Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Międzynarodowa grupa przestępcza kradła pieniądze z kont bankowych. Na ławie oskarżonych zasiądzie 18 osób

MS
Do Sądu Okręgowego w Lublinie został skierowany akt oskarżenia przeciwko 18 osobom, które miały brać udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami pieniędzy z kont bankowych, działającej na terenie Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej. To element większego śledztwa, w którym zarzuty do tej pory usłyszało 198 osób.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Grupa miała kraść pieniądze z kont bankowych przez kilka lat. - W jej działalność zaangażowanych było ponad 500 osób. Łączna wartość skradzionych środków przekroczyła 154 miliony złotych - podaje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Wśród 18 osób objętych aktem oskarżenia, skierowanym do Sądu Okręgowego w Lublinie, ma być trzech kierowników grupy działającej na terenie całej Europy. Szefowie procederu mieli znajdować się na terenie Federacji Rosyjskiej, ale członkowie grupy mieli pochodzić też z Łotwy.

Akt oskarżenia dotyczy okresu od czerwca 2011 roku do kwietnia 2016 roku.

Grupa działająca na terenie kilkunastu krajów Europy, korzystała z wiedzy hakerów włamujących się na konta bankowe.

Jak wyglądał mechanizm działania przy wykorzystaniu systemu bankowości elektronicznej oraz szkodliwych programów komputerowych typu "koń trojański"?

- Wyłudzone środki pieniężne przelewane były na założone wcześniej na terenie Polski i innych krajów europejskich rachunki bankowe. Z tych kont skradzione pieniądze transferowano na Ukrainę, do Rosji oraz innych krajów. Członkowie grupy wykonywali również szereg innych czynności, które miały na celu utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia pieniędzy - czytamy w komunikacie prasowym prokuratury.

Z prokuratorskich ustaleń wynika, że grupa przestępcza działała od czerwca 2009 roku.

- Grupa czerpała korzyści z dokonywania na terenie różnych krajów Europy oraz innych kontynentów przestępstw phishingu, czyli przechwytywania danych informatycznych w celu kradzieży środków z rachunków bankowych. W kodzie oprogramowania złośliwego zaszyfrowywane były numery rachunków założonych przez członków grupy przestępczej, przeznaczonych do transferów pieniędzy - podaje Prokuratura Krajowa.

Inne, wyznaczone osoby miały organizować transfery pieniędzy.

- Bardzo ważną rolę w grupie pełniły osoby zajmujące się pozyskiwaniem tzw. słupów, którzy zakładali rachunki bankowe. Osoby te informowano o mechanizmach funkcjonowania procederu oraz zasadach ostrożności w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej - informuje Prokuratura Krajowa.

W bankach jako adres do korespondencji podawane były pustostany, albo namiary na przypadkowe osoby.

Osoby pełniące rolę tzw. słupów miały nie tylko zakładać rachunki, ale też wypłacać pieniądze z bankomatów. Śledczy podają, że "najczęściej osoby te były werbowane spośród nałogowych alkoholików".

- Przez pierwsze dwa lata działalności grupy niemal wszystkie kradzieże dokonywane były na szkodę osób mieszających poza granicami Polski. W olbrzymiej większości byli to obywatele Holandii i Niemiec. Natomiast od grudnia 2013 roku głównym punktem ataku stały się banki znajdujące się na terenie Polski - podaje prokuratura.

W przypadku kradzieży dużych sum pieniędzy w przepływ środków zaangażowanych było nawet kilkanaście rachunków bankowych. Na przykład 23 kwietnia 2013 roku przechwycone zostało prawie 400 tysięcy złotych.

Śledczy podają, że zostało ujawnionych prawie 1300 kradzieży z kont bankowych. Członkowie grupy tylko na terenie Polski mieli założyć ponad 2 tysiące rachunków w kilkudziesięciu bankach, przez które przetransferowano pochodzące z kradzieży środki w kwocie co najmniej 154 milionów złotych. Jednorazowe przelewy wynosiły od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych.

- Na podstawie postanowień wydanych w toku śledztwa dokonano kilkudziesięciu blokad rachunków prowadzonych na rzecz podejrzanych, na łączną kwotę przekraczającą 70 milionów złotych. Dotychczas prokurator przedstawił zarzuty 198 osobom - czytamy w komunikacie prasowym Prokuratury Krajowej.

Sprawa jest rozwojowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski