MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Politycy w zarządach i radach nadzorczych państwowych agencji

Aleksandra Dunajska
Andrzej Romańczuk, Andrzej Bieńko, Leszek Daniewski
Andrzej Romańczuk, Andrzej Bieńko, Leszek Daniewski Jacek Babicz
Tzw. afera taśmowa w PSL ponownie pokazała jak łatwo i często partie obsadzają państwowe posady swoimi ludźmi. Przykładów nie brak także na Lubelszczyźnie.

W bardzo medialnej ostatnio Agencji Rynku Rolnego, lubelskim oddziałem kieruje Andrzej Romańczuk, radny wojewódzki i członek regionalnych władz PSL. Zarabia miesięcznie 8 tys. zł brutto. - Na to stanowisko był konkurs, który wygrałem - mówi Romańczuk. - Czy fakt, że należę do PSL oznacza, że nie mam prawa pełnić kierowniczych funkcji? - pyta.

Romańczuk jest też członkiem czteroosobowej rady nadzorczej Zamojskich Zakładów Zbożowych. Ich właścicielem jest Elewarr należący do ARR, o którym m.in. dyskutowali na ujawnionych w mediach nagraniach Łukasik z Serafinem.

Oprócz niego w radzie zakładów zasiada Lucjan Orgasiński, także z władz lubelskiego PSL. Do piątku członkiem rady był też związany z ludowcami Andrzej Śmietanko, który jednak w związku z aferą musiał się z nią pożegnać.

W samych zakładach polityków nie brakuje. W 2008 r. specjalistą ds. rozwoju (ówczesna pensja - ok. 10 tys. zł brutto) został Adam Kalinowski, brat Jarosława, członka władz PSL. Trafił tam po odwołaniu go przez zarząd województwa z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Ośro-dka Ruchu Drogowego w Lublinie - negatywnie oceniono jego sposób zarządzania WORD. Kalinowski nadal pracuje w Zamojskich Zakładach Zbożowych.

Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie kieruje Andrzej Bieńko, szef miejskich struktur Stronnictwa w mieście. Dyrektorem Agencji Nieruchomości Rolnych w Lublinie jest Alina Podkościelna-Troetsch, w przeszłości asystentka posła PSL Edwarda Wojtasa. - Nie ma nic złego w tym, że członkowie jakiejś partii piastują różne stanowiska - oczywiście dopóki mają odpowiednie kompetencje i merytorycznie wykonują swoje obowiązki - komentuje Krzysztof Hetman, szef ludowców na Lubelszczyźnie.

Inne partie w obsadzaniu stanowisk też nie ustępują PSL. Zastępcą Romańczuka w ARR jest Piotr Sawicki z PO (zarobki - 7 tys. zł brutto). W ANR zastępcami dyrektora są Grzegorz Kurczuk, do niedawna w SLD i Leszek Daniewski z PO (zarabiają około 15 tys. zł brutto). Także do Platformy należy Janusz Hałas, dyrektor w Zamojskich Zakładach Zbożowych.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski