Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa razem z Kurierem: Lublin zdobiony cerkwiami

Witold Michalak
reprodukcja
Lublin to miasto rosyjskie - nie pozostawia żadnych złudzeń mapa z końca XIX wieku. Opisana cyrylicą i prezentująca jako jeden z ważniejszych punktów miasta cerkwię. Któż mógłby mieć wątpliwości, do kogo należy ten gród.

Autorem mapy i zdobiących ją rysunków jest niejaki W. Griznow, a praca została wykonana w zakładzie Sztaplera i Patytintona. Chociaż próżno szukać na niej daty powstania, to badaczom udało się ustalić, że prezentuje ona Lublin z lat 1884- 1899, rządzony wówczas twardo przez władze carskie. Wojska imperium rosyjskiego wkroczyły nad Bystrzycę po przegranej Napoleona. W lutym 1813 r. zajęły miasto.

Praca Griznowa to doskonały przykład carskiej propagandy. Na mapie widzimy to, co władze chcą nam pokazać, czym warto się pochwalić.

Razem z piątkowym Kurierem ukaże się kolejne wydawnictwo z naszej serii prezentujące dawne widoki i mapy Lublina. Tym razem do rąk naszych Czytelników oddamy mapę W. Griznowa prezentującą Lublin z lat 1884-1899

Zarys miasta otaczają cztery ilustracje. W lewym górnym rogu straszą nas ruiny i smętne pozostałości tego, co ostało się po lubelskim Zamku. Autor nie pozwala sobie na niedomówienia i dopisuje pod ilustracją, że tak właśnie prezentowało się wzgórze zamkowe w 1700 r., czyli za czasów, kiedy za porządki w tym miejscu nie zabrali się Rosjanie. Po prawej stronie widzimy już dzieło carskiej władzy: Zamek przebudowany w latach 1826-28 na neogotycki moloch. Dostojnie wznosi się na wzgórzu wielki i okazały, a że stał się więzieniem? O tym mapa milczy.

W lewym dolnym rogu widzimy jedną ze staromiejskich kamienic. Zabytkowa, bogato zdobiona budowla przy Rynku 12, za czasów świetności Lublina należała do rodziny Konopniców. Później pamięć o jej fundatorach zamierała, jednak wygląd obiektu ciągle robił wrażenie. Ludzie uznali, że musiał mieszkać w niej ktoś wybitny i ważny dla dawnej Polski, więc padło na Sobieskich. Kamienica nie znalazła się na mapie przez ród Jana III, ale ze względu na osobę innego władcy - cara Piotra I, który miał w niej kwaterować w czasie pobytu w Lublinie.

* Zbieraj dawne widoki Lublina i poznaj historię miasta

Na ostatnim obrazku widzimy najbardziej rosyjską z rosyjskich budowli w mieście - sobór pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego na placu Litewskim.

Pomiędzy tymi czterema obrazkami rozciąga się mapa Lublina, z zaznaczonymi ważnymi budowlami. Tereny wojskowe zaznaczono na bordowo, zwartą zabudowę na jasnobrązowo, większość ulic została opisana. Znacznie mniej starannie oddano część prawobrzeżną miasta, z linią kolejową, która od kilku lat odchodziła z Lublina, od 30 sierpnia 1877 r. łącząc miasto z Warszawą i Kowlem.

Wydawanie serii widoków i map Lublina jest możliwe dzięki współpracy i pomocy ze strony Archiwum Państwowego w Lublinie, SKOK Chmielewskiego, Urzędu Miasta Lublin, klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie i Muzeum Lubelskiego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski