MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mapa ewidencyjna – ważny dokument w planowaniu budowy. Dlaczego powinien się nią zainteresować każdy inwestor? Sprawdź, gdzie ją dostać

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Mapa ewidencyjna jest to dokument używany głównie przez projektantów oraz inżynierów budowlanych do planowania i realizacji inwestycji budowlanych.
Mapa ewidencyjna jest to dokument używany głównie przez projektantów oraz inżynierów budowlanych do planowania i realizacji inwestycji budowlanych. 123RF/liudmilachernetska
Mapa ewidencyjna to niezwykle ważny dokument w kontekście nieruchomości, budownictwa i zarządzania gruntami. Jeśli planujesz kupno działki, budowę domu czy jakiekolwiek inwestycje związane z nieruchomościami, znajomość podstaw dotyczących mapy ewidencyjnej jest niezbędna. Dowiedz się, jakie są różnice między mapą ewidencyjną a mapą zasadniczą.

Spis treści

Czym jest mapa ewidencyjna?

Mapa ewidencyjna to oficjalny dokument kartograficzny, który przedstawia szczegółowy podział gruntów i budynków na jednostki ewidencyjne, czyli działki. Jest to jeden z podstawowych elementów ewidencji gruntów i budynków, prowadzonej przez odpowiednie organy administracji publicznej, głównie starostwa powiatowe. Na mapie ewidencyjnej znajdziemy takie informacje jak numery działek, granice działek, budynki, sieci uzbrojenia terenu oraz inne ważne elementy zagospodarowania przestrzennego.

Mapa ewidencyjna nazywana także mapą katastralną służy jako uzupełnienie mapy zasadniczej dla danego obszaru. Wraz z rejestrem gruntów, rejestrem budynków, rejestrem lokali oraz kartoteką budynków i lokali, stanowi integralną część ewidencji gruntów i budynków.

mężczyzna patrzący przez lupę na mapę z działkami budowlanymi
Mapa ewidencyjna jest to dokument używany głównie przez projektantów oraz inżynierów budowlanych do planowania i realizacji inwestycji budowlanych. 123RF/liudmilachernetska

Wyrys z mapy ewidencyjnej a kopia mapy ewidencyjnej

W praktyce często spotykamy się z potrzebą uzyskania wyrysu z mapy ewidencyjnej lub kopii mapy ewidencyjnej. Wyrys z mapy ewidencyjnej to wycinek mapy obejmujący określony obszar, np. konkretne działki ewidencyjne. Taki wyrys jest często potrzebny przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę oraz przy zawieraniu umów notarialnych dotyczących nieruchomości.

Kopia mapy ewidencyjnej przedstawia granice państwa, podział administracyjny, jednostki ewidencyjne, obręby, działki oraz ich numery. Zawiera również zarysy budynków, typy użytków gruntowych, klasy gleboznawcze i ich oznaczenia. Mapy numeryczne tworzy się w skali 1:2000, natomiast mapy analogowe w skali 1:5000, co odpowiada kserokopii mapy ewidencyjnej.

Jak uzyskać wyrys lub kopię mapy ewidencyjnej?

Mapy ewidencyjne są przechowywane w bazach danych Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, które obejmują zasoby centralne, wojewódzkie i powiatowe. Bazy te są prowadzone w formie elektronicznej, co umożliwia przeglądanie map online. Do celów formalnych potrzebny będzie jednak dokument urzędowy, czyli kopia lub wyrys mapy ewidencyjnej.

Aby uzyskać wyrys z mapy ewidencyjnej lub kopię mapy ewidencyjnej, należy złożyć odpowiedni wniosek: osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: Uzyskaj wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków

Mapa ewidencyjna a mapa zasadnicza. Jakie są różnice?

Mapa ewidencyjna i mapa zasadnicza to dwa różne dokumenty, choć oba są bardzo ważne w procesie planowania i zarządzania przestrzenią.Różnice między mapą ewidencyjną a mapą zasadniczą są znaczące i warto je znać:

Mapa ewidencyjna:

  • skupia się na granicach działek i budynków, numerach działek oraz stanie prawnym nieruchomości;

  • używana głównie do celów prawnych, administracyjnych i ewidencyjnych. Służy do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, co jest istotne przy transakcjach nieruchomości, takich jak sprzedaż, dziedziczenie czy uzyskanie kredytu hipotecznego;

  • jest mniej szczegółowa niż mapa zasadnicza; skupia się na podstawowych informacjach o działkach i budynkach.

Mapa zasadnicza:

  • zawiera szczegółowe informacje topograficzne;

  • używana jest do celów projektowych, budowlanych i planistycznych; jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę.

Podsumowując, mapa ewidencyjna skupia się na podziale nieruchomości, granicach działek i budynków, a jej głównym celem jest odzwierciedlenie stanu prawnego gruntów i budynków. Mapa zasadnicza natomiast to bardziej szczegółowy dokument, który zawiera informacje o topografii terenu, sieciach uzbrojenia podziemnego i nadziemnego (np. sieci wodociągowe, kanalizacyjne, energetyczne), budynkach, budowlach oraz innych elementach zagospodarowania przestrzennego.

Zastosowanie mapy ewidencyjnej gruntów i budynków

Mapa ewidencyjna gruntów i budynków jest szczególnie przydatna przy sprzedaży, zakupie lub wynajmie nieruchomości. Pozwala na dokładne określenie granic i stanu prawnego działek. Przed rozpoczęciem budowy niezbędne jest uzyskanie wyrysu z mapy ewidencyjnej, aby projektant mógł dokładnie określić położenie budynku na działce. W przypadku sporów dotyczących granic działek, mapa ewidencyjna jest ważnym dowodem w postępowaniach sądowych.

Pamiętaj, aby w przypadku potrzeby uzyskania wyrysu lub kopii mapy ewidencyjnej, zawsze składać wniosek w odpowiednich urzędach, aby mieć pewność, że posiadasz aktualne i dokładne informacje dotyczące swojej nieruchomości.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski