Ponad 32 mln zł miał stracić Skarb Państwa na działalności grupy zajmującej się wyłudzaniem VAT w związku z obrotem paliwami. Zatrzymania dziewięciu osób podejrzanych o udział w procederze dokonali białostoccy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji we współpracy z Podlaskim Urzędem Celno – Skarbowym. Akcję przeprowadzono 5 i 7 maja na terenie województwa mazowieckiego.
Ujęcia dokonano na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Zdaniem śledczych, grupa działała w latach 2016-2018. Jak przebiegał proceder?
„Jak ustalono, trzy niemieckie spółki nabywały w litewskiej firmie olej napędowy w ilości około 160 cystern miesięcznie. Następnie, olej ten był przewożony do Niemiec, gdzie zmieniano jego przeznaczenie na olej smarowy. W rzeczywistości towar dalej odpowiadał jednak parametrom oleju napędowego” - informuje Prokuratura Krajowa.
Fikcyjne transakcje miały ciąg dalszy. Niemieckie spółki sprzedawały olej smarowy do szeregu firm zarejestrowanych na Łotwie, które pełniły rolę „znikających podatników”. Finalnie, po przetransportowaniu z Niemiec na teren Polski, olej smarowy trafiał do odbiorców jako olej napędowy, bez płacenia podatku akcyzowego, podatku VAT i opłaty paliwowej.
„Wykazując fikcyjne dostawy wewnątrzwspólnotowe na Łotwę, jednocześnie dokonując zmiany przeznaczenia towaru, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej dokonali uszczuplenia bądź narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych na łączną kwotę ponad 32 mln zł” - czytamy w komunikacie prasowym.
Karuzeli VAT ciąg dalszy. Kolejna odsłona procesu Waldemara ...
Areszt i dozór
Podejrzani zostali doprowadzeni do prokuratury w ubiegłym tygodniu. Dwie osoby usłyszały zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostałe osoby są podejrzane o udział w grupie. Cała dziewiątka ma ponadto zarzuty popełnienia szeregu przestępstw skarbowych.
Śledczy wnioskowali o aresztowanie trzech osób, w tym dwóch kierujących zorganizowaną grupą przestępczą. Decyzją sądu, najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie tymczasowym.
W przypadku pozostałych podejrzanych zdecydowano, że areszt jest zbędny i wystarczy wpłata poręczenia majątkowego. Członkowie grupy zostali objęci dozorem policji. Mają zakaz opuszczania kraju. „Śledztwo jest w toku, niewykluczone są kolejne zatrzymania” - informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.
- Lublin z lat 60. na archiwalnych zdjęciach „Kuriera". To trzeba zobaczyć!
- Ale różnica! Aleje Racławickie i Ogród Saski na starych i nowych zdjęciach
- W niedzielę Ogrodzie Botanicznym UMCS tłumy! Nic dziwnego - jest pięknie. Zobaczcie
- Pogoda była cudowna! Niedzielny wypoczynek nad Zalewem Zemborzyckim
- Co słychać w lubelskim skansenie? Praca wre i ziemniaki już posadzone! Zobaczcie
- 11 lat temu nasz region dotknęła straszna powódź. Przypominamy wstrząsające zdjęcia
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?