18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: Zachowajcie spokój i nie traćcie głowy

Maria Krzos
Polskapresse
Z Piotrem Ludwikowskim, kierownikiem Pracowni Egzaminu Maturalnego w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, rozmawia Maria Krzos.

Zaledwie godziny dzielą uczniów od pierwszego tegorocznego egzaminu maturalnego. Wśród zdających na pewno są tacy, którzy zarywają noce próbując uzupełnić braki w wiedzy lub nerwowo przeglądają Internet w poszukiwaniu przecieków. Jaką ma Pan dla nich radę?
Tym szukającym przecieków doradzałbym ostrożność. Przed każdym egzaminem zewnętrznym pojawiają się w sieci informacje, że oto ktoś dysponuje arkuszami, które będą wykorzystane. Zazwyczaj służą one temu, by "nabijać" wejścia właścicielom stron internetowych. W ten sposób mogą oni zabłysnąć statystykami przed potencjalnymi reklamodawcami. Jednym słowem, zamieszczenie informacji o przeciekach to najczęściej sposób na zarobienie na obawach uczniów związanych z egzaminami. Młodzieży zalecałbym ostrożność również ze względu na zagrożenie wirusami, które możemy ściągnąć do komputera pobierając plik nieznanego pochodzenia.

Czy to znaczy, że przecieków nie ma?
Takiej ewentualności nigdy nie można wykluczyć. Do tej pory jednak nie zdarzyło się, by arkusze egzaminacyjne pojawiły się w sieci przed egzaminami. Nic nie wskazuje na to, by w tym roku miało się to zmienić. Na bieżąco monitorujemy sytuację.

A czy przed maturą warto zarywać noce?
Matura to egzamin podsumowujący całą dotychczasową edukację uczniów. Sprawdza wiedzę, jaką nabywali na wszystkich jej etapach. Jeśli ktoś ma braki, nie nadrobi ich w jedną noc. Lepiej, żeby się wyspał i na egzamin przyszedł wypoczęty.

Czytajcie nasz serwis maturalny - terminy matur, arkusze i odpowiedzi z ubiegłych lat, porady specjalistów!

To rady dotyczące tego, czego nie robić. A na co nie jest za późno?
Przed egzaminem można przejrzeć jeszcze raz zestawy tablic i wzorów matematycznych, z których można korzystać na sali (jeśli ktoś ich nie ma, można je znaleźć na naszej stronie internetowej). Przed wejściem na egzamin trzeba wiedzieć, jakie informacje są zamieszczone w tablicach oraz gdzie mniej więcej się one znajdują. Dzięki temu, na egzaminie nie trzeba będzie ich nerwowo wertować. Warto też spokojnie przypomnieć sobie zasady obsługi prostego kalkulatora. Na sali egzaminacyjnej jest za późno na naukę i przypominanie sobie pewnych rzeczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski