Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020 będzie inna, niż wszystkie. Jak lubelscy uczniowie i szkoły przygotowują się do tego wyjątkowego egzaminu?

Mateusz Kowalski
Mateusz Kowalski
Patrycja Sosińska z IX LO w Lublinie jest już na ostatniej prostej maturalnych przygotowań. Spokojnie czeka na egzamin
Patrycja Sosińska z IX LO w Lublinie jest już na ostatniej prostej maturalnych przygotowań. Spokojnie czeka na egzamin Małgorzata Genca
Egzamin został przeniesiony na czerwiec, uczniowie przygotowywali się do niego online, a napiszą go z zachowaniem reżimu sanitarnego. Do matury, innej niż wszystkie wcześniejsze, pozostały niespełna dwa tygodnie. Sprawdzamy, czy uczniowie, nauczyciele i szkoły są na nią gotowi.

Tegoroczna matura rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca. Lubelscy uczniowie mają za sobą długie przygotowania, spędzone przed komputerami. - Nauka online, oczywiście, nie mogła zastąpić tradycyjnej szkoły. Brakowało mi trochę indywidualnego podejścia ze strony nauczycieli, na które mogliśmy liczyć wcześniej - przyznaje Patrycja Sosińska, maturzystka z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Dodaje, że do tego dochodziły prozaiczne problemy np. z łączem internetowym.

Maturzystka docenia jednak zaangażowanie nauczycieli. - Pomagali nam się zmobilizować i dostarczali potrzebne materiały. Nawet po zakończeniu roku szkolnego, byli do naszej dyspozycji. Nawet w swoim wolnym czasie, są chętni prowadzić powtórki. Czas zaoszczędzony na dojazdy do szkoły, można było poświęcić na naukę – podsumowuje.

W podobnym tonie wypowiada się inna lubelska maturzystka. - Nasza pani profesor bardzo nas wspierała. Dbała o nasze samopoczucie, proponowała wsparcie i indywidualne lekcje - zapewnia Natalia, absolwentka Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie.

Nauczyciele oceniają, że konieczność prowadzenia lekcji w trybie online miała dobre i złe strony. - Niestety, więcej dostrzegam tych niekorzystnych. Taki rodzaj nauczania nie może zastąpić tradycyjnego modelu. Może natomiast go wspomagać i uatrakcyjniać - mówi Anna Karwat, nauczycielka matematyki w III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

- Największym minusem jest brak bezpośredniego kontaktu z uczniem, komunikacji niewerbalnej. Sama mimika twarzy potrafi mi powiedzieć, czy uczeń zrozumiał materiał, który aktualnie omawiam - tłumaczy nauczycielka.

I dodaje, że w szkolnych ławkach łatwiej o mobilizację. - Obawiam się, że wyniki matur mogą być przez to niższe - puentuje.

Nie wszyscy podzielają te obawy. - Czas, w którym prowadziłam lekcje online, był przeznaczony głównie na powtórki, nie dochodziło nic nowego. Sytuacja trwała zbyt krótko, aby stała się realnym problemem dla maturzystów - ocenia nauczycielka j. polskiego z IV LO w Lublinie.

- Nasza współpraca nie ograniczała się tylko do wysłania zdjęcia i odesłania oceny. Dużo wolnego czasu pozwoliło uczniom ponadto otworzyć się na filmy czy książki. Wiedzieli, że jeżeli dadzą sobie zbyt dużo luzu, będą działali na swoją niekorzyść – dodaje.

Najmłodsi uczniowie powoli wracają do lubelskich szkół. „Cze...

W szkołach trwają przygotowania do przeprowadzenia egzaminów. Dyrektorzy i nauczyciele opracowują wewnętrzne procedury.

Placówki muszą spełnić szereg nowych wymogów związanych z pandemią koronawirusa. Przy wejściu ma stać dozownik z płynem do dezynfekcji. Wszystkie drzwi mają być otwarte, tak by nie trzeba było dotykać klamek. Sale mają być zdezynfekowane i na bieżąco wietrzone. Trzeba też wygospodarować pomieszczenie na izolatkę. Ponadto ławki muszą być ustawione tak, by między zdającymi zachowane było 1,5 metra odległości. Konieczne jest też przygotowanie pomieszczenia, w którym maturzyści zostawią swoje rzeczy osobiste. Nie mogą się one ze sobą stykać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski