Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Pasaż Victoria w ogniu dyskusji (WIDEO)

Kamil Krupa
W redakcji Kuriera spotkały się władze miasta, inwestor, architekci i specjaliści od kultury przestrzeni
W redakcji Kuriera spotkały się władze miasta, inwestor, architekci i specjaliści od kultury przestrzeni Małgorzata Genca
Bez przełomu, ale za to z iskierką nadziei na rozwiązanie sporu w sprawie budowy Pasażu Victoria w miejscu obecnej Galerii Sezam. Tak zakończyła się zorganizowana w środę przez Kurier Lubelski debata poświęcona przyszłości tej inwestycji.

Sprawa budowy stanęła w miejscu, kiedy spółka Centrum Development& Investments złożyła zażalenie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego na decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków. W środę na naszej debacie ratusz zaproponował inwestorowi, aby ten wycofał zażalenie skierowane do ministerstwa i zasiadł do stołu rozmów. W debacie wzięły w niej udział m.in. władze miasta (Stanisław Kalinowski, z-ca prezydenta Lublina), inwestor (Tomasz Chenczke, prezes CDI), projektant (Krzysztof Ingarden).

*Debata o przyszłości Pedetu dzisiaj w Kurierze Lubelskim

Sprawa pasażu wylądowała na razie na biurku ministra kultury i dziedzictwa narodowego, do którego CDI złożyło zażalenie. Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków, nie zgadza się na wysokość galerii i zabudowanie placu. - Moim zdaniem, należałoby to zażalenie wycofać. Obecnie procedury prawne zmuszają nas do oczekiwania. Nie wiem, czy będzie to miesiąc czy dwa. Ale ten czas może inwestora zniechęcić do inwestycji. Wycofanie zażalenia umożliwiłoby to, że moglibyśmy siąść do stołu - zachęcał Stanisław Kalinowski, z-ca prezydenta Lublina.

- Chcielibyśmy to samo usłyszeć od pani konserwator. Od niej zależy proces decyzyjny - odpowiadał Tomasz Chenczke.

Najgorętsza dyskusja wywiązała się między prezesem Chenczke, a Jadwigą Jamiołkowską, lubelską architekt. - Decyzja o warunkach zabudowy nie została poparta żadną analizą komunikacyjną w śródmieściu, które jest zatkane.Jest za mało oczekiwań w tej decyzji w stosunku do inwestora. Jak czytam, że placyk trzeba zabudować, bo to pozostałość PRL-u, to jestem zażenowana - stwierdziła. - Bo to jest pozostałość PRL-u, która powstała ze zniszczeń wojennych - ripostował Chenczke.

Przedstawiciele CDI zwracali też uwagę, że konserwator zabytków nawet się z nimi nie spotykając wpisał do rejestru zabytków kamienicę Peowiaków 5, która była elementem inwestycji. - Pomimo starań, nigdy nie miałem okazji poznać konserwatora - przyznał Chenczke.

Prof. Lechosław Lameński, historyk sztuki z KUL, nie krył zdziwienia. - Konserwator powinien rozmawiać z inwestorem, a nie się na niego obrażać. W tej sprawie trzeba konsensusu- apelował.

Chcą do niego doprowadzić władze miasta. Stanisław Kalinowski zapowiedział, że będzie starał się zaaranżować spotkanie z konserwatorem i inwestorem w sprawie pasażu. Halina Landecka odmówiła naszemu zaproszeniu do udziału debacie.

O debacie czytaj też w czwartek, w papierowym wydaniu Kuriera. Tam też cytujemy najciekawsze wypowiedzi uczestników.

Czytaj także:
* **Lublin: Pasaż Victoria będzie, ale niższy* **Pasaż Victoria ma kolejne problemy
* Co z dawnym Pedetem? Awantura o Pasaż Victoria trwa
*Konserwator mówi NIE dla Pasażu Victoria
*W miejscu Galerii Centrum powstanie Pasaż Victoria
*Lublin: Galeria Centrum zmieni się nie do poznania
*Czy konserwator da zgodę na Pasaż Victoria?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski