Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublinianie ukrywają swoje wykształcenie

ASK
Jacek Babicz/archiwum
Osoby z wyższym wykształceniem podczas ubiegania się o pracę ukrywają posiadane tytuły przed potencjalnymi pracodawcami.

Wtorkowy tekst, w którym napisaliśmy o tym, że jedynym warunkiem otrzymania pracy w jednym z lubelskich sklepów jest brak wykształcenia wyższego wywołał w internecie burzę.

Lublin: Nie dostała pracy, bo ma tytuł magistra

Piotr ukończył specjalistyczne studia. Potem pracował jako nauczyciel w szkole i wykładowca na jednym z lubelskich uniwersytetów.

- Dziś jestem bezrobotny - przyznaje. - Chcę pracować obojętnie gdzie, mogę być nawet sprzątaczem. Na każdej z rozmów kwalifikacyjnych ewentualni pracodawcy po obejrzeniu mojego CV mówią: "niestety, ale szukamy kogoś innego".

Podobne doświadczenia ma "doktór": - Nie przyjęli mnie do roboty, bo pochwaliłem się doktoratem. Kiedy za jakiś czas ten doktorat wywaliłem z cv, ci sami pracodawcy przyjęli mnie od razu. Grunt to nie przyznawać się do swojego wykształcenia tam, gdzie wywołałoby ono strach w oczach pracodawców - radzi.

Internauta ukrywający się pod nickiem Bolcki uważa, że opisana przez nas sytuacja nie jest niczym wyjątkowym. "Na lubelskim rynku atrakcyjny jest tylko pracownik z maksymalnie średnim wykształceniem albo posiadający status studenta. Jest to powszechna dyskryminacja" - pisze na naszym forum.

Inaczej uważają jednak przedsiębiorcy. Rozumieją oni argumenty właścicielki sklepu i zgadzają się z nimi.

"Sprzedawczyni dużo nie zarobi, a z wyższym wykształceniem będzie jej na tym bardzo zależało i jak będzie miała możliwość to zmieni pracę. A pracodawcy wolą pracowników, którzy zostaną na dłużej" - pisze bill.

- Pracodawcy nie chcą zatrudniać osób wykształconych - dodaje inny internauta. - Zdaję sobię sprawę, że nie powinno tak być. Mali przedsiębiorcy muszą jednak zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, aby nie ponosić zbędnych kosztów prowadzenia działalności.

Takimi kosztami byłoby m.in. płacenie wyższego wynagrodzenia pracownikom, którzy ukończyli studnia lub przeszkolenie kolejnego pracownika, gdy ten odejdzie.

"Jestem kadrową i widzę, że coraz częściej ludzie ze średnim technicznym wykształceniem są chętniej zatrudniani, bo po prostu lepiej pracują" - kwituje na naszym forum inna Czytelniczka.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski