Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum na Majdanku gotowe na wycieczki z Izraela

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Polska i Izrael podpisały umowę dotyczącą organizacji wycieczek młodzieży. - Jesteśmy otwarci i przygotowani na przyjęcie grup z Izraela – słyszymy w Państwowym Muzeum na Majdanku.

Dokument został podpisany w środę, 22 marca. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych umowa porządkuje i poprawia dotychczas rozproszone zasady przyjazdów młodych Izraelczyków do Polski, które trwają od trzech dekad.

Jak przyznaje resort spraw zagranicznych podpisanie porozumienia „zamyka pewien trudny etap w polsko-izraelskich relacjach dwustronnych” i zarazem „otwiera perspektywy bardziej zrównoważonych i opartych na wzajemnym szacunku stosunków”.
Porozumienie to pokłosie decyzji izraelskiego ministerstwa edukacji z czerwca ubiegłego roku, które powiadomiło o odwołaniu wycieczek uczniów szkół średnich do Polski. Jako powód podano problemy związane z bezpieczeństwem. Chodziło o zastrzeżenia strony polskiej związanej z towarzyszącą takim grupom uzbrojoną ochroną agentów Szin Bet.

Resort ma nadzieję, że porozumienie „przyczyni się do osłabienia wzajemnych stereotypów oraz pogłębienia kontaktów międzyludzkich”. „Polska niezmiennie uważa, że oparte na prawdzie historycznej relacje między młodzieżą z Polski i Izraela są kluczem do harmonijnych stosunków między naszymi społeczeństwami” – czytamy w komunikacie MSZ.

Umowa zakłada, że programy wizyt młodych Izraelczyków w Polsce nie będą koncentrowały się wyłącznie na miejscach pamięci związanych z historią Holokaustu i będą obejmowały również nauczanie o polskiej historii, niemal tysiącletnim dziedzictwie Żydów polskich i tak samo długich relacjach polsko-żydowskich.

Strony ustaliły, że obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa grup młodzieży – izraelskiej w Polsce czy też polskiej w Izraelu – będzie spoczywał na kraju goszczącym. Uzbrojona ochrona będzie mogła przebywać w kraju goszczącym tylko za jego zgodą.

Umowa to szansa na zwiększenie ruchu turystycznego w Państwowym Muzeum na Majdanku. Przed pandemią – w latach 2017-2019 - wycieczki z Izraela stanowiły około jednej trzeciej wszystkich zwiedzających tę placówkę. - To był znaczący odsetek wszystkich zwiedzających muzeum. Potem nastąpił regres, m.in. ze względu na obostrzenia pandemiczne – mówi Krzysztof Stanek z działu komunikacji i relacji zewnętrznych Państwowego Muzeum na Majdanku. I dodaje: - Na razie nie mamy szczegółowych informacji i wytycznych związanych z zawartym porozumieniem, ale jesteśmy otwarci i przygotowani na przyjęcie grup z Izraela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski