Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na KUL-u Kongres Teologiczny, w tym spotkania z influencerami katolickimi

OPRAC.:
Julia Zdunek
Julia Zdunek
fot. materiały organizatora
„Wiara i teologia bliżej nas” – pod takim hasłem odbędzie się na KUL-u Międzynarodowy Kongres Teologiczny, związany z Inicjatywą Trójmorza. Między 23 a 27 października zaplanowano wiele interesujących spotkań i debat poświęconych m.in. doświadczeniu wiary w Boga, samoświadomości wspólnot kościelnych i ich roli w społeczeństwie. Na wiele wydarzeń zaproszeni są młodzi ludzie, którzy będą mogli porozmawiać, także na trudne życiowe tematy, także te dotyczące Kościoła, z influencerami katolickimi.

Międzynarodowy Kongres Teologiczny jest inicjatywą akademicką, której głównym celem jest pogłębianie więzi między środowiskami naukowymi i kościelnymi sąsiednich regionów Europy w dziedzinie teologii.

– Trudno znaleźć lepsze miejsce niż KUL do przeprowadzenia tego kongresu, ponieważ nasz Wydział Teologii we wszystkich możliwych rankingach, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, zajmuje pierwsze miejsca – przekonuje rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Rektor zachęca do uczestnictwa w kongresie nie tylko profesjonalistów, ale także studentów, z którymi influencerzy katoliccy, tacy jak np. znany z kanału TikTok ks. Sebastian Picur, Tomasz Zieliński czy s. dr hab. Judyta Pudełko, porozmawiają o ewangelizacji w mediach czy podejmą tematy uzależnień, samotności i lęku.

– Kongres teologiczny to miejsce dyskusji naukowej, ale też wydarzenie dla studentów, ich przyjaciół i bliskich – zaznacza rektor, wskazując na potrzebę sięgania do nowoczesnych form ewangelizacji i umiejętnego wykorzystywania mediów.

Kongres odbędzie się pod hasłem „Wiara i teologia bliżej nas”. Wydarzenie składa się z dwóch części. Pierwsza to Kongres Teologów Krajów Trójmorza „Teologia w dialogu ze współczesnością”, druga to Forum Młodych, a podczas niego spotkania tematyczne: Zobacz i przekonaj się, Bóg na wyciągnięcie ręki, Wiara i odwaga, Siłacze ze wspólnoty, Wychowanie to wyzwanie, Mam wiarę i nie zawaham się jej użyć. Pięciodniowe wydarzenie skupi blisko 80 osób z kraju i zagranicy: naukowców, prelegentów, ludzi mediów. Bogaty w spotkania i debaty program kongresu dostępny jest na głównej stronie internetowej KUL.

Reprezentacja naukowców będzie bardzo szeroka; do udziału w kongresie zaproszeni zostali badacze z krajów Trójmorza, czyli między Morzem Bałtyckim, Morzem Adriatyckim i Morzem Czarnym, m.in. z takich krajów jak Litwa czy Estonia, także Ukraina, Czechy, Słowacja, Słowenia,Chorwacja, Rumunia czy Bułgaria, oczywiście obecni będa także teolodzy z Polski.

– Idea Trójmorza nie jest tylko ideą polityczną – idee polityczne przychodzą i odchodzą, natomiast siła ducha, która wypływa z religii chrześcijańskiej to jest coś, co niesie trwałe wartości i na czym zostały zbudowane nasze społeczeństwa – zwraca uwagę dziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Przemysław Kantyka.

Z kolei ks. dr hab. Sławomir Pawłowski z Instytutu Nauk Teologicznych KUL, który jest rzecznikiem kongresu, zwraca uwagę na jego hasło „Wiara i teologia bliżej nas”.

– W tym haśle jest podwójna intuicja. Po pierwsze: chodzi nam o nas samych i naszych sąsiadów, czyli o problemy tego regionu świata. Po drugie: chodzi o to, żebyśmy poczuli, że wiara jest dla nas ważną sprawą, i że wiara i teologia nie są od siebie daleko. Teologia zawsze służy wierze i ma ją ożywiać i nie ma być zamknięta w salach wykładowych – podkreśla ks. prof. Sławomir Pawłowski.

Na kongresie odbędzie się wiele interesujących debat; już pierwszego dnia kongresu przewidziano dwie: „Kościoły Trójmorza – pomiędzy oporem a konformizmem” oraz „Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński – zarzuty, fakty, działania komunistycznych tajnych służb”. Z kolei Forum Młodych będzie miało dwie odsłony. Pierwsza, popularnonaukowa będzie składać się z popołudniowych paneli dyskusyjnych, m.in. „Po co komu Biblia?”, „Trudne sprawy Kościoła”, „O wolności religijnej na świecie”, „Ks. Franciszek Blachnicki i jego wizja wyzwolenia człowieka”, „Usłyszeć na czas – o problemach suicydalnych młodzieży” czy „Uzależnienia a lęk przed odrzuceniem”. Druga odsłona, duszpasterska i kulturalna, to seria wieczornych spotkań z przedstawicielami wspólnot o charakterze ewangelizacyjnym i formacyjnym, z wysłuchaniem ich świadectwa i wspólną modlitwą.

Kulminacyjnym momentem kongresu będzie oficjalne sformalizowanie wzajemnej współpracy między wydziałami teologii uczelni krajów działających w Sieci Uniwersytetów Trójmorza (3SUN – The Three Seas University Network). KUL jest inicjatorem i liderem tego przedsięwzięcia, które ma na celu zbudowanie podstaw trwałego i stabilnego partnerstwa uniwersytetów z 12 państw Inicjatywy Trójmorza.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski