Minister deklaruje pomoc finansową przy remoncie DPS przy ul. Głowackiego i apeluje do prezydenta Żuka

Patrycja Pakuła
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie fot. Łukasz Kaczanowski
Udostępnij:
- Apelujemy do prezydenta Lublina, pana Żuka, o szybkie zapewnienie bezpieczeństwa i godziwe warunki dla mieszkańców DPS-ów - mówił w poniedziałek Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz dziękował za zaangażowanie w pomoc pokrzywdzonym w wyniku pożaru w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego. Pogorzelcy mają obiecane wsparcie finansowe od państwa, jednak aby mogło zostać udzielone niezbędne są odpowiednie dokumenty dostarczone przez miasto.

- Ministerstwo oczywiście ma rezerwę na domy pomocy społecznej, niestety, żeby ją uruchomić musimy znać i cel i koszty tego remontu, natomiast ekspertyzy ciągle są jeszcze niegotowe. Miasto obiecuje, że na koniec miesiąca powinny one już być dostępne - tłumaczył Michałkiewicz.

Wiceminister liczy na szybką reakcję ze strony miasta. Niepokoją go także warunki mieszkaniowe mieszkańców DPS-ów, które zrobiły się trudniejsze po wprowadzeniu się do tych placówek lokatorów z ul. Głowackiego.

- Wiemy, że nie są utrzymane standardy, które obowiązują w domach pomocy społecznej, że sytuacja i mieszkańców którzy mieszkają w tych domach i tych którzy zostali dokwaterowani jest trudna, dlatego zależy nam bardzo i apelujemy do prezydenta miasta Lublina, pana Żuka żeby szybko zapewnił bezpieczeństwo, ale także i warunki życia dla mieszkańców. Chcemy, aby oni mogli w tym swoim dojrzałym wieku korzystać i ze wsparcia, ale także i dobrej jakości życia. Na pewno zależy nam, żeby ten okres tymczasowości był jak najkrótszy - mówił Michałkiewicz.

Ze słowami Michałkiewicza nie zgadza się rzeczniczka prezydenta Lublina: - Wszyscy mieszkańcy mają zapewnioną opiekę i godne warunki pobytu w DPS-ach na terenie Lublina. Zlecona została i wykonana ekspertyza budowlana, na podstawie której wykonano już wszystkie prace zabezpieczające budynek. Zawarta już została z rzeczoznawcą p.poż. umowa na dostosowanie budynku DPS-u do aktualnych przepisów p.poż. Ma być ona gotowa do końca października, gdyż rzeczoznawca musi ją jeszcze uzgodnić z Wojewódzką Strażą Pożarną. Ekspertyza p.pożarowa dotyczy m.in. przebudowy dwóch klatek pożarowych i dobudowaniu jeszcze jednej w ramach istniejącej kubatury budynku, zapewnienia drogi pożarowej, wymiany drzwi itd. Zlecono opracowanie odbudowy całego obiektu, dotyczy to przede wszystkim dachu i wszystkich robót wewnętrznych, w tym instalacji. Dyrektor DPS przy ul. Głowackiego wystąpił z prośbą do premiera o wsparcie finansowe w odbudowie domu. Nie trzymał jeszcze odpowiedzi - mówi Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Pożar w DPS przy ul. Głowackiego wybuchł w nocy z piątku na sobotę pod koniec sierpnia. Mieszkańcy i pracownicy zostali ewakuowani, nikomu nic się nie stało. Do pomocy pogorzelcom włączyli się lublinianie organizując zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy.

Pożar DPS przy ul. Głowackiego w Lublinie

Pożar DPS przy ul. Głowackiego w Lublinie. Ewakuowano ponad ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 października, 09:43, Gość:

Michałkiewicz, Michałkiewicz czy to nie ten co namawiał licealistów do nauki za granicą jeśli się nie dostali do wybranej szkoły...

Tamten to był senator Stanisławek

G
Gość

Michałkiewicz, Michałkiewicz czy to nie ten co namawiał licealistów do nauki za granicą jeśli się nie dostali do wybranej szkoły...

j
jx

apel do Kuriera proszę pokzaywać znowu pod postami początek ip... wiele to uprości ludziom w zrozumieniu tej nagonki

G
Gość
7 października, 22:30, Bbc:

Szanowna Pani rzecznik prosze nie opowiadać bajek.

Czy sprawdziła Pani ile osób chorych mieszka obecnie w pokojach ? Reszta ktorzy się nie mieszczą gnieżdżą sie w sali świetlicowej.

Proszę poprosić Michalkiewicz aby przelał odpowiednie środki finansowe.

G
Gość

Powodzenia w wyborach Panie kandydacie! oby pan już nigdy nie zajmował sie pomocą społeczną bo załośnie to panu wychodzi.I mówią to ludzie z pana branży.Niestety...

G
Gość

Przypomniał sobie o mieszkancach w kampanii a gdzie byl w tych trudnych dla domu i miasta chwilach? Nawet bąka nie puscił,siedzial schowany a teraz się mądrzy. Wielki Pan Minister Pomocy Społecznej i Pełnomocnik Osob Niepelnosprawnych

T
Taka prawda

Michałkiewicz ? niczego nie zrobi , niczym się skutecznie nie zajmie , nie przejawi żadnej inicjatywy - jedyne co w tym dobrego to jest to, że nie pogorszy statystyki bezrobotnych ..... znak zodiaku ? leniwiec ?

j
jx

atmosfera iście stetzowa na tym forum... i z innym kabanosem. Podpowiem tylko żebyście odpuścili, takie fora czytają tylko zainteresowani a nie wyborcy.

G
Gość

Michalkiewicz to kłamca. Na niczym się nie zna. Chciałby dać kasę to by dał jako minister a nie czepia się Żuka. Zero przyzwoitości.

B
Bbc

Szanowna Pani rzecznik prosze nie opowiadać bajek.

Czy sprawdziła Pani ile osób chorych mieszka obecnie w pokojach ? Reszta ktorzy się nie mieszczą gnieżdżą sie w sali świetlicowej.

G
Gość

Czy Minister KM proponuje przekazanie całego wynagrodzenia ewentualnego senatora na DPS jak konkurent Jacek Bury i zrzeknie się go czy mami nas wydaniem publicznej i nie swojej kasy

a
aswd

Co ten michałkieicz zrobił przez 4 lata dla regionu i miasta?

G
Gość

Panie ministrze szanowny pożar był ponad 1 miesiać temu a Pan teraz - tydzień przed wyborami sobie o nim przypominasz ... ??

Co jako minister bądż co bądż z Lublina uczynił Pan aby pomóc w rozwiażaniu tego palącego problemu. (poza apeami - bo to umie robić każdy). Będę wdzięczy za odpowiedź !

P
Podatnik

Ministrze ministancie...trzymaj kasę bo dla wielebnego tadeusza z Torunia zabraknie ciemny lubelski lud da sobie radę bez twojej szczerość ...

G
Gość

Po wyborach wszyscy zapomną o DPS na Głowackiego. Remont będzie trwał latami. Wszyscy nagle stają się ,,dobrymi wujkami". Wcześniej problem ludzi starszych wymagających opieki jest mało dostrzegany. Dopóki człowiek jest w miarę sprawny jest wszystko ok. Ale kiedy staje się niedołężny może liczyć tylko na pomoc bliskich lub różnych Mopsów i DPS-ów. Proszę napiszcie jak długi jest okres wyczekiwania na miejsce w DPS. Zapewne większość oczekujących nie dożyje. No ale kampania wyborcza jest ,,najważniejsza"

Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie