Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikołajki Folkowe startują już w czwartek. Będzie głośno, będzie radośnie, przetańczymy całą noc

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Jakub Bodys / archiwum
Koncerty, warsztaty, śpiew i taniec, rzemiosło ludowe, targi wyrobników, a także słynny konkurs Scena Otwarta. To wszystko składa się na Mikołajki Folkowe - jeden z najstarszych i najbardziej kultowych festiwali tego typu w całym kraju. Startuje już w czwartek (7 grudnia), a zakończy się w niedzielę i będzie miał miejsce w ACK Chatka Żaka.

Na ten festiwal przychodzą całe pokolenia - nic dziwnego, bo to już jego 33. edycja. Powiedzieć, że ma ugruntowaną pozycję to nie powiedzieć nic. W tym roku na szczególną uwagę zasługuje niedzielne (10 grudnia) Międzypokoleniowe Widowisko Obrzędowe zatytułowane „Rizdwjana istoria” przygotowane przez Olgę Mamedową i Olenę Shyian. Wystąpią w nim ukraińscy artyści zarówno profesjonalni, jak i amatorzy w wieku od 3 do 70 lat.

- Poprzez pryzmat muzyki, piosenki i tańca, autorzy przedstawią ukraińskie tradycje, doroczne zwyczaje i obrzędy od wieczorów andrzejkowych, poprzez kolędowanie, do ostatków, a także pokażą, jak ludowa tradycja i historyczne wydarzenia miały wpływ na charakter ukraińskiego narodu - zapowiadają organizatorzy.

Kto w tym roku pojawi się na scenie, by porwać do tańca festiwalową publiczność? Usłyszymy m. in. Ugniavijas - litewski zespół specjalizujący się w starożytnych pieśniach wojennych i wykonujący autentyczne melodie i teksty w nowoczesnych aranżacjach. Usłyszymy także rumuńską artystkę Corina Sîrghi w akompaniamencie akordeonisty Shauna Williamsa oraz wirtuozerskich muzyków – lăutarów. Przeniosą oni słuchaczy w zadymione salony Bukaresztu lat 30. XX wieku oraz szalone imprezy w blokowiskach (tzw. mahalach) w latach 90.

- Ich muzyka łączy namiętne romanse, zmysłowe tango, ogniste tańce do muzyki lăutarów oraz hałaśliwe klasyki manele w koncercie, który ukoi nawet najbardziej strapione serca - czytamy w zapowiedzi.

Nie zabraknie też oczywiście muzyków lokalnych - zagrają laureaci konkursu Scena Otwarta, lubelski zespół okołojazzowy Frustra oraz znani już mikołajkowej widowni Michalove łączący transową muzykę, przestrzenne brzmienie handpanu, tankdrumów, kontrabasu i akordeonu ze światem tradycyjnych pieśni ludowych. Do tańca będzie przygrywać zaś Kapela z Borówka. Jak co roku pojawi się także Orkiestra Świętego Mikołaja, której przedstawiać nie trzeba nikomu, bo dorobiła się bez wątpienia statusu kultowej.

Festiwalowi będą towarzyszyć także pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w obiektywie”, strefa gier Folkogranko, Folkowa Wymiennikownia, Jarmark Cudów.

Szczegółowy program:

Czwartek, 7 grudnia

  • 9.00 – „Mediatyzacja pamięci” – międzynarodowa konferencja naukowa – panel dyskusyjny
  • 11.00 – „Mediatyzacja pamięci” – międzynarodowa konferencja naukowa – sesje
  • 19.00 – „Jeżeli molfar jest po jego stronie. Felietony z »Pisma Folkowego«” – spotkanie autorskie z Grzegorzem Józefczukiem
  • 20.00 – Koncert– Frustra

Piątek, 8 grudnia

  • 9.00 – „Mediatyzacja pamięci” – międzynarodowa konferencja naukowa – sesje
  • 15.00 – Scena Otwarta – folkowy konkurs muzyczny
  • 20.00 – Koncert – Michalove, Sviatyj
  • 21.00 – Potańcówka z Kapelą z Borówka i przyjaciółmi

Sobota, 9 grudnia

  • 12.00 – warsztaty pieśni litewskich – prowadzenie: zespół Ugniavijas
  • 14.00 – warsztaty melodii biłgorajskich – prowadzenie: Sławomir Niemiec
  • 15.00 – Lubelska Orkiestra Rodzinna – próba otwarta – Przemysław Łozowski
  • 16.00 – Cienie zapomnianych przodków – film, reż. Siergiej Paradżanow
  • 18.00 – Koncert na Sobotę – Ugniavijas, Corina Sîrghi și Taraful Jean Americanu, Orkiestra św. Mikołaja, laureaci Sceny Otwartej

Niedziela, 10 grudnia

  • 11.00 – warsztaty świąteczne: Michał Kowalik – światy lubelskie, Krzysztof Stanowski i Agata Stanowska – ozdoby z papieru, Ignacy Wawrzycki – ludowe ozdoby choinkowe z okolic Krzczonowa, Bożena Sosnowska – zdobienie pierniczków
  • 12.00 – warsztaty wokalne – prowadzenie: Malwina Paszek
  • 16.00 – Bożonarodzeniowa historia / Rizdwjana istoria – międzypokoleniowe widowisko obrzędowe
  • 18.00 – Folk i okolice – Dziewuchy – Malwina Paszek

Więcej informacji oraz bilety i bezpłatne wejściówki dostępne na stronie mikolajki.folk.pl lub w ACK Chatka Żaka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski