Młodzi żużlowcy Speed Car Motoru Lublin wywalczyli z reprezentacją Polski złoty medal drużynowych mistrzostw Europy

Reprezentacja Polski, w składzie z dwoma młodzieżowcami Speed Car Motoru Lublin, wywalczyła we francuskim Lamothe-Landerron tytuł Drużynowych Mistrzów Europy Juniorów. O zwycięstwie nad Danią zdecydował dopiero wyścig dodatkowy.

W polskiej drużynie ścigali się dwaj lubelscy juniorzy – Wiktor Lampart oraz Wiktor Trofimow. Skład uzupełnili Dominik Kubera, Jakub Miśkowiak i Mateusz Cierniak. Biało-Czerwoni byli faworytem finału, ale niespodziewanie to Duńczycy, którzy do turnieju przystąpili bez jednego ze swoich zawodników, dominowali w pierwszej fazie zawodów.

Po sześciu wyścigach rywale Polaków mieli komplet 18 punktów, a nasz zespół o sześć mniej. Siódmy bieg wygrał Wiktor Trofimow i żużlowiec Motoru odwrócił losy finału. Po nim dwa zwycięstwa odniósł Miśkowiak i strata do Duńczyków zmalała do trzech punktów.

Po czterech seriach startów wciąż jednak lepsi byli rywale, którzy mieli na koncie 41 punktów i prowadzili różnicą dwóch. W ich ekipie najlepszy był Mads Hansen, który w każdym ze swoich biegów zdobywał trójki.

17. i 18. wyścig wygrał jadący z pozycji rezerwowego Kubera i był remis. W przedostatnim wyścigu Trofimowa pokonał jednak Jonas Seifert-Salk i zachowanie szansy na złoty medal uzależnione było od postawy Miśkowiaka w ostatnim biegu. Polak, jako pierwszy w tym zawodach wygrał z Hansen i o mistrzostwie miał rozstrzygnąć wyścig dodatkowy.

W bezpośredniej walce Miśkowiaka z Seifert-Salk lepszy był nasz reprezentant i Biało-Czerwoni zostali Drużynowymi Mistrzami Europy Juniorów. W rywalizacji tej nie liczyli się Szwedzi oraz gospodarze Francuzi, którzy jedyne punkty wywalczyli tylko dzięki problemom rywali.

Wyniki:
1. Polska - 50 punktów: Wiktor Lampart 6 (2,2,2,-,-), Mateusz Cierniak 4 (2,2,-,-,-), Wiktor Trofimow 12 (2,3,2,3,2), Jakub Miśkowiak 14+3 (2,3,3,3,3), Dominik Kubera 14 (3,3,2,3,3)
2. Dania - 50 punktów: Mads Hansen 14 (3,3,3,3,2), Jonas Seifert-Salk 13+2 (3,3,2,2,3), Tim Soerensen 12 (3,2,3,2,2), Jonas Jeppesen 0 (-,-,-,-,-), Jason Joergensen 11 (3,2,2,2,2)