Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na cmentarzu przy ul. Lipowej trwa kwesta. Prawie 300 zabytkowych nagrobków zostało uratowanych

OPRAC.: Anna Paszkowska
Klemens Junosza Szaniawski - powieściopisarz, nowelista i felietonista polski.
Klemens Junosza Szaniawski - powieściopisarz, nowelista i felietonista polski. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook
Na cmentarzu przy ul. Lipowej odbywa się kwesta. Dzięki zebranym pieniądzom pracom konserwatorskim poddano do tej pory prawie 300 zabytkowych nagrobków.

- Cmentarz przy ul. Lipowej skłania do zadumy i pamięci o pochowanych tam naszych bliskich, a więc wiąże się z pamięcią bardzo osobistą, ale jednocześnie jest miejscem pamięci narodowej napisał na profilu społecznościowym Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Na tej nekropolii spoczywa wielu zasłużonych dla dziejów miasta i Polski, w tym m.in.: Hieronim Łopaciński (bibliofil, regionalista), Jan Mincel (uwieczniony przez Bolesława Prusa na kartach powieści Lalka), ks. Piotr Ściegienny (działacz rewolucyjno-demokratyczny, przywódca ludowy), hr. Maria Ronikierowa (autorka jednego z pierwszych przewodników po Lublinie), Józef Czechowicz (poeta awangardowy dwudziestolecia międzywojennego, członek i jeden z założycieli grupy poetyckiej „Reflektor"), Stanisław Magierski (żołnierz AK, autor piosenek partyzanckich, m.in. Dziś do ciebie przyjść nie mogę), Karol Rudolf Vetter (przemysłowiec i piwowar, założyciel browaru i destylarni Vetterów w Lublinie), August Karol Vetter (współtwórca Lubelskiej Szkoty Handlowej i jej opiekun), Emil Plage i Teofil Laśkiewicz (przemysłowcy i właściciele „Zakładów Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz" w Lublinie), Klemens Junosza Szaniawski (powieściopisarz, nowelista i felietonista) i wielu innych.

Przechodząc między alejkami można natrafić na symboliczne miejsca upamiętnienia poległych legionistów I, II i III Brygady, a także ofiar zbrodni katyńskiej, mogiły powstańców styczniowych, żołnierzy poległych w walce z bolszewikami w 1920 r., obrońców Lublina z 1939 r. Więźniowie Zamku Lubelskiego też mają tutaj swoje miejsca.

- Wśród interesujących tradycji związanych z zespołem cmentarzy trzeba też wymienić zwyczaj chowania zmarłych małżonków z mieszanych wyznaniowo związków w jednym grobie na granicy części rzymskokatolickiej i ewangelickiej. Upowszechnił się on w połowie XIX w. Groby te znajdują się w wyłomie muru dzielącego oba cmentarze. Przykładem są rodzinne groby Piaskowskich, Sachsów czy Świdów - napisał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski