Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin w czerwonej strefie. Uczelnie przechodzą na zdalne nauczanie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Wraz z ogłoszeniem w Lublinie strefy czerwonej i wprowadzeniem kolejnych obostrzeń sanitarnych, lubelskie uczelnie przeszły z trybu nauczania hybrydowego w zdalny
Wraz z ogłoszeniem w Lublinie strefy czerwonej i wprowadzeniem kolejnych obostrzeń sanitarnych, lubelskie uczelnie przeszły z trybu nauczania hybrydowego w zdalny Google Street View
Wraz z ogłoszeniem w Lublinie strefy czerwonej i wprowadzeniem kolejnych obostrzeń sanitarnych, lubelskie uczelnie przeszły z trybu nauczania hybrydowego w zdalny. W zależności od typu uczelni, zajęcia praktyczne zostały zawieszone lub mocno ograniczone.

Uniwersytet Przyrodniczy jako pierwsza uczelnia w Lublinie ogłosił przejście w całości na nauczanie z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość. - Do 31 października zajęcia będą odbywać się zdalnie, do tego czasu zawieszone są wszystkie zajęcia praktyczne, łącznie z wychowaniem fizycznym – mówi Iwona Pachcińska, rzeczniczka UP.

Do końca miesiąca zostały odwołane również zjazdy na studiach podyplomowych i kursach dokształcających czy ćwiczenia laboratoryjne. Niezrealizowane czy zawieszone zajęcia będą przeprowadzone w innych terminach ustalonych wraz ze studentami w porozumieniu z kierownikami zakładów i dziekanami.

Na UMCS, m.in. na takich wydziałach jak Humanistyczny czy Prawo i Administracja, już od 1 października zajęcia w całości odbywały się w formie zdalnej. Inaczej wygląda sprawa na wydziałach, gdzie przeważają zajęcia praktyczne, np. na Artystycznym, Chemii czy Biologii i Biotechnologii.

- Z uwagi na specyfikę i praktyczny wymiar zajęć prowadzonych na tych wydziałach pewna ich część (po uprzedniej decyzji dziekana) nadal będzie prowadzona w formie stacjonarnej z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Dotyczy to m.in. laboratoriów eksperymentalnych czy innych zajęć o charakterze praktycznym – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.

Na KUL ten tydzień jest „przejściowy” i do 23 października wszystkie zajęcia będą zdalne, również te, które są stricte praktyczne. Szczegółowy wykaz zajęć i zasady ich organizacji pojawią się w najbliższych dniach na stronach poszczególnych wydziałów uczelni.

- Zajęcia stacjonarne będą dotyczyły przede wszystkim studentów z 5 roku i seminariów – mówi Monika Stojowska, rzeczniczka KUL.

Z kolei na Politechnice Lubelskiej zajęcia zdalne prowadzone są na platformie Office 365, a te które nie mogą odbywać się zdalnie i wymagają bezpośredniego udziału studentów, w drodze wyjątku mogą być prowadzone tradycyjnie za zgodą rektora na specjalny wniosek dziekana.

Od poniedziałku Uniwersytet Medyczny również przeszedł na nauczanie zdalne. - Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia wszystkie zajęcia dydaktyczne prowadzone będą w formie kształcenia zdalnego, wyjątek stanowią ostatnie lata studiów na określonych zarządzeniem rektora kierunkach. W przypadku braku możliwości przeprowadzenia zajęć w formie zdalnej dziekani poszczególnych wydziałów zezwalają na przeprowadzenie dydaktyki w Centrum Symulacji Medycznej bądź przesunięcie ich realizacji w czasie – mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski