Mieszkają w podlubelskich gminach, podatki płacą w Lublinie

DUN
Mieszkają w podlubelskich gminach, podatki płacą w Lublinie
Mieszkają w podlubelskich gminach, podatki płacą w Lublinie Wojciech Barczyński/archiwum Polskapresse
Udostępnij:
"Wypełniając PIT pomyśl o swojej gminie", "Więcej pieniędzy w budżecie oznacza więcej zrealizowanych inwestycji" - apelują do swoich mieszkańców władze podlubelskich gmin. Wielu ludzi, choć mieszkają na ich terenie, podatki płacą w Lublinie, gdzie są zameldowani. Wójtowie chcą to zmienić.

Pan Marcin od ponad roku mieszka w Kalinówce (gm. Głusk), ale w dowodzie nadal zapisany ma Lublin. - W Lublinie mam mieszkanie, które wynajmuję - tłumaczy. W podobnej sytuacji jest wiele osób, które w ostatnich latach wybudowały domy w Konopnicy czy Jastkowie.

- Zachęcamy więc mieszkańców - jeśli chcą jeździć po lepszych drogach na terenie gminy, chodzić po nowych chodnikach, pomóc w remontach szkół - niech płacą podatki tam, gdzie mieszkają - przekonuje Bogusław Kukuryk, sekretarz Głuska.

Szefowie samorządów podkreślają, że jest się o co bić, bo udział w podatku od osób fizycznych to jeden z głównych dochodów gminy. Np. w Niemcach, gdzie cały zaplanowany na ten rok dochód to nieco ponad 41 mln zł, przewidywane wpływy z tytułu udziału w PIT wyniosą 10,3 mln zł. - U nas liczba mieszkańców rośnie o około 500 osób rocznie. Gdyby wszyscy się zameldowali lub chociaż zgłosili zmianę miejsca zamieszkania w urzędzie skarbowym, nasze dochody z PIT wzrosłyby o blisko 15 procent - szacuje Bogusław Kukuryk.

Co na to władze Lublina? Irena Szumlak, skarbniczka miasta, ma nadzieję, że mieszkańcy podlubelskich gmin mimo wszystko zostawią podatki w kasie stolicy województwa. - Pamiętajmy, że wielu mieszkańców ościennych gmin pracuje w Lublinie, tutaj korzystają z infrastruktury, posyłają dzieci do szkół i przedszkoli - zaznacza.

- W ub.r. zameldowało się u nas 300 nowych osób. Ile jest takich, którzy się wprowadzili, ale nie zmienili miejsca zameldowania - nie wiadomo. Ale na pewno więcej. Widzimy zainteresowanie terenem naszej gminy np. po ilości wniosków o wypisy z rejestru gruntów - mówi Iwona Pulińska, z-ca wójta Niemiec. -Stąd nasze apele - tłumaczy.

Udział w podatku od osób fizycznych to dla gmin znaczący dochód, więc wójtowie mają o co walczyć. Chcąc zachęcić mieszkańców przypominają, że aby zasilić podatkiem gminną kasę, nie muszą się przemeldować. - Wystarczy zaktualizować swoje dane o miejscu zamieszkania, czyli złożyć w Drugim Urzędzie Skarbowym w Lublinie deklarację ZAP3 - czytamy na stronie Konopnicy.

Władze Lublina mają nadzieję, że mieszkańcy podlubelskich gmin mimo wszystko zostawią swoje podatki w kasie stolicy województwa. Tym bardziej że wielu z nich tutaj pracuje, korzysta z komunikacji miejskiej, posyła dzieci do szkół. - Do publicznych przedszkoli w Lublinie uczęszczają dzieci z innych gmin, bo te są z zasady dostępne dla wszystkich dzieci, niezależnie od miejsca zamieszkania czy odprowadzania podatku - podkreśla Barbara Czołowska, z-ca dyr. Wydziału Oświaty i Wychowania UML. - A miasto nie ma podstaw prawnych, żeby zawierać z innymi gminami porozumienia dotyczące zwrotu kosztów pobytu dzieci z innych gmin w przedszkolach prowadzonych przez miasto Lublin - tłumaczy.

Ale pana Marcina z Kalinówki bardziej przekonują argumenty władz Głuska: - Na razie się nie przemelduję, ale chyba zgłoszę zmianę miejsca zamieszkania skarbówce. Dzieci jeszcze nie mam, a drogi w gminie są mi bliższe niż te w Lublinie - mówi.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

V
Vika
Gminy i miasta np. Łeczna odtrzymują subwencję na dzieci i młodzież uczącą się, tymczasem młodzież ponadgimnazjalna uczy sie w naszych miejskich szkołach, np. w IV LO - niech więc te gminy oddadzą subwencję miastu!
R
RODAK
GDY ZROZUMIESZ- ODE DO MLODOSCI- Kosciuszke - Kopernika - AK - I WIN - SWOLOCZ - PZPR- i holota zdrajcow i koryta- ; Gdy zapytasz gdzie - polacy przez 100 Lat - spedali zycie- na KATORGACH- SYBIR- I LAGRY- GERMANSKIE- MILIONY - ludzi; A dzis Rzadzi Junge SOLDAT - HITLER-- SWOLOCZ== PO gonic i bronic = PL ; DO KRWI OSTATNIEJ- zagrozony byt kazdego Polaka == PILNE - Pamietaj na WIEKI/////
Z
ZYGMUNT KAMIENSKI
Jak dlugo od zlych Rzadow - PO - po Wnuczka po HITLEROWSKIEJ Swoloczy- Majdanek - Oswiecim i setki - LAGROW-- dzis ta QQQ- RWA Rzadzi PL-- CZY NIE4 ROZUMIECIE; 10 pokolen -- to pieklo i QQQ- RWA; aut tusk i bandyta - precz z PL - TO - HITLER -- JUGEN -; GON PO- TUSKA I ICH PACHOLKOSW== ZDRAJCY ; Doprowadzili do upadlosci ;; Gospodarczej , moralnej cofneli PL -- O 20 lat wstecz- ; walczmy6 ze zlem ; PO- GONIC HOLOTE - RUDY I SHWARC NORE - - TO - DEBILE I ZLODZIEJE
Z
ZYGMUNT KAMIENSKI
Czy ty jestes Polakiem ;/? Bo wielu Drani -- PO- Hitlertowskiej Swoloczy - Ktorzy strzelali do SWLOWIAN - POLAKOW-- dzis ta BLADZ RZADZI PO -== Tusk I UPA- wy znacie UPA - PO Niemiecku -- DZIADEK PO- UKRAINSKU -- Banda ZDRAJCOW - HITLEROWSKO - CZERWONEJ ARMI-- Baqndyty --- a oni Rzadza OD 70 lat -Q - rwa BANDYTA ANTY POLSKI - zna kazden OB ;; CZLOWIEK ; POLSKI ; Dzis przyszla pora walczyc ze SWOLOCZA- GERMANSKA - BANDA ZLODZIEJI I ZDRAJCOW- TUYSK - To UPA - Germanski SOLDAT - a on zlodziej , LAJDAK I q- RWA - Anty -pl;l bronmy OJCZYZNY ; To wiecej jak SOLIDARNOSC ////
Q
Qpricz
Akurat w Głusku przedszkola są co najmniej 2 inna sprawa że Głusk to też Lublin trochę to śmieszne że Gmina Głusk sama nie może np. remontować dróg w Głusku najlepiej to widać na ul. Wygodnej po minięciu znaku początek Lublina zaczyna się jazda po muldach :P
z
zaq12wsx
A co by było, gdyby wszyscy pracujący i mieszkający w Warszawie, a może też w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, itd. dokonali zameldowania w miejscu faktycznego zamieszkania. Może wtedy okazałoby się, że bilans nie jest wcale dodatni. Nawet w Lublinie mieszka trochę ludzi, którzy mają zameldowanie w innych gminach. Jest to bardzo ciekawe zagadnienie, na które nikt nie jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć. Wydaje się, że największe straty poniosłyby i tak najbiedniejsze gminy Polski B, C, (dodaj własną literkę), ale to moja własna opinia niepotwierdzona badaniami. Nie wiem również jakie są zamiary rozwiązania tej kwestii, jeśli istniejący dziś obowiązek meldunkowy olewają wszyscy, łącznie z najwyższą władzą (w zeszłym tygodniu TVN24 przedstawiał wypowiedzi posłów i ministrów, którzy meldunek maja w d...). Jedno jest pewne. Dla pieniędzy gminy i miasta będą chwytać się różnych sposobów.
s
sebol
a podatek Pit zapłaci w Głusku :)
d
dix
Ale zdjęć do dowodu za darmo nie dają.
F
Franek
Przecież gmina pobiera podatki od nieruchomości z których mieszkańcy korzystają. Należy przyjrzeć się wielkością powierzchni zabudowy i od niej płacić podatek, który gmina czesze do swojej kasy a nie od powierzchni rolnej np. 5 klasy ( bez podatku). Niech gminy zinwentaryzują takie powierzchnie i będą miały wzrost dochodów. Nawiasem mówiąc a czy tak wójtowie naprawdę budują te drogi?
d
dowodzik
za wydanie dowodu nie jest pobierana opłata już od jakiegoś czasu.
b
bat
...ty pewnie tylko w Lublinie rozjeżdżasz te drogi.
g
gosc
Polacy są coraz bardziej mobilni w pracy, pracując przemieszczamy się czasem po całej Polsce. Nikt przecież nie jest "skazany" na teren własnego miasta/gminy. Dziś rozjeżdżam drogę np. w Świdniku, jutro będę korzystał z chodnika w Lublinie czy Kraśniku. W miejscu, gdzie mam nieruchomość płace gminie podatki gruntowe, podatek od nieruchomości, gminnym przedsiębiorstwom za wodę, ścieki, śmieci, psa. Może trzeba nam jeszcze wszczepić chipy i naliczać dla każdej gminy podatek od powietrza (wiem, podatek klimatyczny i od wody deszczowej już jest). Często jest tak, że w miejscu pobytu nie możemy się zameldować. Zresztą meldunek to przynajmniej 2 wizyty w urzędzie (złożenie wniosku i odbiór) + opłaty za dowód. Do tego wizyta np. w wydziale komunikacji, urzędzie skarbowym, banku. Nie chce nawet wspominać o braku dyskrecji w urzędach skarbowych w mniejszych miejscowościach. Gdzie to przyjazne państwo? Dlaczego do dziś nic nie dzieje się w sprawie zgłoszenia pobytu i usunięcia meldunku? Gdzie są nowe dowody osobiste z chipami stanowiące elektroniczny podpis, gdzie jest e-administracja? Każdy produkt w Polsce obłożony jest podatkiem VAT, niektóre dodatkowo podatkiem akcyzowym i często jeszcze podatkiem od wzbogacenia. Płacimy podatki od wszystkiego. Tylko czekać jak jacyś radni wpadną na pomysł opodatkowania każdej nowo narodzonej osoby w ich gminie. Czy w dzisiejszych czasach obowiązek meldunku nie jest czasem jakąś formą cofania w rozwoju? Czy w poszukiwaniu pieniędzy w gminnych budżetach ktoś kiedyś nie wpadnie na jeszcze głupsze pomysły? A czy drodzy wójtowie pomyśleli o tych, którzy mają co najmniej 2 nieruchomości w różnych gminach i pracujących jeszcze gdzieś indziej? Uczciwie pracuję, płacę podatki, to dlaczego może mam być jeszcze karany za zły system rozdzielania pieniędzy z centralnego budżetu? Zresztą pokażcie mi np. drogę, która remontowana była bez dofinansowania zewnętrznego (unijnego/centralnego) a tylko z budżetu gminnego. Wydaję mi się, że znaczne uproszczenie procedur meldunkowych (właściwie to zniesienie meldunku) w znacznej mierze rozwiąże problem. W tej chwili zmiana meldunku jednej osoby, to zmiana meldunku jego dziecka, psa, samochodu, telewizora itp.
p
poznań LB
Mieszkam w P_Ń a podatek jeden procent płace na Hospicjum w Lublinie bo to miasto na tle innych[porównywalnych] jest biedne
i
io
W sumie to maja racje te gminy, skoro sie u nich mieszka to i podatki trzeby tam placic. Logiczne.
Nie wiem tylko dlaczego mozna gdzies mieszkac bez obowiazku zmiany meldunku.
W innych krajach trzeba zglaszac zmiane adresu ale Polska to dziwny kraj.
t
ten typ
Rozjeżdżajcie miejskie ulice, jadąc tu do pracy, ale podatki płaćcie gminom. eh...
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie