki, skoro ogólna kwota pozostanie taka sama? - Zwiększenia w wyszczególnionych pozycjach możliwe były wskutek zmniejszenia planu w pozycji "koszty świadczeń opieki zdrowotnej z lat ubiegłych" - tłumaczy Małgorzata Bartoszek. Chodzi o pieniądze na tzw. nadwykonania, czyli świadczenia, jakie szpitale wykonują ponad limitem określonym w kontrakcie z NFZ. Tu mają być największe oszczędności - kwo-ta na ten cel zmniejszy się prawie o połowę, czyli kilkanaście mln zł. Choć jest dopiero wrzesień, to lubelskie szpitale już mają gigantyczne nadwykonania. Np. w placówce przy al. Kraśnickiej wynoszą one ponad 7 mln zł.

O około milion złotych stopnieje też pula środków przeznaczonych na leczenie stomatologiczne. NFZ tłumaczy, że dostosował kwotę do wydatków na takie świadczenia w 2012 r.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski