Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. W niedzielę pójdziemy do urn. Zobacz nasz wyborczy przewodnik

Jakub Sarek
archiwum
W niedzielę (15 października) wybierzemy posłów i senatorów. Odpowiemy także na cztery referendalne pytania. W woj. lubelskim do obsadzenia jest 27 mandatów do Sejmu i sześć do Senatu.

15 października lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21. Członkowie komisji wyborczej poproszą każdego z głosujących o okazanie dokumentu ze zdjęciem, np. dowodu osobistego albo paszportu. Może to być też m-dowód zapisany w aplikacji mObywatel. Jeśli głosujemy poza miejscem zamieszkania i wcześniej uzyskaliśmy odpowiednie zaświadczenie ze swojego urzędu gminy, przychodzimy do dowolnej komisji i zostajemy dopisani do spisu wyborców. Po zweryfikowaniu naszej tożsamości przez członków komisji wyborczej i odnalezieniu naszego nazwiska w spisie wyborców, otrzymujemy trzy karty do głosowania - do Sejmu, Senatu i referendalną. Ich odbiór kwitujemy własnoręcznym podpisem.

- Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z trzech głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza - tłumaczy Państwowa Komisja Wyborcza.

Jeśli zrezygnujemy z pobrania jednej lub dwóch kart wyborczych, członek komisji wyborczej odnotuje ten fakt w spisie wyborców.

Przed głosowaniem sprawdźmy czy każda z kart jest ostemplowana. Brak odpowiednich pieczęci na kartach sprawia, że oddany przez nas głos będzie nieważny.

Na karcie do głosowania do Sejmu widnieją nazwy komitetów wyborczych uporządkowane według wylosowanej uprzednio przez PKW kolejności. Pod nimi zamieszczone są nazwiska zgłoszonych przez komitety kandydatów. Wszystkie listy i wszyscy kandydaci figurują na jednej karcie do głosowania.

Kluczowy znak "X"

Głos jest traktowany jako ważny, jeśli przy nazwisku danego kandydata postawiliśmy znak "X", rozumiany jako co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Są jednak pewne wyjątki (nie mają one zastosowania w przypadku głosowania do Senatu - przyp. red.)

- Głos uznaje się za ważny także, gdy wyborca postawił znak „X", jeśli na jednej liście przy nazwisku dwóch lub więcej kandydatów. Głos taki traktuje się jako oddany na tego kandydata spośród tych, przy których postawiono znak „X”, którego nazwisko jest umieszczone wyżej na tej liście - opisuje PKW w wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych.

Nasz głos nie będzie brany pod uwagę, jeśli znak "X" postawiliśmy poza kratką, przy nazwiskach kandydatów z więcej niż jednej listy lub gdy pozostawiliśmy kratkę pustą.

Karta "senacka" nie jest tak obszerna, jak ta "sejmowa". Znajdują się na niej uszeregowane alfabetycznie nazwiska kandydatów startujących w danym okręgu wyborczym. W okręgu nr 16 (miasto Lublin) o mandat senatora ubiega się pięć osób. Głosowanie wygląda podobnie jak w przypadku Sejmu: wskazujemy tylko jednego kandydata, zaznaczając "X" przy jego nazwisku. Identyczne są także zasady nieważności naszego głosu.

Karta referendalna zawiera cztery pytania. Odpowiedzi na poszczególne z nich udzielimy stawiając znak "X" w kratce obok "TAK" bądź "NIE".

- Głos będzie nieważny, jeżeli zakreślimy obie odpowiedzi lub nie wybierzemy żadnej - wyjaśnia Piotr Czajkowski z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie.

I przypomina, że dokładna instrukcja, jak głosować mieści się na dole każdej karty.

211 komisji

W niedzielę w Lublinie czynnych będzie 211 obwodowych komisji wyborczych. 21 z nich stanowią tzw. obwody odrębne, czyli szpitale, domy opieki i areszt śledczy. W porównaniu z ostatnimi wyborami, czyli prezydenckimi w 2020 r. swoją lokalizację zmieniło dziewięć komisji wyborczych. Tak jest m.in. w przypadku komisji nr 14, która przeniosła się z siedziby lubelskiego oddziału Polskiego Związku Motorowego przy ul. Prusa do Szkoły Podstawowej nr 25 przy ul. Sierocej. Pełna lista lokali wyborczych wraz z ich zasięgiem terytorialnym dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lublin (w zakładce wybory i referenda) oraz na stronie wybory.gov.pl. Adres komisji wyborczych można też znaleźć na rozwieszonych na terenie miasta obwieszczeniach.

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby starsze, mające trudności w poruszaniu się, mogą w dniu wyborów w godz. 7-21 skorzystać (wraz z opiekunem) z bezpłatnego transportu, które organizują gminy. Odbywa się on od miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego i od lokalu wyborczego do miejsca zamieszkania. Aby zamówić taki transport w Lublinie, należy w dniu głosowania skontaktować się z Miejskim Biurem ds. wyborów i referendum pod numerami telefonów: 81 466 16 16, 81 466 12 05, 81 466 12 07.

W wyborach do Sejmu woj. lubelskie podzielono na dwa okręgi: nr 6 (tzw. lubelski) i nr 7 (tzw. chełmski). W "szóstce" wyłaniamy 15 posłów, z kolei w "siódemce" 12. W wyborach do Senatu, nasze województwo składa się z sześciu jednomandatowych okręgów wyborczych. Oznacza to, że w każdym z nich wybieramy po jednej osobie, co w sumie przekłada się na sześciu senatorów.

Wyniki we wtorek?

- Wyniki wyborów parlamentarnych i referendum ogólnokrajowego w woj. lubelskim poznamy we wtorek - informuje Czajkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski