Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Siedem gmin rusza z programem Mieszkanie Plus. Podpisano listy intencyjne (ZDJĘCIA)

Sławomir Skomra
Siedem miejscowości już „jest po słowie” z programem Mieszkanie Plus. To szansa, że powstaną tam rządowe czynszówki.

- Jesteśmy ubogą gminą. Deweloperzy u nas nie budują, a mieszkań brakuje. Zwłaszcza tym biedniejszym osobom - mówiła Katarzyna Głaz, zastępca wójta gminy Wysokie. - Dlatego zdecydowaliśmy się przystąpić do programu Mieszkanie Plus. Na razie to plany, ale mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie - dodała.

Wysokie jest jedną z siedmiu lubelskich gmin, które w czwartek podpisały listy intencyjne dotyczące realizacji rządowego programu budowy tanich czynszówek pod wynajem. Właśnie na tym polega Mieszkanie Plus.

- Samorządy wnoszą do spółek celowych grunty pod mieszkania. Finansowanie zapewnia Krajowy Zasób Nieruchomości. Następnie przedsiębiorca stawia bloki i otrzymuje zapłatę - tłumaczył Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Listy intencyjne podpisały m.in. Zamość Stary, Ostrów Lubelski, Janów Lubelski czy gmina Borki. Listy dotyczą w sumie powstania 195 mieszkań.

- Zgłosiliśmy uzbrojoną 20-arową działkę w miejscowości Wysokie. Mogą tam powstać 24 mieszkania - dodała Głaz.

Zaznaczmy, że podpisanie listów nie oznacza, że inwestycje na pewno zostaną zrealizowane. - Określiłbym to jako zaręczyny. Pokazuje to, że jest chemia, potrzeba i dajemy sobie pół roku na rozmowy. Jeśli po tym czasie nie uda się nam porozumieć, to znaczy, że nie wyszło - wyjaśniał wiceminister i przypomniał, że do tej pory w całym kraju podpisał już ok. 40 takich listów, a będzie ich więcej.

Ministerstwu zależy, żeby w programie Mieszkanie Plus brały udział nie tylko wielkie miasta, ale też mniejsze miejscowości. - Bo wszędzie ludzie chcą mieszkać - tłumaczył. Lublin takiego listu nie podpisał. Władze miasta od dawna tłumaczą, że nie mają odpowiednich gruntów, ale chętnie przejmą je od agencji rolnych lub wojska.

To jednak nie znaczy, że Mieszkania Plus w Lublinie nie będzie. Na początku listopada PKP przekazało do Krajowego Zasobu Nieruchomości grunty w Lublinie. To działki o łącznej powierzchni 2,9 hektara, zlokalizowane w okolicach ul. Krężnickiej i ul. Nowy Świat.

Za sprawą sejmiku województwa pod budownictwo mieszkaniowe przekazano też teren byłej szkoły górniczej u zbiegu ulic Kosmonautów i Sulisławickiej.

Jednak w żadnym z tych przypadków nie zapadły decyzje o budowie czynszówek.


"To może zmienić nasz kraj na wiele dekad" - inauguracja programu "Mieszkanie plus" w Białej Podlaskiej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski