Lublinianka stulecia. Irena Kosmowska. Bezkompromisowa idealistka. Pierwsza kobieta w rządzie

Aleksandra Dunajska
Ilustrowany Kurier Codzienny/nac.gov.pl
Udostępnij:
Pierwsza w rządzie, jedna z ośmiu pierwszych w Sejmie. Znana nie tylko w Polsce, ale też na arenie międzynarodowej. W polityce bezkompromisowa. Nie założyła rodziny i całkowicie poświęciła się pracy społecznej.

Pozostajemy pod rządami obłąkańca - te, wypowiedziane podczas wiecu w Lublinie 14 września 1930 r., dotyczyły Józefa Piłsudskiego. To był impuls. Irena Kosmowska znana była z tego, że mówiła to, co myśli i często nie przebierała w słowach. W drodze do Lublina przeczytała w Gazecie Polskiej wywiad z marszałkiem.

- To był czas aresztowania posłów antysanacyjnych, a Piłsudski mówił, że aresztowano tylko połowę tych, których się powinno. To ją bardzo wzburzyło - mówi Grzegorz Niećko, autor biografii Kosmowskiej. Kilka dni później skazano ją za znieważenie władzy państwowej na pół roku więzienia. Ostatecznie ułaskawił ją Ignacy Mościcki.

Epizod pokazuje nie tylko, jaki miała temperament ale też jaką była idealistką.

- W polityce nie uznawała szarości. Marzyła, żeby Polska była krajem ludzi wolnych, równych, światłych, żyjących w dostatku. Nie rozumiała politycznych waśni. Piłsudskiego znała dobrze, początkowo podzielała jego poglądy. Liczyła jednak, że efektem przewrotu majowego będzie poprawa doli robotników i chłopów. Kiedy tak się nie stało, postawiła się w opozycji do marszałka - opisuje Grzegorz Niećko.

Potrzebę działalności społecznej wyniosła z warszawskiego domu. Urodziła się w grudniu 1879 roku. Matka, też Irena, udzielała się dla edukacji niższych warstw społecznych. Ojciec, Wiktoryn, był lekarzem, prowadził darmowy punkt dla warszawskiej biedoty.

Irena-córka uczyła się m.in. w tzw. szkole gospodarczej w Kuźnicach pod Zakopanem. Szerzej w działalność społeczną zaangażowała się w 1907 r., wraz z powstaniem tygodnika ludowego „Zaranie”.

Jednym z najbardziej interesujących ją tematów była oświata. W 1912 r. stworzyła w Krasieninie (powiat lubartowski) szkołę dla dziewcząt. Dlaczego Krasienin?

- Ruch zaraniarski był na Lubelszczyźnie szczególnie aktywny, a Kosmowska utrzymywała dobre kontakty w terenie - tłumaczy Niećko. Od tamtej pory szkoła stała się oczkiem w głowie Kosmowskiej.

W listopadzie 1918 r., już jako członkini PSL „Wyzwolenie”, została wiceministrem propagandy i opieki społecznej w utworzonym w Lublinie rządzie Ignacego Daszyńskiego.

W tym samym czasie kobiety uzyskały prawo wyborcze a w 1919 r. Kosmowska została posłanką Sejmu Ustawodawczego. Ponownie mandat wywalczyła w 1922 i 1928 r. W Sejmie nadal walczyła o sprawy oświaty - krytykowała m.in. oszczędności na edukacji.

- Z czasem zasłynęła nie tylko w Polsce ale i w Europie. W 1928 w Berlinie przemawiała w Reichstagu na temat niedoli chłopa. Działała też w biurze Unii Międzyparlamentarnej (w jej ramach współpracowały grupy parlamentarzystów z różnych krajów). Na początku lat 30 nie była już posłanką a i tak cały czas zwracano się do niej o różne opinie - przypomina Grzegorz Niećko.

W czasie II wojny była więziona na Pawiaku, trafiła do obozu pracy w Mahlow. Zmarła w szpitalu w Berlinie w sierpniu 1945 r. W 1961 r. jej prochy sprowadzono do Polski i złożono na Powązkach.

Korzystałam z: „Irena Kosmowska (1879-1945) : życie i działalność” Grzegorza Piotra Niećko, Lublin 2013 oraz „Irena Kosmowska” Reginy Kociowej, Warszawa 1960 r.

Kobiety, które zmieniły Lublin

Do końca 2018 roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, na naszych łamach będziemy pisać o lubliniankach z naszej historii. Kobietach, które wpłynęły na losy naszego miasta. Kobietach zasługujących na to, by Lublin o nich pamiętał. Artykuły z cyklu „Lublinianka 100-lecia będą się ukazywać w ostatni piątek miesiąca.

PARTNER:

Lublinianka stulecia. Irena Kosmowska. Bezkompromisowa idealistka. Pierwsza kobieta w rządzie

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

****
Sanacyjne łobuzy wsadzały do więzień porządnych patriotów. Nic dziwnego, że tylu zwolenników ma sanacja pośród ludu PiSowskiego. Chcą powtórki, zniszczenia Konstytucji, działaczy społecznych w więzieniach, obozów koncentracyjnych w typie Berezy i całkowitej bezkarności dla siebie. Ciekawe jak by wyglądała przedwojenna Polska, gdyby jej nie oblazła jak wszy klika "piłsudczyków"?
o
on
Irena Kosmowska to taka: "wielka znana i nieznana". Aby coś więcej o NIEJ pisać proponuję postudiować jej życie, działalność, prześladowania polityczne, chorobę i śmierć. Na pewno okaże się że była WIELKĄ patriotką i społeczniczką przeważnie dla młodzieży wsi Polskiej w tym Lubelszczyzny.
h
historia nie pisowska
sanacja ci w głowie,panowie co w karty grali,panicze co dziwki dworskie ,,przebierali,,biedota co mieszkała w czworakach bez podłogi,analfabetyzm panował i całowali plebana po rekach i czapkę przed panem zdejmowali,to ci się podoba tak !!!!!!!!
J
Józefa Orzeł
ani ona wybitna, ani ona co...
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie