Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin nie jest miastem dla utalentowanych

Maria Krzos
Maciej Rey/www.dance-photo.pl
Magdalena Baranowska i Oskar Dziedzic zdobyli razem 3 tytuły mistrzów Polski, trzecie i szóste miejsce na mistrzostwach świata, odnosili też sukcesy w międzynarodowych turniejach tanecznych. Od kilku tygodni nie tańczą już razem. Magda wyjechała do Rosji, Oskar szuka nowej partnerki. Być może również wyjedzie za granicę. Powód? Brak jakichkolwiek perspektyw na rozwój w Lublinie.

Kolejny sukces naszej pary tanecznej

O sukcesach nastolatków z Lublina wielokrotnie pisaliśmy na łamach Kuriera. Mistrzostwa świata w Kiszyniowie (Mołdawia) na początku października, gdzie zdobyli brązowy medal, były ich ostatnim wspólnym startem. - Od 26 października Magda trenuje w Kaliningradzie - informuje Anna Baranowska, mama tancerki. - Z nowym partnerem będzie reprezentować Rosję. W Lublinie nie widzieliśmy żadnych perspektyw rozwoju. Wielokrotnie prosiliśmy władze miasta o wsparcie. Pukaliśmy do wszelkich możliwych drzwi. Nie chodzi nawet o to, że nie dostaliśmy praktycznie żadnego wsparcia finansowego. Zetknęliśmy się z arogancją i całkowitym brakiem zrozumienia.

Oskar Dziedzic poszukuje nowej partnerki. - Ma kilka propozycji z zagranicy, być może je przyjmie - mówi Jerzy Dziedzic, tata Oskara. - Tym bardziej że tam uzyska również konkretne wsparcie finansowe. W Lublinie nie możemy się o nie doprosić.

Prezydent pomoże mistrzowskiej parze

Ostatnio Oskar ubiegał się o miejskie stypendium sportowe. Nie dostał go. - Może je uzyskać tylko taki zawodnik, który ma licencję związku sportowego - wyjaśnia Juliusz Szajnocha, dyr. Wydz. Sportu Urzędu Miasta w Lublinie. - Polskie Towarzystwo Taneczne, w którym jest zarejestrowany klub Oskara, takim związkiem nie jest - dodaje Szajnocha.

Okazuje się jednak, że nie we wszystkich miastach tancerzom odmawia się przyznania stypendium.

- Z mojej wiedzy wynika, że poszczególne samorządy podchodzą do tego w sposób uznaniowy - usłyszeliśmy od Franciszka Witosa, prezesa PTT. - Znam tancerzy, którzy w swoich miastach otrzymują stypendia sportowe. Wiele zależy od stosunku władz i urzędników miejskich do całej sprawy.

Pozytywne podejście wynika ze zrozumienia złożonej sytuacji w dyscyplinie sportowej, jaką jest taniec sportowy (sport taneczny). Z jednej strony bowiem Polskie Towarzystwo Taneczne nie posiada praw polskiego związku sportowego. Z drugiej jednak, reprezentanci PTT w światowej rywalizacji, firmowanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, mają status reprezentantów Polski.

Czytaj także:
* Sukces pary tanecznej z Lublina
* Nasi tancerze mają wreszcie sponsora
* Para taneczna z Lublina podbija Polskę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski