MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lublin rozdaje kasę na kulturę. W puli 1,5 miliona złotych

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Urząd Miasta Lublin
Znamy już przedsięwzięcia, które otrzymają dofinansowanie z budżetu Lublina w ramach tegorocznego programu Miasto Kultury. Miejskie wsparcie otrzymają łącznie 84 inicjatywy. Wśród nich znalazły się m.in.: warsztaty dziennikarskie czy projekt stworzenia w centrum miasta ogrodu, który ma wyrażać stanowisko młodzieży wobec postępujących zmian klimatycznych. Do realizacji wydarzeń ratusz dołoży w sumie 1,5 mln zł.

W konkursowe szranki stanęło 120 projektów. Z tego grona specjalna komisja konkursowa wyłoniła 84 pomysły, do których realizacji dorzuci się miasto. Połowa z nich wpisuje się w założenia Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Kwota przyznanych dotacji waha się od 2,5 tys. zł do 60 tys. zł. Najwyższe dofinansowanie otrzymały dwa przedsięwzięcia: "Możesz! - edukacja i sprawczość poprzez kulturę" i "Otwarta Szkoła". Pierwsze z nich to cykl warsztatów rozwojowych, wystaw, koncertów, spektakli i spotkań oraz innych działań młodzieżowych w „Chatce Żaka”, które zwrócą uwagę społeczeństwa na problem dostępności kultury dla młodych osób z niepełnosprawnościami. Z kolei w ramach „Otwartej Szkoły” pojawią się przestrzenie inspirowane sztuką i wypełnione instalacjami artystycznymi, które w zamyśle mają pobudzić kreatywność uczniów.

Jury pozytywnie oceniło też projekt stworzenia w centrum miasta ogrodu, który zaakcentuje głos młodego pokolenia w sprawie zmian klimatycznych. Ich uznanie zyskał również pomysł zorganizowania przy udziale lubelskiej młodzieży warsztatów dziennikarskich "Aleja dla Reportera".

- Lublin będzie również miejscem spotkania międzynarodowych środowisk artystycznych z całej Europy podczas „Cyrkowiska” oraz międzynarodowego seminarium teatralnego dla młodych twórców z Lublina, Budapesztu i Brna - informuje Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

Na wsparcie mogą liczyć także inicjatywy cykliczne, które na trwałe wpisały się w kulturalny krajobraz Lublina: Ogólnopolski Przegląd Hejnałów, Harmonie Starego Miasta czy Ukraina w centrum Lublina.

– Możemy z radością stwierdzić, że organizacje pozarządowe działające w sektorze kultury przedstawiły szereg interesujących ofert zwiększających uczestnictwo młodych w życiu kulturalnym miasta. Dzięki zaproponowanym działaniom, obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży zapewnią wiele możliwości atrakcyjnego spędzania czasu w Lublinie. Liczymy, że koncerty, warsztaty i inne wydarzenia kulturalne spełnią oczekiwania młodych ludzi i dadzą im szansę realizowania się w działaniach artystycznych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, z-ca prezydenta Lublina.

Pełną lista projektów, które będą współfinansowane przez miasto, można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski