Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na KUL powstanie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
CC BY 3.0
CC BY 3.0 wikipedia.org
Badania naukowe, wspólne debaty oraz budowanie relacji pomiędzy studentami z Polski i Izraela – to główne zadania Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich. Inauguracja tej jednostki 17 października.

Prace nad powołaniem Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela trwają od kilku miesięcy. Ma to być jednostka funkcjonująca w strukturze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- Planujemy, by poza działalnością naukową i badaniami dotyczącymi historii, kultury, wspólnego dziedzictwa oraz dialogu międzyreligijnego, przygotowywane były również projekty społeczno-kulturalne. Strategiczną kwestią jest zaangażowanie młodych ludzi z Polski i Izraela, wzajemne wizyty i wydarzenia z ich udziałem. Chcemy, by ta działalność była szeroko obecna w przestrzeni internetu – mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Patronem Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich będzie urodzony w Warszawie żydowski filozof, teolog i poeta - Abraham Joszua Heszel. Jak podaje portal Wirtualny Sztetl, wywodził się on z rodziny chasydzkiej, przed wybuchem II wojny światowej wyjechał do Londynu, a następnie do USA, gdzie m.in. zaangażował się w działalność Martina Luthera Kinga związaną z walką o równouprawnienie Afroamerykanów. Był też uczestnikiem II soboru watykańskiego.

Szczegóły dotyczące funkcjonowania centrum mają zostać przedstawione 17 października, podczas konferencji z udziałem m.in. łacińskiego patriarchy Jerozolimy arcybiskupa Pierbattista Pizzaballa i córki patrona - prof. Susannah Heschel.
Według zapowiedzi rektora KUL, dyrektorem centrum ma zostać ks. prof. Mirosław Wróbel, kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL, m.in. tłumacz Biblii Aramejskiej, badacz literatury rabinicznej. Funkcję zastępców dyrektora będą pełnili dr hab. inż. Witold Mędykowski, historyk, politolog i archiwista, specjalizujący się w m.in. w historii Żydów polskich i Holokaustu oraz ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, biblista i orientalista, a w latach 2015-2020 także rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Powstające w strukturach KUL centrum to nie pierwsza tego typu jednostka w Lublinie. W strukturach archidiecezji lubelskiej działa od lat Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego, które organizuje m.in. Dni Judaizmu.

– Naszym celem jest szeroka współpraca z różnymi środowiskami żydowskimi służąca lepszemu poznawaniu się poprzez dialog. Naszą działalnością przypominamy, że chrześcijaństwo wyrasta z judaizmu – mówi ks. dr Tomasz Adamczyk, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie i jednocześnie pracownik naukowy Katedry Socjologii Kultury, Religii i Migracji KUL.

Jego zdaniem każda inicjatywa związana z pogłębianiem współpracy między katolikami a Żydami jest cenna i pokazuje ważną rolę jaką w tym procesie odgrywa Lublin.

– To miasto, które ma bardzo długą tradycję wielokulturową, gdzie od wieków pokojowo sąsiadowały ze sobą różne religie. Wystarczy popatrzeć na pl. Zamkowy, z którego rozpościera się widok na kościół katolicki św. Mikołaja, katedrę prawosławną przy ul. Ruskiej, a przed wojną w niedalekiej odległości była Jesziwa. To pokazywało jak różnorodny był kiedyś Lublin i że dziś my także kontynuujemy ten dorobek – podkreśla ks. dr Tomasz Adamczyk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski