Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilny showroom poświęcony projektowi gamingowemu „Gra Szyfrów” ruszył w trasę. Odwiedzi Chełm

OPRAC.:
Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
Materiały Organizatora
Jesień 2022 r. zapowiada się bardzo ciekawie dla pasjonatów historii i gier komputerowych. 14 września ruszyła ogólnopolska trasa mobilnego showroomu promującego projekt gamingowy „Gra Szyfrów”, obejmująca 20 miejscowości. Wśród nich znalazł się Chełm.

W czwartek (29 września) w ramach Dni Otwartych w komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie w dniu inauguracji działania Przystanku Historia IPN przy Sali Tradycji komendy NOSG w Chełmie do komendy NOSG przyjedzie Mobilny Showroom promujący "Grę Szyfrów" - innowacyjny gamingowy projekt edukacyjny Biura Nowych Technologii IPN.

– To prawdopodobnie pierwsza na świecie gra komputerowa, która powstała w tak ścisłej współpracy z historykami. Jej akcja toczy się w październiku 1920 roku, gdy decydują się losy konfliktu zbrojnego z bolszewikami i przyszłość wolnej Polski. Fabuła „Gry Szyfrów” przybliża realia historyczne oraz pokazuje mało znane dokonania polskich kryptologów, którzy odegrali kluczową rolę w konflikcie polsko-bolszewickimi, wpłynęli na losy wojny – mówią organizatorzy.

Misje, które muszą wykonać gracze, polegają na złamaniu bolszewickiego szyfru i unieszkodliwieniu pancernych pociągów wroga. To udokumentowane wydarzenia historyczne, których przedstawienie było dokładnie konsultowane z historykami IPN. Pod okiem historyków ożywione zostały główne postacie gry oraz odwzorowane zostały wszystkie detale, takie jak pojazdy, wnętrza, meble, urządzenia czy stroje. Całość dopełnia pieczołowicie skonstruowana oprawa dźwiękowa. To wszystko sprawia, że gra jest bardzo realistyczna i pozwala graczom poczuć prawdziwą atmosferę konfliktu i tamtych czasów.

Produkcja będzie dostępna na różnych platformach: na gogle VR, urządzenia mobilne oraz komputery i do pobrania bezpłatnie na Steam, App Store i w Google Play. (https://bnt.ipn.gov.pl/projekty/gry/gra-szyfrow/).

– To część projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Gry w edukacji” i w tym roku zostanie dodana do programu nauczania jako treści rekomendowane - czyli nauczyciele będą mogli używać jej jako narzędzia dydaktycznego podczas zajęć lekcyjnych. Trasa mobilnej wystawy przyczyni się do rozszerzenia wiedzy o projekcie. Mamy nadzieję, że dotrze do szerszego grona odbiorców - nie tylko jako skarbnica wiedzy historycznej, ale również jako dobra zabawa – dodają autorzy projektu.

W każdym mieście wystawa będzie gościć jeden dzień. Finał projektu odbędzie się 28.10. w Głogowie.

Celem organizatorów jest umożliwienie jak największej liczbie osób zainteresowanych bezpośredniego zapoznania się i doświadczenia możliwości edukacyjno-rozrywkowych oferowanych przez współczesne nowe technologie. Wystawa będzie dostępna bezpłatnie w godz. 10-16, przy czym przewiduje się w godzinach 10-13 rezerwację dla grup zorganizowanych. W godzinach 13-16 natomiast przyjść mogą osoby dorosłe i młodzież w wieku od 13 roku życia - za zgodą rodzica lub opiekuna.

AC

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski