MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mobilny punkt do testów na koronawirusa stanął pod Areną Lublin. Zbadać może się każdy

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Laboratorium medyczne Diagnostyka oferuje szybkie testy na koronowirusa. Do namiotu ustawionego koło Areny Lublin może się zgłosić każdy, ale badanie jest darmowe tylko dla medyków.

W Polsce personel medyczny może stanowić nawet 20 procent osób w grupie zakażonych koronawirusem. Do tej pory ponad 4,5 tysiąca medyków poddanych zostało kwarantannie. Jednocześnie nie wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia są objęci badaniami finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W odpowiedzi na ten problem Diagnostyka i Zdrowegeny.pl rozpoczęły bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych.

Grupa Diagnostyka to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych. Teraz swój namiot ustawiła koło Areny Lublin i tam, każdemu kto się stawi, oferuje wykonanie testu na koronawirusa. Firma tłumaczy, że ta akcja jest formą wsparcia przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych.

Chodzi o to, że medycy mogą w tym mobilnym punkcie za darmo wykonać test na obecność SARS-CoV-2.

- Pobieranie próbek odbywać się będzie w specjalnym Mobilnym Punkcie Pobrań typu „Drive&Go-Thru”, zlokalizowanym na terenie stadionu Arena Lublin przy ul. Stadionowej 1, od poniedziałku do piątku w godzinach 8 -16. Codziennie, w wyznaczonej strefie poboru wymazów, przebadanych będzie maksymalnie 120 osób. Pracownicy służby zdrowia będą mogli umówić się na pobranie, rezerwując termin poprzez stronę: www.dlamedykow.diagnostyka.pl, a obsługiwani będą przez personel punktu w odstępach 20-minutowych - wyjaśnia firma w przesłanym komunikacie.

Zapewnia też, że badania są realizowane przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa epidemiologicznego zarówno dla pacjentów jak i obsługującego ich personelu.

Pobranie próbek przeprowadzane będzie metodą RT-PCR, przy użyciu testów wielogenowych, z certyfikatem CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami WHO, tych samych, jakie wykonywane są przez Diagnostykę dla szpitali zakaźnych i szpitali jednoimiennych. Do wykonania testów stosowany będzie zestaw do pobrań DIAGprobe zaakceptowany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Realizacja badań dla personelu medycznego stała się możliwa dzięki udostępnieniu części zasobów analitycznych i personelu oraz wspólnym finansowaniu badań przez Partnerów Medyków i Diagnostykę – mówi dr Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu Grupy Diagnostyka ds. Medycyny Laboratoryjnej.

Do namiotu mogą się zgłosić także osoby niebędące medykami i też mogą się przebadać. - Mogą one dokonać zakupu testów, poprzez strony internetowe www.diag.pl/sklep/ oraz www.zdrowegeny.pl. Cena badania to 534 zł. Z każdego badania komercyjnego Diagnostyka przeznaczy kwotę 100 zł na wsparcie bezpłatnych badań dla medyków. Testy na Covid-19 w mobilnym punkcie przeznaczone są dla osób zdrowych, nieposiadających objawów koronawirusa, które potrzebują na przykład do pracy dokumentu potwierdzającego brak zakażenia - wyjaśnia firma.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski