Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Ponikwody sprzeciwiają się sprzedaży działek kościołowi

Artur Jurkowski
Mieszkańcy nie chcą, aby kościół kupił miejskie tereny na Rudniku
Mieszkańcy nie chcą, aby kościół kupił miejskie tereny na Rudniku Małgorzata Genca
Zamiast kościoła chcą przedszkola i żłobka - mieszkańcy Ponikwody sprzeciwiają się sprzedaży miejskich działek archidiecezji lubelskiej. Dziś złożyli w ratuszu obywatelski projekt uchwały w tej sprawie.

To już kolejny akt sporu między mieszkańcami a ratuszem. Chodzi o sprzedaż dwóch działek na Ponikwodzie, które chce kupić archidiecezja lubelska. Ratusz jest gotów oddać parcele za jedną dziesiątą wartości. W czwartek projektem uchwały zajmą się radni.

Dziś mieszkańcy złożyli obywatelski projekt uchwały, który ma storpedować plany ratusza. Podpisało się pod nim 1900 osób. - A podpisy zbieraliśmy tylko przez trzy dni. Gdyby akcja potrwała dłużej, byłoby ich zdecydowanie więcej - mówił Piotr Hałas ze społecznego komitetu protestacyjnego.

Sprawa ciągnie się od września. Wtedy ratusz po raz pierwszy poinformował o pomyśle sprzedaży działek archidiecezji lubelskiej, która chce przy ul. Bluszczowej 2 wybudować kościół, a przy ul. Narcyzowej 29b - dom pomocy społecznej. - Mamy kilka kościołów w sąsiedztwie. To, czego nam brakuje, to szkoła. Do najbliższej dzieci mają około czterech kilometrów - podkreślała Ewa Staniak ze społecznego komitetu.

Mieszkańcy chcą, aby przy ul. Bluszczowej (powierzchnia (0,68 ha) powstały żłobek i przedszkole. A przy Narcyzowej (1,2 ha) np. przychodnia. - Nie godzimy się na sprzedaż działek miejskich kościołowi. Liczymy, że prezydent uszanuje głos mieszkańców 11-tysięcznej dzielnicy - podkreślała Halina Gorgol ze społecznego komitetu protestacyjnego.

- Nie zapadła decyzja o wycofaniu tego projektu z porządku obrad - poinformowała Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

We wrześniu, aby uspokoić protestujących mieszkańców, radni przyjęli uchwałę o powstaniu u zbiegu ulic Majerankowej i Narcyzowej centrum oświatowo-kulturalnego. - Tylko że o jego budowie nie ma słowa w projekcie budżetu Lublina na 2016 rok - dodała Gorgol.

- W 2016 r. powstaną koncepcja i projekt nowej placówki. Z budową musimy poczekać, bo rozpoczną się prace przy nowej szkole na ul. Berylowej, a nie stać nas na budowę dwóch takich obiektów jednocześnie - przekonywał Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydz. Gospodarowania Mieniem UML.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski