MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister deklaruje pomoc finansową przy remoncie DPS przy ul. Głowackiego i apeluje do prezydenta Żuka

Patrycja Pakuła
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie fot. Łukasz Kaczanowski
- Apelujemy do prezydenta Lublina, pana Żuka, o szybkie zapewnienie bezpieczeństwa i godziwe warunki dla mieszkańców DPS-ów - mówił w poniedziałek Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz dziękował za zaangażowanie w pomoc pokrzywdzonym w wyniku pożaru w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego. Pogorzelcy mają obiecane wsparcie finansowe od państwa, jednak aby mogło zostać udzielone niezbędne są odpowiednie dokumenty dostarczone przez miasto.

- Ministerstwo oczywiście ma rezerwę na domy pomocy społecznej, niestety, żeby ją uruchomić musimy znać i cel i koszty tego remontu, natomiast ekspertyzy ciągle są jeszcze niegotowe. Miasto obiecuje, że na koniec miesiąca powinny one już być dostępne - tłumaczył Michałkiewicz.

Wiceminister liczy na szybką reakcję ze strony miasta. Niepokoją go także warunki mieszkaniowe mieszkańców DPS-ów, które zrobiły się trudniejsze po wprowadzeniu się do tych placówek lokatorów z ul. Głowackiego.

- Wiemy, że nie są utrzymane standardy, które obowiązują w domach pomocy społecznej, że sytuacja i mieszkańców którzy mieszkają w tych domach i tych którzy zostali dokwaterowani jest trudna, dlatego zależy nam bardzo i apelujemy do prezydenta miasta Lublina, pana Żuka żeby szybko zapewnił bezpieczeństwo, ale także i warunki życia dla mieszkańców. Chcemy, aby oni mogli w tym swoim dojrzałym wieku korzystać i ze wsparcia, ale także i dobrej jakości życia. Na pewno zależy nam, żeby ten okres tymczasowości był jak najkrótszy - mówił Michałkiewicz.

Ze słowami Michałkiewicza nie zgadza się rzeczniczka prezydenta Lublina: - Wszyscy mieszkańcy mają zapewnioną opiekę i godne warunki pobytu w DPS-ach na terenie Lublina. Zlecona została i wykonana ekspertyza budowlana, na podstawie której wykonano już wszystkie prace zabezpieczające budynek. Zawarta już została z rzeczoznawcą p.poż. umowa na dostosowanie budynku DPS-u do aktualnych przepisów p.poż. Ma być ona gotowa do końca października, gdyż rzeczoznawca musi ją jeszcze uzgodnić z Wojewódzką Strażą Pożarną. Ekspertyza p.pożarowa dotyczy m.in. przebudowy dwóch klatek pożarowych i dobudowaniu jeszcze jednej w ramach istniejącej kubatury budynku, zapewnienia drogi pożarowej, wymiany drzwi itd. Zlecono opracowanie odbudowy całego obiektu, dotyczy to przede wszystkim dachu i wszystkich robót wewnętrznych, w tym instalacji. Dyrektor DPS przy ul. Głowackiego wystąpił z prośbą do premiera o wsparcie finansowe w odbudowie domu. Nie trzymał jeszcze odpowiedzi - mówi Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Pożar w DPS przy ul. Głowackiego wybuchł w nocy z piątku na sobotę pod koniec sierpnia. Mieszkańcy i pracownicy zostali ewakuowani, nikomu nic się nie stało. Do pomocy pogorzelcom włączyli się lublinianie organizując zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy.

Pożar DPS przy ul. Głowackiego w Lublinie

Pożar DPS przy ul. Głowackiego w Lublinie. Ewakuowano ponad ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski