MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Moja ulia... Jagiellońska. Długa historia malowniczej drogi

Joanna Biegalska, Andrzej Wojtan
Droga, dziś zwana ul. Jagiellońską, istniała już w II poł. XIV w.
Droga, dziś zwana ul. Jagiellońską, istniała już w II poł. XIV w. Andrzej Wojtan
Malowniczo położona wzdłuż rzeki Wyżnicy ulica Jagiellońska była pierwotnie polną drogą prowadzącą do młyna grzebiennego. Istniała już zapewne w II połowie XIV wieku, kiedy to król darował Kraśnik rodzinie Gorajskich. Zachowały się dokumenty z tamtych czasów, informujące o przekazaniu osady wraz z drogą do młyna.

Nazwa ulicy Jagiellońskiej pojawiła się w okresie międzywojennym. Niestety, z tego okresu nie zachowało się zbyt wiele dokumentów. Młyn grzebienny też wyburzono. Wiadomo tylko, że rozwój drogi był ściśle związany z osiedleniem się tutaj ułanów 24. Pułku i ich rodzin.

- Wzdłuż ulicy powstawały budynki jednorodzinne należące do takich rodzin, jak: Nowakowie, Dorozdowie, Biegajowie, Kapustowie, Rychterowie, Adamscy, Wolakowie - wylicza Stefan Śmierzyński, regionalista z Kraśnika. - Po II wojnie światowej Jagiellońska zyskała na znaczeniu, ponieważ tu postawił swój pierwszy młyn mechaniczny pan Minicki, znany działacz społeczny. Jeden z kilku inicjatorów powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraśniku.

Ulica Jagiellońska ma długość 2,9 km. W latach 70. była budowana etapami do ul. Przechodniej, później do gazowni.

Ostatnie remonty nawierzchni przeprowadzono w 2008 roku. Wykonano wtedy przy okazji ciąg komunikacyjny łączący Jagiellońską z ulicą Urzędowską, ciągiem pieszym.

- W czerwcu tego roku zaplanowaliśmy remont na odcinku od ul. Przechodniej do rozdzielni gazu - informuje z-ca dyrektora Józef Wójcik z Zarządu Dróg Powiatowych w Kraśniku.

Blaski i cienie ulicy


Plusy:

Mieszkańcy chwalą sobie, że ulica jest spokojna. Dobrze się tu mieszka. To osiedle domków jednorodzinnych. Blisko stąd do sklepów.

Minusy:
Ulica jest położona wzdłuż rzeki Wyżnicy, która często występuje z brzegów i zalewa ulicę. Chodnik dla pieszych jest tylko po jednej stronie ulicy.

Oni tu mieszkają

Halina Biegaj
Przyjemnie się tu mieszka. Blisko do sklepów, dworca autobusowego. Panuje jednak duży ruch, jeżdżą tędy busy, które skręcają w ulicę Przechodnią i dalej w Urzędowską.

Mieczysław Brzozowski
Mieszkam tu od urodzenia, ponad 50 lat. Ulica jest cicha i spokojna. Człowiek rano budzi się ze śpiewem ptaków. Jest świeże powietrze, ładny widok na łąki i rzekę Wyżnicę.

Józef Marczyński
Od 61 lat tu mieszkam, a teraz mam lat 87. Pamiętam, jak ulica się zmieniała. Kiedyś była to polna droga, wyboista i błotnista. Stąd przez kładki na rzece i łąki chodziło się do kościoła i na Rynek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski